چرا نماز باید به عربی خوانده شود؟

چرا نماز عربی است؟ شاید سوال بیشتر ما است که در ادامه پاسخ خواهیم داد. یکی از نکاتی که باید در خواندن نماز به آن توجه کرد، قرائت به زبان عربی است. به این معنا که نماز باید به زبان عربی خوانده شود. نماز به عنوان یکی از مهمترین ارکان اسلام است. نماز جزئیات با اهمیتی دارد توجه به این جزئیات انسان را از معنای عمیق این فریضه بزرگ الهی تا حدی آگاه می کند.

چرا نماز عربی است؟
چرا نماز عربی است؟

یکی از نکاتی که باید در خواندن نماز به آن توجه کرد، قرائت به زبان عربی است. به این معنا که واجب است، نماز به زبان عربی خوانده شود. ذهنمان در گیر این موضوع شد که وجوب عربی خواندن نماز برای چیست؟ باز هم به کتاب آسمانی و آرامش بخش قرآن مراجعه کردیم. کتابی که، وحدت بخش مفاهیم دینی و پاسخ گوی همیشگی شبهات فکری است.

خداوند متعال در آیه دوم سوره یوسف می فرمایند: إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِیًّا لَّعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ.

ما آن را قرآنی عربی نازل کردیم باشد که بیندیشید.

چرا نماز عربی است؟
چرا نماز عربی است؟

 نزول قرآن و پیام های آسمانی به زبان عربی است. و در آن نکته ای برای اهل تفکر است علامه طباطبایی در المیزان، ج 4، ص 160 تفسیر نمونه، ج 9، ص 300 و ج 13، ص 311 در اینباره می فرمایند.

که از نظر زبان شناسان، زبان عربی از کامل ترین زبان های دنیا است. که به خوبی می تواند، مفاهیم و مطالب گسترده و عمیق را در قالب های زیبا و کوتاه بیان کنیم  بنابراین مفاهیم عمیق دینی تنها با زبان عربی قابل بیان بوده است. مفاهیم نماز هم با زبان عربی و در ساختار آن بهتر از هر زبانی بیان می شد.

نماینده تام الاختیار آیت الله نوری همدانی و کارشناس مذهبی در تهران در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اهمیت تعبد در دین داری گفت:«یکی از مهمترین موضوعات در اسلام تعبد است. یعنی بنده ای که به ماهیت حقیقی و عمیق اسلام پی برد و مسلمان شد. تابع تمامی قوانین این دین است و آن را اجرا می کند.»

مصلت نماز خواندن به زبان عربی:

چرا نماز عربی است؟
چرا نماز عربی است؟

نماینده تام الاختیار آیت الله نوری همدانی در تهران افزود:«یک سری از مفاهیم حکمتی عظیم و عمیق دارد. که انسان به فلسفه آن هیچگاه پی نمی برد البته فقط برخی از مفاهیم دینی به این شکل هستند.»

این کارشناس مذهبی ادامه داد:«برای نماز و عربی خواندن آن دلایلی ذکر کرده اند یکی از این دلایل این است که پیامبراکرم(ص) خود عرب بودند و ما هم برای این که الگویمان ایشان هستند و باید خود را به آن نزدیک کنیم.

ایشان در خصوص دلایل عربی خواندن نماز اضافه کرد:«عربی خواندن قرآن، وحدت بخش نیز هست.  اگر هر مسلمانی با هر زبان مادری که بخواهد، نماز بخواند وحدت میان مسلمانان از میان می رود.

چرا نماز عربی است؟ بودن زبان واحد برای این فریضه الهی از اختلافات میان مسلمانان جلوگیری و دل ها را به هم نزدیک کرد.» وی خاطر نشان کرد:«تصور کنید که خانه کعبه در تمامی نقاط دنیا بود. هر مسلمان از هر ملتی که بودند، می توانستند، خانه خدا را زیارت کنند. این موضوع بدون شک شکافی عمیق میان مسلمانان ایجاد می کرد.»

وی همچنان در پایان اضافه کرد:«چه بسا اگر اسلام این اجازه را به مسلمانان می داد. که نماز را با زبان مادری می خواندند، این فریضه الهی در دوران مختلف تاریخی و نسل های گوناگون دچار تحریف های فراوانی می شد.

چرا نماز عربی است؟
چرا نماز عربی است؟