کشنده ترین و خطرناک ترین ویروس های همه گیر جهان  : انسان ها برای هزاران سال است که در حال مقابله با ویروس ها هستند. ویروس کووید-۱۹ (کرونا) جدید هم از این قاعده مستثنی نیست. در مورد برخی از بیماری های ویروسی، واکسن ها و داروهای ضدویروس امکان جلوگیری از شیوع گسترده عفونت ها و کمک به بهبودی بیماران را برای ما فراهم کرده است. ما موفق به ریشه کن کردن بیماری ای بنام آبله شدیم و دنیا را از موارد جدید ابتلا رهایی بخشیدیم.

اما ویروس های دیگری نیز وجود دارند که به همان اندازه و یا حتی کشنده تر هستند. در حال حاضر شماری از ویروس ها، از جمله کرونا ویروس جدید، در سراسر جهان شیوع یافته اند، و با اینکه میزان مرگ و میر کمتری دارند، اما هنوز هم تهدید جدی برای بهداشت عمومی به حساب می آیند، چراکه هنوز ابزاری برای مقابله با آنها وجود ندارد.

1. ویروس ابولا

کشنده ترین و خطرناک ترین ویروس های همه گیر جهان

اولین شیوع شناخته شده ابولا در انسان در سال 1976 به طور همزمان در جمهوری سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو رخ داد. ابولا از طریق تماس با خون یا دیگر مایعات بدن یا بافت افراد آلوده یا حیوانات منتشر می شود. بر اساس اظهارات الکه مولبرگر، متخصص ویروس ابولا و دانشیار میکروبیولوژی در دانشگاه بوستون در مجله Live Science، میزان مرگ و میر این گونه های شناخته شده ابولا بسیار متفاوت است.

2. ویروس ماربورگ

کشنده ترین و خطرناک ترین ویروس های همه گیر جهان

دانشمندان ویروس ماربورگ را با وقوع همه گیری کوچکی در سال 1967 در کارمندان آزمایشگاهی در آلمان که در تماس با میمون های آلوده وارد شده از اوگاندا بودند، شناسایی کردند. ویروس ماربورگ از این نظر که می تواند موجب ایجاد تب خونریزی دهنده شود. شبیه به ابولا است به این معنی که افراد آلوده دارای تب و خونریزی بالایی در تمام بدن خود هستند . که می تواند منجر به شوک، نارسایی اندام و مرگ شود.

3. هاری

کشنده ترین و خطرناک ترین ویروس های همه گیر جهان

اگرچه ظهور واکسن هاری برای حیوانات اهلی در دهه 1920، وقوع بسیار نادر این بیماری در کشورهای توسعه یافته را در پی داشته است. این بیماری در هند و بخش هایی از آفریقا همچنان یک مشکل جدی بشمار می آید. طبق اظهارات مالبرگر، “این ویروس به مغز آسیب می رساند. و بیماری واقعاً بدی است.” وی گفت: “ما واکسن هاری را داریم و آنتی بادی هایی داریم که ضد هاری عمل می کنند. بنابراین اگر کسی مورد گزش حیوان هاری قرار گیرد قادر به درمان این فرد هستیم.

4- HIV (ایدز)

کشنده ترین و خطرناک ترین ویروس های همه گیر جهان : در دنیای کنونی، ممکن است HIV مرگبارترین ویروس موجود باشد. بر اساس اظهارات دکتر آمش آدالجا، پزشک بیماری های عفونی و سخنگوی انجمن بیماری های عفونی آمریکا، “این ویروس هنوز یکی از بزرگترین قاتلان محسوب می شود”.  طبق گفته آدالجا “بیماری عفونی که در حال حاضر بیشترین تلفات را برای بشر به همراه دارد، HIV است.”

5. آبله

مجمع جهانی بهداشت در سال 1980، جهان را عاری از هرگونه آبله اعلام کرد. اما تا پیش از آن، هزاران سال انسان ها با آبله در نبرد بودند. این بیماری حدود 1 نفر در هر 3 نفر از افراد آلوده را می کشت . و بازماندگانی با زخم های عمیق، دائمی و غالبا نابینایی برجای می گذاشت.

میزان مرگ و میر در جمعیت خارج از اروپا، که مردم در آن تا پیش از انتقال ویروس توسط مسافران به آن مناطق، ارتباط کمی با ویروس داشتند، به مراتب بیشتر بود. به عنوان مثال، مورخان تخمین می زنند که 90٪ از جمعیت بومی قاره آمریکا در اثر آبله که توسط کاشفان اروپایی انتقال یافت، مردند. آبله تنها در قرن بیستم، موجب مرگ 300 میلیون نفر شده است.


مطالب پیشنهادی : 

عوارض و خطرات مصرف قلیان

طرز تهیه جغور بغور

بوتاکس چیست ؟