چگونه هوای خانه را پاکسازی کنیم ؟  برای اینکه بدانیم هوای خانه خود را چطور تصفیه و پاکسازی کنیم، در ابتدا لازم است با آلودگی های رایج که هوا را از حالت پاک خارج میکنند، آشنا شوید تا بعد بتوان برای مقابله با هریک از این آلودگی ها راه حلی را پیدا کرد.

آلودگی های رایج عبارت اند از:

گرد و خاک
پرز و مو
مواد شیمیایی و صنعتی
مصنوعات
باکتری‌ها و ویروس‌ها

چگونه تصفیه هوای داخلی را بهبود ببخشیم ؟

باز کردن پنجره های منزل و یا محیط کارتان ساده ترین و ارزان ترین راه برای بهبود کیفیت هوای داخلی است، البته این مورد برای مناطق و شهرهایی صدق میکند که هوای محیط بیرون دچار آلودگی های مثل هوای تهران نباشد، باز کردن پنجره ها به طور مستقیم اکسیژن پاک را وارد منزل شما کرده که برای تصفیه هوای داخلی بسیار کمک کننده است؛ البته اگر محیط کاری شما سازمانی شبیه به بیمارستان است، حتما حتما به حفظ سلامت بیماران خود در فصل های زمستانی توجه کنید.

کشیدن سیگار بیرون از محیط داخلی

یکی از مواد شیمیایی و مصنوعاتی که به شدت باعث آلوده کردن محیط زندگی و کار افراد میشود سیگار است، نکشیدن سیگار و ترک آن و یا کشیدن سیگار بیرون از محیط های داخلی کمک میکند تا با آلودگی هایی از این قبل هیچ وقت رو به رو نشده و هوای مطبوع و سالم تری را برای زندگی خود و سایر افراد خانواده تان داشته باشید.

 هوای خانه را پاکسازی کنیم
هوای خانه را پاکسازی کنیم

استفاده از گیاهان آپاراتمانی در محیط

عده ای زیادی با این گزینه ای که برای تصفیه هوا به شما معرفی میکنیم، مخالف هستند و اعتقاد دارند که نگه داشتن و گل گیاه در محیط زندگی تاثیری در بهبود هوای پاک و مطبوع ندارد؛ ما این جمله را صد در صد تایید نمیکنیم و بر این باور هستیم که استفاده از گیاهان در خانه شاید تاثیر چشم گیری در بهبود سلامت هوا نداشته باشد، اما بدون تردید حضور آنها کاملا بی تاثیر نیست و علاوه بر جنبه خوب و زیبایی که به محیط میبخشند، به مقدار بسیار کمی در تصفیه هوا نیز نقش دارند.

شناسایی و پاکسازی کپک و قارچ

تشخیص کپک اغلب آسان است اما اگر زیر فرش باشد یا در دیواره ها یا مجاری تهویه گیر کند، ممکن است برای پاک کردن آن ها نیاز به روشی حرفه ای باشد تا در حین تمیزی، باعث آزاد کردن اسپور نشود. برای تمیز کردن کپک هایی که به وضوح دیده می شوند می توانید از یک پاک کننده طبیعی استفاده کنید تا آن را از بین برده و از ایجاد آن پیشگیری کند.

استفاده از شمع و موم طبیعی

ذرات به دلیل داشتن یون های مثبت در هوا شناور هستند، سوخت موم مایع می تواند به صورت مصنوعی مانند طبیعت یون های منفی تولید کند که این یون ها با یون های مثبت اتصال پیدا کرده و سنگین می شوند و روی زمین می افتند و به عبارتی هوای سنگین و آلوده ی محیط با این روش تا حدودی تمیز و پاک میگردد.

 هوای خانه را پاکسازی کنیم
هوای خانه را پاکسازی کنیم

استفاده از لامپ نمکی برای تصفیه هوا

لامپ نمکی یکی دیگر از دستگاه های تصفیه هوا عالی طبیعی است. نمک صورتی هیمالیا یک تصفیه کننده هوا یونی طبیعی است که سموم را از محیط زیست از بین می برد و آن ها را خنثی می کند، استفاه از نمک ها نیز کمتر به گوش کسی رسیده اما به اندازه خود میتواند مفید و کاربردی باشد.

استفاده از روغن ها گیاهی در دستگاه های بخور و رطوبت ساز

حفظ رطوبت به میزان کافی در محیط به ویژه در فصول سرد و زمستانی در کنار داشتن تهویه مطبوع واجب است برای داشتن رطوبت معمولا خانواده ها از دستگاه های بخور و رطبوت ساز استفاده میکنند. حال اگر در آب این دستگاه های رطوبت ساز از روغن های گیاهی مثل: رزماری و دارچین و لیمو که خاصیت آنتی باکتریال دارند استفاده شود، هوای آلوده اطراف نیز به مرور پاکسازی و تصفیه میشود.

البته این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که درست کار کردن یا نکردن این روش ها به صورت نسبی است و معمولا در پیشنهادات خانگی مورد استفاده قرار میگیرد و بهترین راه حال برای حفظ رطوبت لازم و داشتن هوای مطبوع استفاده از دستگاه های تخصصی هواساز و چیلر و فن کویل است.

دستگاه های تهویه مطبوع

چگونه هوای خانه را پاکسازی کنیم ؟ با وجود اینکه راهکارهای زیادی برای مطبوع ساختن محیط زندگی شما وجود دارد، اما استفاده از دستگاه های استاندارد و حرفه ای تهویه مطبوع بهترین راه حل محسوب میشود. امروزه با توجه به آلودگی های موجود درفضای کار و زندگی، به ویژه در فضاهای آپارتمانی و یا ساختمان های شلوغ و پر رفت و آمد استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع میتوان گفت ضروری است.


مطالب پیشنهادی :

آلودگی پلاستیکی چیست ؟

آغاز محدودیت ها برای مهار کرونا

معرفی انواع دوچرخه ها