فصل بهار شروعی مجدد برای زمین می باشد که با جشن و سرور همراه است و رنگ و بویی جدید به شهرها ، روستاها و خانه ها می بخشد. آیین استقبال از این فصل نو برگزاری آداب و رسوم آن است. فصلی که بهانه ای برای به تکاپو افتادن ما در این ایام می باشد. تا سنت های کهن را یکی پس از دیگری به جا بیاوریم. آیا تا به حال از خود سوال کرده اید که فلسفه ی پوشیدن لباس های نو در نوروز چیست؟

فلسفه پوشیدن لباس نو در عید نوروز

نو شدن زمین و سبز شدن درختان یادآور شروعی دوباره برای ایرانیان است. آنها با الهام گرفتن از طبیعت یاد گرفته اند زمان فرا رسیدن فصل بهار لباس نو بپوشند و شگون خاصی به آن قائل هستند. فقیر و غنی با تهیه لباس برای سال نو مشغول می شوند. در قدیم الایام تهیه لباس برای تهی دستان و زیر دستان مخصوصاً کودکان از اهمیت بالایی برخوردار بود. امیران و پادشاهان خلعتی برای زیر دستان و کارگزاران در جشن نوروز می دادند. تا آن ها هم مثل دیگر افراد لباس نو بپوشند.

در نوشته ای از ابوریحان بیرونی به رسم ملوک خراسان اشاره شده است که آنها در این ایام لباس های بهاری و تابستانی به سپاهیان خود می دهند. شاعران و تاریخ شناسان مطالب زیادی در مورد بخشیدن هدیه های نوروزی به میان آورده اند. طبق این باور “حاجی شفیع ابریشمی زنجانی” در وقف نامه خود آورده است: هر سال پنجاه دست لباس پسرانه و پنجاه دست لباس دخترانه به همراه جوراب و کفش به کودکان بی سرپرست و یتیم تحویل داده شود.

فلسفه ی پوشیدن لباس های نو در نوروز چیست؟
فلسفه ی پوشیدن لباس های نو در نوروز چیست؟