همان‌طور که فصل‌ها با گذر ماه‌ها عوض می‌شوند و تغییر می‌کنند، دکوراسیون داخلی خانه هم می‌تواند همگام با آنها عوض شود. چیز زیادی تا فرارسیدن فصل پاییز نمانده است و می‌توانید از همین حالا با عوض‌کردن دکوراسیون خانه، به استقبال این فصل زیبا و دل‌انگیز بروید. در ادامه، به شما 16 ایده دکور پاییزی ارائه خواهیم داد.

۱. دکوراسیون پاییزی در اتاق‌خواب

16 ایده دکور پاییزی
16 ایده دکور پاییزی

در چیدمان پاییزی دکوراسیون خانه، اول از همه به سراغ دکوراسیون اتاق خواب می‌رویم. برای آنکه حال ‌وهوای پاییز را به اتاق‌خواب دنجتان بیاورید، می‌توانید از تضاد رنگ‌های سرد و گرم استفاده کنید؛ مثلا برای دیوارها و وسایل بزرگ‌تر، از رنگ‌های روشن و نزدیک‌تر به سفید استفاده کنید و برای برخی وسایل و اسباب اتاق‌خواب، از رنگ‌های گرم پاییزی. برای انجام این کار، می‌توانید چند بالش کوچک به رنگ‌های قرمز و نارنجی در اتاق‌خواب بگذارید. گلدان کوچکی هم روی میز توالت بگذارید و در آن شاخ و برگ تزیینی به همین رنگ‌ها بگذارید.

۲. دکور پاییزی منزل با اضافه‌کردن چند گلدان کوچک

دکوراسیون پاییزی با اضافه‌کردن چند گلدان

برای انجام 16 ایده دکور پاییزی علاوه بر تهیه گلدان گل‌های پاییزی، می‌توانید چند گلدان استوانه‌ای‌شکل کوچک و بلند تهیه کنید و آنها را پر از گل‌های پاییزی مانند گل داوودی و شقایق کنید. انواع و اقسام گل‌های داوودی انتخاب بسیار خوبی برای دکوراسیون پاییزی خانه هستند.

علاوه بر تهیه گلدان گل‌های پاییزی، می‌توانید چند گلدان استوانه‌ای‌شکل کوچک و بلند تهیه کنید و آنها را پر از گل‌های پاییزی مانند گل داوودی و شقایق کنید. انواع و اقسام گل‌های داوودی انتخاب بسیار خوبی برای دکوراسیون پاییزی خانه هستند.

سپس گلدان‌های استوانه‌ای‌شکل را به هم بچسبانید و با بستن نوار پهن و بزرگی دورشان، آنها را کنار هم نگه دارید. حالا می‌توانید در هر جایی از خانه که مایل باشید، از این گلدان تزیینی بزرگ و زیبا استفاده کنید.

می‌توانید به‌جای گلدان گل، به فکر درست‌کردن حلقه گل باشید و با استفاده از آن، دکوراسیون پاییزی خانه را کامل کنید. البته برای درست‌کردن حلقه گل هم باید از گل‌ها و شاخ‌وبرگ‌های تزیینی به رنگ‌های گرم پاییزی استفاده کنید. حلقه گل را می‌توانید روی در ورودی خانه بزنید.

۳. درست‌کردن برگ پاییزی با شاخه‌های درختان

برگ پاییزی با شاخه‌های درختان

شاخه‌های اضافی درختان یا آنهایی را که در حیاط روی زمین افتاده‌اند، بردارید و یک کاردستی زیبای پاییزی درست کنید، مثل آنچه در تصویر می‌بینید. شاخه‌ها را به هم بچسبانید و شکل یک برگ پاییزی را با آنها درست کنید.

با اضافه‌کردن و چسباندن چند برگ و بلوط، می‌توانید کاردستی‌تان را تزیین کنید. سپس آن را به سلیقه خودتان گوشه‌ای از خانه بگذارید و از آن در دکوراسیون پاییزی خانه‌تان بهره بگیرید.

۴. استفاده مناسب از تضاد رنگ‌های سرد و گرم

دکوراسیون پاییزی خانه با استفاده از تضاد رنگ‌های سرد و گرم

یکی از مهم‌ترین راهکارها و ایده‌ها برای کامل‌کردن دکوراسیون پاییزی خانه، استفاده مناسب و اصولی از تضاد رنگ‌های سرد و گرم است؛ مثلا می‌توانید چند گلدان کوچک به رنگ‌های آبی آسمانی تهیه کنید و در آنها، شاخ‌وبرگ تزیینی به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد بگذارید.

رنگ‌های سردتری مانند آبی، نیلی و سبز در تضاد با رنگ‌های گرمی مثل قرمز، نارنجی و زرد حال‌وهوای پاییز را به خانه می‌آورند. می‌توانید از این تضاد برای دکور پاییزی منزل استفاده کنید.

۵. دکوراسیون پاییزی در اتاق‌های هال و پذیرایی

دکوراسیون پاییزی در اتاق‌های هال و پذیرایی

تضاد رنگ‌های سرد و گرم برای تزیین اتاق‌های هال و پذیرایی هم به کمکتان خواهد آمد؛ برای مثال می‌توانید از کف‌پوشی به رنگ قهوه‌ای و مبل‌هایی سفیدرنگ استفاده کنید. در دکور اتاق‌ها هم از وسایل تزیینی استفاده کنید، مثل گلدان‌هایی که قبلا درموردشان توضیح دادیم. اضافه‌کردن کوسن‌های کوچک به رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی یا ترکیبی از اینها را هم فراموش نکنید.

۶. دکوراسیون پاییزی میز ناهارخوری

دکور پاییزی میز ناهارخوری

میز ناهارخوری را با یک رومیزی شطرنجی به رنگ‌های سرد و خنثی مثل نیلی، قهوه‌ای و سفید بپوشانید. در دو طرف میز، میوه‌های پاییزی مثل سیب درختی و کدو تنبل بگذارید و با اینها، میزتان را تزیین کنید. با گلدان و گل‌هایی به رنگ قرمز، نارنجی و زرد رنگ دکوراسیون پاییزیِ میز ناهارخوری را کامل کنید.

۷. استفاده از برگ‌های زرد و نارنجی برای تزیین خانه

16 ایده دکور پاییزی: چند برگ به رنگ‌های زرد و نارنجی را با ساقه‌هایشان از درخت جدا کنید. سپس آنها را با نوار قرمزرنگ به هم ببندید و روی میز ناهارخوری و جاهای دیگر بگذارید. در گلدان آب هم می‌توانید همین برگ‌ها را با ساقه‌هایشان بگذارید. چند روزی در گلدان آب دوام خواهند آورد. هنگام انتخاب برگ‌ها، دقت داشته باشید که رنگ برگ باید رو به زردی رفته باشد، اما هنوز کاملا پژمرده نشده باشد.

۸. تزیین کدو تنبل برای دکوراسیون پاییزی خانه

استفاده از کدو تنبل برای دکوراسیون پاییزی خانه

کدو تنبل هم مثل برگ‌ها و گل‌های زرد و نارنجی‌رنگ، انتخاب بسیار خوبی برای دکوراسیون پاییزی خانه است. می‌توانید چند کدو تنبل را به‌اندازه‌های مختلف تهیه کنید و روی آنها را با شکل‌ها و عبارات موردعلاقه‌تان حکاکی کنید. سپس آنها را در قسمت‌های مختلف خانه، مثلا روی طاقچه، بگذارید. رنگ‌کردن یا چسباندن برچسب بر روی کدو تنبل‌ها، راهکار دیگری برای تزیین‌شان است.

۹. دکوراسیون پاییزی خانه با برگ‌های خشک‌شده

دکوراسیون پاییزی خانه با برگ‌های خشک و فشرده شده

تعدادی برگ در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف بردارید و بگذارید آنها برای چند روزی، لای کتاب قطوری بمانند. بعد از چند روز، برگ‌ها را بردارید و کنار هم روی تکه مقوای سفیدی بچسبانید. می‌توانید مقوای سفید را به سلیقه خودتان جایی به دیوار بزنید. این هم ایده بسیار مناسب دیگری برای تزیین و دکوراسیون پاییزی خانه است.

۱۰. عوض‌کردن برخی قسمت‌های اثاثیه خانه

کلاهک پارچه‌ای برای لامپ - دکور پاییزی منزل

همان‌طور که فصل‌ها در گذر ماه‌ها عوض می‌شوند و تغییر می‌کنند، دکوراسیون خانه هم می‌تواند همگام با آنها عوض شود. با ایجاد برخی تغییرهای کوچک و خلاقانه هم می‌توانید حال‌وهوای پاییزی را به خانه‌تان بیاورید؛ مثلا می‌توانید کلاهک آباژور اتاق‌خواب یا اتاق نشیمن را بردارید و به‌جای آن، از کلاهکی پارچه‌ای استفاده کنید که جلوه طبیعی‌تری دارد و برای دکوراسیون پاییزی خانه مناسب است.

۱۱. استفاده از رنگ قرمز برای کوسن و روکش مبل‌ها

دکوراسیون پاییزی با استفاده از رنگ قرمز برای کوسن و روکش مبل‌ها

16 ایده دکور پاییزی: یکی دیگر از کارهای نسبتا ساده‌ای که می‌توانید برای داشتن دکوراسیون پاییزی در منزلتان انجام دهید، عوض‌کردن روکش مبل‌ها و کوسن‌ها و خرید نمونه‌های قرمزرنگ اینها است. بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که دیوارهای اتاق نشیمن یا پذیرایی سفید باشند تا تضاد رنگ ایجادشده بیشتر حال‌وهوای پاییزی را به خانه ببخشد. خوبی رنگ قرمز این است که در فصل زمستان هم حال‌وهوای خانه را گرم و مطبوع نگه می‌دارد و با استفاده از آن، تا مدت‌ها از تغییر دکوراسیون بی‌نیاز خواهید شد.

۱۲. انداختن ملافه روی تکیه‌گاه مبل‌ها و صندلی‌ها

دکوراسیون پاییزی با انداختن ملافه روی تکیه‌گاه مبل‌ها و صندلی‌ها

کار دیگری که می‌توانید برای داشتن دکوراسیون پاییزی در خانه انجام دهید، انداختن شال مبل بر روی قسمت تکیه‌گاه مبل‌ها و صندلی‌ها است. با این کار، فضایی دلپذیر و پاییزی در اتاق نشیمن یا پذیرایی خانه به وجود می‌آورید. علاوه بر این، شال روی تکیه‌گاه‌ها فقط برای افزایش زیبایی خانه نیست؛ مهمانانتان می‌توانند در شب‌های سرد پاییزی، شال‌ها را دور خودشان بپیچند.

استفاده از پارچه پشمی

می‌توانید به‌جای شال مبل از پارچه‌ای از جنس پشم هم استفاده کنید. این پارچه پشمی شاید نقش بهتر و مؤثرتری در رسیدن به نتیجه دلخواه شما داشته باشد. راهکار دیگر برای استفاده از این پارچه در دکور خانه، آن است که پارچه پشمی را روی گل‌میزها بیندازید.

۱۳. دکوراسیون پاییزی خانه با انداختن قالیچه در آشپزخانه

فرش یا قالیچه‌ای تهیه کنید که رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی داشته باشد و با آن، قسمتی از کف آشپزخانه را بپوشانید. این کار هم به ایجاد فضای پاییزی در خانه کمک می‌کند. برای آنکه جلوه دکوراسیون آشپزخانه را به آن چیزی نزدیک‌تر کنید که مدنظر دارید، می‌توانید در سبد کوچکی چند کدو تنبل نارنجی‌رنگ بگذارید و سبدتان را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید.

۱۴. دکوراسیون پاییزی خانه با ساقه‌های طلایی‌رنگ گندم

دکوراسیون پاییزی خانه با ساقه‌های طلایی‌رنگ گندم

شاید کمتر چیزی را بتوان سراغ گرفت که مثل ساقه‌های طلایی‌رنگ گندم بتواند تداعی‌کننده فصل پاییز و زیبایی‌های آن باشد. ساقه‌های گندم را با روبان‌های قرمز‌رنگ کوچک دسته‌بندی کنید و آنها را زیر محفظه‌های استوانه‌ای‌شکل شیشه‌ای قرار دهید. می‌توانید در هر قسمتی از خانه که دلتان بخواهد، از این وسیله تزیینی زیبا استفاده کنید. استفاده از شمع‌های سفیدرنگ در جاشمعی‌های طلایی کنار گندم‌ها، می‌تواند جلوه دکور خانه را بهتر و زیباتر کند.

۱۵. ایده دیگری برای تزیین پاییزی اتاق‌خواب

اگر نمی‌خواهید وقت و هزینه چندان زیادی صرف تغییر دکوراسیون خانه کنید، می‌توانید ملافه‌ای شطرنجی به رنگ‌های قرمز، نارنجی و طلایی تهیه کنید و آن را روی تختخوابتان بیندازید. با این کار، اتاقتان در کمال سادگی، حال‌وهوای پاییزی پیدا خواهد کرد. هرچه رنگ دیوارها و دیگر قسمت‌های اتاق‌خواب روشن‌تر و نزدیک‌تر به رنگ سفید باشد، جلوه ملافه جدید بهتر خواهد بود.

۱۶. درست‌کردن تابلوی پاییزی با برگ‌های پاییزی

درست‌کردن کاردستی هنری با برگ‌های پاییزی

هنگام فرارسیدن فصل پاییز، برگ‌های ریخته‌شده در کوچه و خیابان را جمع کنید و به خانه بیاورید. می‌توانید با آنها یک تابلوی زیبا درست کنید. یک تکه چوب مستطیل‌شکل بزرگ تهیه کنید. این تکه چوب نقش بوم نقاشی را برای تابلوی شما ایفا می‌کند. روی آن برگ بزرگی بکشید و سپس، برگ‌هایی را که جمع کرده‌اید روی شکل‌تان بچسبانید تا آن را کاملا پر کنید. می‌توانید به سلیقه خودتان جایی برای این تابلوی زیبای برگ پیدا کنید؛ مثلا روی طاقچه یا جایی روی دیوار.