.ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟ ورزش هایی مثل تنیس ، ژیمناستیک ، شنا ، رقص باله ، اسکیت نیاز به ورزشکارانی در سن پایین دارد. یعنی چی؟ یعنی این که کودکان بهتر از هر کس دیگری می توانند در این ورزش ها موفق شوند.

آیا تا به حال راجع به قانون ده ساله یا 1000 ساعته چیزی شنیده اید؟

اساسا هر کاری را که بیشتر تکرار کنید ، در آن خبره تر خواهید شد و در ورزش نیز باید تلاش بیش از حد و پر تکراری داشته باشید تا بتوانید در آن متخصص شوید. اکنون نتایج مطالعاتی که در دسترس است ، نشان می دهد که اگر بخواهیم در مدت کوتاهی در چنین ورزش هایی خبره شویم ، نباید منتظر رشد حداکثری باشیم.

در واقع باید از زیاده روی کردن پرهیز کنیم و از طرفی خواهید دید که ژیمناستیک کار ها معمولا در ورزش های استقامتی یا شناکننده ها در بازی هایی مثل بسکتبال عالی نیستند اما مثلا اگر فرد فوتبالیستی در بین فوتبال هایش ، مقداری حرکت ژیمناستیک هم انجام دهد ، می تواند زانو و ساق پای قوی تری داشته باشد پس نباید تک بعدی ورزش کرد.

واقعا ورزش ژیمناستیک قد را کوتاه می کند؟

ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟
ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟

این ذهنیت اشتباه در خانواده ها که رشته ورزشی ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود ، برخی از خانواده ها را دراین رابطه نگران کرده است این در حالی است که کارشناسان به خانواده ها اطمینان می دهند که کوتاهی قد به هیچ وجه ارتباطی به رشته ی ورزشی ژیمناستیک ندارد ، مگر اینکه آنها در سن پایین تر از 9 سال حرکات حرفه ای انجام بدهند.

متخصصان معتقدند که انجام ورزش های سنگین در سنین پایین جلوی بلند قد شدن کودکان را می گیرد اما سوال اینجا است که واقعا اگر ژیمناستیک قد را کوتاه نمی کنند اما چرا ژیمناستیک کاران معمولا قد کوتاه هستند؟ معمولا دو دلیل را می توان برای این مسئله بیان کرد که از یک علت سرچشمه می گیرد :

سناریو 1 : تمرینات شدید باعث ثابت نگه داشتن قد در این افراد می شود که از قبل هم قد کوتاه بوده اند.

سناریو 2 : افراد کم سن با قد بلند سخت تر کار ژیمناستیک را انجام می دهند پس اغلب به ورزش های دیگری مثل شنا روی می آورند که در آن موفق ترند.

آیا ورزش ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟

 ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟
ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟

قهرمانان جوان خانوم اغلب سعی می کنند که در تیم هایی با مهارت بالا وارد شوند تا بتوانند مهارت ، فیزیک و سایز خود را بهبود ببخشند در غیر این صورت تمایلی به انجام این چنین ورزش هایی ندارند و معمولا این نوع انتخاب آن ها از ذهن ناخودآگاه آن ها سرچشمه می گیرد. اغلب خانم ها به سمت مربیانی می روند که خودشان اندام بسیار مناسبی دارند حال با این تفاسیر آیا می توان نتیجه گرفت که خانم ها نباید ژیمناستیک انجام دهند یا اینکه آقایان قد کوتاه نمی توانند شنا کنند قهرمانان زیادی در این ورزش ها داشته ایم که تمام این قوانین را نقض کرده اند.

خطرات مربوط به تمرینات شدید ورزش ژیمناستیک

 ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟
ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟

یکی دیگر از خطراتی که در مورد تمرینات شدید وجود دارد این است که احتمال آسیب دیدگی بالا می رود.در حرکات شدید ژیمناستیک احتمال شکستگی استخوان بالا می رود .

چگونه با ورزش ژیمناستیک به رشد کودک خود کمک کنیم ؟

ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟
ژیمناستیک باعث کوتاهی قد میشود؟

متخصصان پیشنهاد می کنند که این حرکات را حتما تحت نظر یک مربی حاذق انجام دهید.به همین دلیل باید برای کودکان خود بهترین باشگاه و مربی را انتخاب کنیم.  مربی متخصص و ماهر تشخیص خواهد داد که کودک شما چه زمانی نیاز به ژیمناستیک حرفه ای دارد. فکر نکنید که با تمرین زیاد ، رشد کودک شما سریع تر می شود . باید سعی کنید که یک تمرین مناسب همراه با رژیم غذایی متعادل را برای کودک فراهم کنید. از طرفی تحقیقات اخیر نشان می دهد که ژیمناستیک به خودی خود قد را کوتاه نمی کند.پس فکر نکنید که مقصر قد کوتاه فرزند شما ، ژیمناستیک می باشد.


مطالب پیشنهادی:

معرفی رشته رقص زومبا

آشنایی با رشته غواصی

معرفی انواع دوچرخه ها

ورزش مهیج پینت بال

جذاب‌ترین ورزش های آبی