برخی معتقدند که انبه پادشاه میوه‌هاست. آیا می‌دانید چرا؟ به‌خاطر اینکه سرشار از مزایای مختلف است. این میوه خوش‌رنگ هم طعم خوبی دارد (البته برخی هم آن را دوست ندارند و این طبیعی است) و هم به‌شدت به زیبایی پوست تان کمک می‌کند. در این مقاله، می‌خواهیم از 10 ماسک انبه برای پوست برایتان بگوییم؛ اما قبل از آن، به شما نشان می‌دهیم که اثرگذاری انبه روی پوست چطور و چگونه است.

10 ماسک انبه برای زیبایی پوست
10 ماسک انبه برای زیبایی پوست

مزایای انبه و ماسک آن برای پوست‌

۱. جلوگیری از آسیب‌های پرتوی فرابنفش B و مقابله با پیری

انبه یا به ‌قول خارجی‌ها مَنگو سرشار از آنتی‌اکسیدان است. آنتی‌اکسیدان‌ها ضد التهاب هستند و می‌توانند از تشکیل چین و چروک صورت جلوگیری کنند. این خاصیت را دانشمندانی دریافته‌اند که روی موش‌های بدون مو تحقیق می‌کرده‌اند. این دانشمندان موش‌های بی‌مو را در معرض پرتوی فرابنفش B قرار داده بودند و دریافتند که استفاده از عصاره انبه، از چروک‌ شدن پوست‌شان جلوگیری کرده بود. انبه از تخریب کُلاژن هم جلوگیری می‌کند. کلاژن نوعی پروتئین است که باعث وجود خاصیت ارتجاعی در پوست می‌شود و از بروز نشانه‌های پیری در آن جلوگیری می‌کند.

10 ماسک انبه برای زیبایی پوست
10 ماسک انبه برای زیبایی پوست

۲. سرشار از آنتی‌اکسیدان

انبه سرشار از آنتی‌اکسیدان است و در آن مقادیر قابل ‌توجهی از ویتامین C و ویتامین E در کنار بتاکاروتن وجود دارد. این مواد از پوست در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می‌کنند. عصاره این میوه مانع از تخریب DNA در اثر مصرف داروی بلئومایسین (bleomycin) می‌شود. بلئومایسین دارویی برای درمان سرطان است.

۳. خواص ضدالتهابی فراوان

این میوه می‌تواند بیماری‌های التهابی مزمن را به‌خوبی درمان کند. مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد که عصاره انبه به‌خاطر وجود پلی‌فنل (polyphenols)، خواص تسکین‌بخشی و ضدالتهابی دارد.

10 ماسک انبه برای زیبایی پوست
10 ماسک انبه برای زیبایی پوست

۴. خواص ضدمیکروبی و ضدقارچی

انبه توانایی مقابله با سه عامل بیماری‌زای بسیار مهم و اساسی را دارد:

(قارچ میکرب‌ باکتری‌) با استفاده از ماسک انبه، می‌توانید از حمله این سه عامل مخرب به پوست‌تان جلوگیری کنید. عصاره این میوه که از پوست و دانه‌اش به ‌دست می‌آید، حاوی گالات، پروآنتوسیانیدین‌های اولیگومریک و گالوتانین است.

۵. انبه و آرد نخودچی برای زدودن آثار آفتاب‌سوختگی

مواد لازم برای تهیه ماسک انبه و آرد نخودچی:

۴ قاشق غذاخوری گوشت انبه

۲ قاشق غذاخوری آرد نخودچی

یک قاشق چای‌خوری عسل

یک قاشق چای‌خوری ماست

  • روش تهیه ماسک:
  • تمام مواد را داخل یک کاسه با هم مخلوط کنید. خمیری غلیظ درست کنید. با انگشت‌ها، آن را روی پوست صورت بمالید. بگذارید تا ماسک روی صورت خشک شود. بعد با آب سرد صورت را بشویید.

علت اثرگذاری ماسک انبه و آرد نخودچی چیست؟

آرد نخودچی هم لایه‌بردار خوبی است و هم می‌تواند آثار باقی‌مانده از آفتاب سوختگی و برنزه‌شدن پوست را از بین ببرد. ماست هم پوست تیره‌شده و لکه‌ها را روشن می‌کند. عسل هم که آب‌رسان درجه‌یکی است.

10 ماسک انبه برای زیبایی پوست
10 ماسک انبه برای زیبایی پوست

۶. انبه و سفیده تخم‌مرغ برای مقابله با آثار پیری

مواد لازم برای تهیه ماسک انبه و سفیده تخم مرغ:

۲ قاشق غذاخوری گوشت انبه رسیده

یک عدد سفیده تخم مرغ

روش تهیه ماسک:

سفیده تخم ‌مرغ را به‌خوبی مخلوط و انبه را به آن اضافه کنید. ترکیب بالا را به‌خوبی مخلوط و خمیری یکدست ایجاد کنید. ماسک را روی صورت (به‌غیراز چشم‌ها) بمالید و اجازه دهید که خشک شود. صورت را با آب سرد بشویید.

علت اثرگذاری ماسک انبه و سفیده تخم‌مرغ چیست؟

سفیده تخم‌مرغ پوست را تسکین می‌دهد، آن را می‌کشد و منافذش را هم پاکسازی می‌کند. انبه هم مانع از خشکی پوست می‌شود. این ویژگی‌های ماسک انبه و سفیده تخم‌مرغ از بروز نشانه‌های پیری مانند چروک‌شدن جلوگیری می‌کنند.

۷. انبه و شیر برای درمان لکه‌های سیاه پوستی

مواد لازم برای تهیه ماسک انبه و شیر:

یک عدد انبه رسیده

۲ قاشق غذاخوری شیر

روش تهیه ماسک:

شیر را بجوشانید و بگذارید که کمی سرد شود. انبه را برش دهید و آن را پوره کنید. انبه را به شیر اضافه کنید. ماسک را روی پوست بمالید. بعد از ۳۰ دقیقه، پوست‌تان را بشویید.

علت اثرگذاری ماسک انبه و شیر چیست؟

شیر در رفع لکه‌های قهوه‌ای و سیاه روی پوست معجزه‌ می‌کند. با استفاده منظم از این ماسک، می‌توانید پوست‌تان را شفاف و شاداب کنید.

۸. انبه و آرد گندم برای درخشش بیشتر پوست

مواد لازم برای تهیه ماسک انبه و آرد گندم:

یک قاشق غذاخوری گوشت انبه رسیده

یک قاشق غذاخوری آرد گندم

یک قاشق چای‌خوری عسل(می‌توانید از شیر هم استفاده کنید.)

روش تهیه ماسک:

تمام مواد لازم را برای تهیه خمیری غلیظ با هم مخلوط کنید. اگر غلظت خمیر زیاد است، از عسل و شیر برای کاهش آن کمک بگیرید. با انگشتانتان در حرکاتی دایره‌وار، ماسک را روی صورت و گردن بمالید. امکان استفاده از آن برای دست‌ها هم وجود دارد. بگذارید که ماسک خشک شود. پوست را با آب سرد بشویید.

علت اثرگذاری ماسک انبه و آرد گندم چیست؟

آرد گندم می‌تواند سلول‌های مرده را از سطح پوست بردارد و به آن حالتی نرم، صاف و درخشان بدهد. انبه و عسل سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و مانع از التهاب پوست می‌شوند؛ ضمن اینکه احتمال تشکیل آکنه های پوستی را هم کاهش می‌دهند.

10 ماسک انبه برای زیبایی پوست
10 ماسک انبه برای زیبایی پوست

۹. انبه و شکر برای لایه‌برداری پوست

مواد لازم برای ماسک انبه و شکر:

یک عدد انبه رسیده

یک قاشق چای‌خوری شیر

یک قاشق غذاخوری شکر قهوه ای(به‌جای شکر قهوه‌ای از شکر سفید آسیاب‌شده هم می‌توانید استفاده کنید.)

روش تهیه ماسک:

گوشت انبه را داخل کاسه‌ای بریزید. شیر را به آن اضافه و مخلوط کنید. سپس شکر را هم به آنها اضافه کنید. کمی از ماسک حاصل را بردارید و با انگشت‌ها به آرامی روی پوست بمالید. این کار را به‌مدت ۱۰ دقیقه ادامه دهید و بگذارید که خشک شود. ماسک را با آب سرد بشویید.

علت اثرگذاری ماسک انبه و شکر چیست؟

شکر در لایه برداری پوست مؤثر است و آنتی‌اکسیدان‌هایی دارد که از التهاب و عفونت جلوگیری می‌کند. شیر و انبه می‌توانند مانع از تجمع رنگ‌دانه‌ها در بافت پوستی و آلودگی‌های روی آن شوند.

۱۰. انبه و دارچین با جوز هندی برای درمان تغییر رنگ پوست

مواد لازم برای ماسک انبه و دارچین :

۲ قاشق غذاخوری گوشت انبه

نصف قاشق چای‌خوری پودر دارچین

نصف قاشق چای‌خوری پودر جوز هندی

روش تهیه ماسک:

گوشت انبه را با پودرهای دارچین و جوز هندی مخلوط کنید. پوست را با شوینده‌ای ملایم تمیز کنید و بگذارید که خشک شود. بگذارید ماسک به‌مدت ۲۰ دقیقه روی صورت بماند. پوست را با آب سرد بشویید.

علت اثرگذاری ماسک انبه و دارچین با جوز هندی چیست؟

انبه حاوی ویتامین A و آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به درمان تغییر رنگ پوست کمک می‌کنند. دارچین و جوز هندی هم مانع از التهاب می‌شوند. ماسکی که با این مواد آماده شود، به شما کمک می‌کند تا پوستی تازه و شفاف داشته باشید.