کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟ دانشجویان ایرانی که قصد سفر به خارج از کشور و ادامهٔ تحصیل در کشوری دیگر را دارند، بیشتر تمرکز خود را معطوف به پیدا کردن ارزانترین کشور برای تحصیل می‌کنند؛ بخصوص که در حال حاضر با توجه به رکود اقتصادی و پایین آمدن ارزش پول رایج ایران در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته، حتی پرداخت کمترین هزینه‌ها هم دشوار می‌شود.

ابتدا به ذکر آن دسته از کشورهای اروپایی خواهیم پرداخت که به «هزینهٔ پایین تحصیل» شهرت پیدا کرده‌اند. پس از آن هم، به معرفی چند کشور از نقاط دیگر جهان خواهیم پرداخت.

آلمان

کشور بعدی به‌عنوان ارزانترین کشور برای تحصیل آلمان است. طی چند سال اخیر، آلمان به مقصد محبوبی برای دانشجویان نقاط مختلف جهان تبدیل شده است. کیفیت مطلوب دانشگاه‌های این کشور از لحاظ آموزشی و دریافت نکردن شهریه مهم‌ترین عوامل این مسئله بوده‌اند. در حال حاضر، ۳۸۰ دانشگاه عمومی و خصوصی در آلمان مشغول‌به‌کار هستند و ۱۷۰۰۰ برنامهٔ آموزشی مختلف در آن‌ها ارائه می‌شود (شامل برنامه‌های آموزشی کوتاه‌مدت و تابستانی). افرادی که از دانشگاه‌های عمومی آلمان پذیرش بگیرند، موظف به پرداخت شهریه نخواهند بود.

دانشجویان مقیم آلمان معمولا در خانه‌های اشتراکی زندگی می‌کنند؛ در این خانه‌ها، هر دانشجو اتاق شخصی خود را خواهد داشت، اما سرویس بهداشتی، آشپزخانه و اتاق پذیرایی مشترک خواهد بود. هزینهٔ زندگی در این خانه‌ها به منطقهٔ محل سکونت دانشجو بستگی دارد و از ۱۷۰ یورو شروع می‌شود و نهایتا به ۴۰۰ یورو می‌رسد.

با وجود اینکه آلمان از لحاظ هزینه‌های زندگی به‌عنوان گران‌ترین کشور اروپایی شناخته نمی‌شود، هزینهٔ زندگی در آن نسبتا زیاد است (لباس، غذا و …). برای تصمیم‌گیری باید این عامل را هم مدنظر قرار دهید.

کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟
کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟

نروژ

فرقی نمی‌کند در چه مقطع تحصیلی‌ای قصد ادامه تحصیل داشته باشید یا اینکه از کدام نقطهٔ جهان به نروژ آمده باشید؛ اگر بتوانید از یکی از دانشگاه‌های ایالتی نروژ پذیرش بگیرید، هیچ هزینه‌ای بابت شهریهٔ دانشگاه از شما دریافت نخواهد شد. بنابراین اگر به دنبال ارزانترین کشور برای تحصیل باشید، نروژ یکی از انتخاب‌های ایده‌آل شما خواهد بود.

برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای هم وجود دارند که معمولا مربوط به دورهٔ فوق‌لیسانس است و برای شرکت در آن‌ها، ملزم به پرداخت هزینه خواهید بود. به خاطر داشته باشیدشه دانشگاه‌های خصوصی نروژ شهریه دریافت می‌کنند و رایگان نیستند، اما این هزینه، در مقایسه با هزینهٔ دریافتی دانشگاه‌های خصوصی کشورهای توسعه‌یافته دیگر کمتر است.

تنها نکتهٔ منفی دربارهٔ دانشگاه‌های نروژ این است که اگر قصد تحصیل در دوره‌های دیپلم یا لیسانس را داشته باشید. باید به زبان نروژی آشنا باشید. اما دروس مقاطع بالاتر تحصیلی به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود. هزینهٔ زندگی در نروژ هم نسبتا بالاست.

کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟
کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟

آرژانتین

اگر ترجیح می‌دهید ارزانترین کشور برای تحصیل را در خارج از قارهٔ اروپا انتخاب کنید. می‌توانید به آمریکای جنوبی سفر کنید و به فکر تحصیل در آرژانتین باشید. آرژانتین، با وجود اینکه از لحاظ علمی و دانشگاهی شهرت چندانی در جهان ندارد، در میان محصلین خارجی بسیار محبوب است و همه‌ساله پذیرای بیش از ۹۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی است .

سیستم حکومتی آرژانتین بوروکراتیک است؛ به این معنا که روند دریافت ویزای تحصیلی آرژانتین، کمی زمان‌بر خواهد بود و این شاید تنها نکتهٔ منفی تحصیل در آرژانتین باشد. هزینهٔ دریافت ویزای تحصیلی آرژانتین تقریبا معادلِ ۲۰۰ یورو است.

هزینهٔ زندگی در آرژانتین در مقایسه با بسیاری از کشورها مقرون‌به‌صرفه‌تر است. کرایهٔ ماهانهٔ آپارتمان یک‌خوابه در آرژانتین بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ یورو است و هزینهٔ خوردوخوراک و استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی تا یک‌ونیم برابر کمتر از همین هزینه‌ها در اروپا است.

کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟
کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟

فرانسه

دانشجویانی که به دنبال ارزانترین کشور برای تحصیل هستند، مطمئنا باید شرایط تحصیل در فرانسه را هم در نظر بگیرند. شاید فرانسه از لحاظ کیفیت آموزشی به پای آلمان نرسد.  طی سالیان اخیر پیشرفت قابل‌توجهی از این لحاظ داشته است. در بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه، دوره‌های مختلف آموزشی به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود که باعث افزایش محبوبیت این کشور در میان محصلین خارجی شده است. به‌جز هزینهٔ کمی که برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های عمومی از شما دریافت می‌شود، در باقیِ طول ترم موظف به پرداخت هزینهٔ جانبی و شهریه نخواهید بود.

هزینهٔ زندگی در فرانسه بسته به شهر محل سکونت دانشجو متفاوت خواهد بود. پاریس گران‌ترین شهر فرانسه برای زندگی است. اجارهٔ خانه در این شهر ماهانه چیزی حدود ۶۰۰ یورو است و هزینه‌های روزمرهٔ دیگر (خوردوخوراک و…) تا ۱۲۰۰ یورو خواهد رسید.

کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟
کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟

کانادا

کم هزینه ترین کشور برای تحصیل کدام کشور است ؟ زندگی و تحصیل در کانادا، به‌طور کلی و در مقایسه با بعضی از کشورهای دیگر جهان، چندان مقرون‌به‌صرفه نیست. اما با تحقیقات بیشتر متوجه خواهید شد که بعضی از دانشگاه‌ها و شهرهای کانادا امکانات خوبی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهند.

در بین بهترین دانشگاه های کانادا، دانشگاه‌های مک‌گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و سایمون‌فریزر، در میان دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای خارجی محبوب‌تر هستند. بیشتر افراد خارجی، استان‌های تورنتو، بریتیش کلمبیا و مونترال را برای زندگی و تحصیل در کانادا انتخاب می‌کنند. از جمله محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی بین دانشجویان خارجی، می‌توان به مدیریت بازرگانی، مطبوعات، مهندسی و علوم کامپیوتری اشاره کرد.

از میان دانشگاه‌هایی که پیش‌تر نام‌شان عنوان شد، بریتیش کلمبیا و آلبرتا، به‌ترتیب هزینه‌ای معادل با ۲۲۵۷۸ و ۲۱۵۹۰ دلار در کل دوران تحصیل از دانشجو و به‌عنوان شهریه دریافت می‌کنند. (منظور از دلار، دلار کانادا است). این در حالی است که شهریهٔ دانشگاه مک‌گیل حدود ۱۵۳۴۸ دلار است.


مطالب پیشنهادی : 

مادلینگ صورت با ورزش

علت بیرون زدن رگ ها در ورزش

چرا نماز عربی است؟