چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم  :  خیلی وقت‌ها اصلا متوجه نمی‌شویم که پول‌هایمان چطور خرج می‌شود و موجودی حساب بانکی‌مان کم میشود  ولی با کمی اندیشه و تدبیر و توجه بیشتر به نحوهٔ خرج‌کردن و پس انداز کردن به‌راحتی می‌توانیم از هدررفتن پول‌هایمان جلوگیری کنیم تا برای روزهای دشواری که ممکن است در آینده در پیش داشته باشیم، مبلغی را پس‌انداز کنیم.

1. حساب هزینه‌هایتان را داشته باشید

چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم
چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم

پرداخت‌کردن هزینهٔ بیشتر کالاها و خدمات با پول نقد موجب می‌شود که حساب پول‌هایی را که خرج می‌کنید، نگه دارید. سعی کنید با پول نقد هزینهٔ چیزهایی را که می‌خرید، پرداخت کنید. پرداخت پول نقد موجب می‌شود که بهتر بتوانید حساب هزینه‌هایتان را نگه دارید و وقتی از حساب بانکی خود استفاده می‌کنید، گاهی بدون اینکه متوجه شوید موجودی حساب‌تان به پایان می‌رسد.

2. از خریدهای آنی و بدون فکر دست بردارید

 

شاید بدون فکر و تفریحی خریدکردن، برایتان جذاب باشد؛ ولی اگر هر چیزی را که در دسترس‌تان قرار دارد یا برای فروش عرضه شده است بخرید، این رفتار به‌سرعت به عادت بدی تبدیل می‌شود. درمورد فعالیت یا ورزشی که قبلا انجام نداده‌اید یا مدل لباسی که تابه‌حال نپوشیده‌اید، یا چیزی که پیش‌تر هرگز آن را امتحان نکرده‌اید، بیشتر از موارد دیگر محتاط باشید. بهتر است به‌جای خرید، به خانه بروید و کمی درمورد آن تحقیق و فکر کنید.

3. به‌اندازه خرید کنید

چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم
چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم

با خرید کالاهایی که استفاده نمی‌شوند و در نهایت مجبور می‌شوید آنها را دور بریزید، فقط پول‌تان را هدر می‌دهید و مثل این است که پول‌هایتان را دور بریزید. اگر خانوادهٔ بزرگی دارید و می‌دانید کالاهایی که به‌صورت عمده خریده‌اید، پیش از تاریخ انقضایشان مصرف می‌شوند و ضروری هستند، خرید عمده معاملهٔ بسیار خوبی است.

4. در زمان خرید مواد غذایی و خواروبار هوشیار باشید

بسیاری از افراد در خرید خواروبار و مواد غذایی احساسی عمل می‌کنند و گاهی کالاهایی را می‌خرند که نیازی به آنها ندارند. ولی خرید مواد غذایی و خواروبار از آن حوزه‌هایی است که در آن می‌توانید در خرج‌کردن پول‌هایتان صرفه‌جویی کنید و هم‌زمان از تجربهٔ خرید و زندگی خوب لذت ببرید.

چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم
چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم

5. از امکانات و مراکز رایگان یا کم‌هزینهٔ محل زندگی‌تان استفاده کنید

حتما در محل زندگی شما مراکز و امکانات فراوانی وجود دارد .که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید؛ بهره‌گیری از مکان‌ها و امکاناتی مانند کتابخانه‌ها، استخرهای عمومی، ورزشگاه‌های دولتی و… هزینه‌هایتان را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.

چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم
چگونه در هزینه ها صرفه جویی کنیم

سخن پایانی

صرفه جویی در هزینه ها و پس‌انداز بیشتر یعنی به خودمان و اطرافیان‌مان بیشتر اهمیت می‌دهیم. گرچه گاهی کنارگذاشتن خویشتن‌داری و خرج‌کردن پول بدون فکر و برنامه، آسان‌تر به نظر می‌رسد. با این حال همیشه صرفه‌جویی در هزینه‌ها و لذت‌بردن از چیزهایی که دارید، بهتر است.


مطالب پیشنهادی : 

پرش بانجی جامپینگ چیست؟

هتل های لوکس ایران

نکاتی که هنگام رزرو هتل باید در نظر گرفت