مهم‌ترین ماده شیمیایی در بدن ما که بیش از ۶۰ درصد وزن ما را تشکیل می‌دهد، «آب» است. لازم به یادآوری نیست که زندگی ما به آب وابسته است. هر سلول بدن، هر بافت و هر عضوی از بدن برای کارکرد درست به آب نیاز دارد.همچنین شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پدر یا مادر یا قدیمی ترها در هنگام نوشیدن آب به شما بگویند که بنشینید و آب بخورید. چرا شب ها باید بنشینیم و آب بخوریم؟ حالا با ما باشید تا جواب سوال چرا نباید ایستاده آب نوشید را به شما بگوییم.

ایستاده آب خوردن چه مضراتی دارد؟

چرا نباید ایستاده آب نوشید
چرا نباید ایستاده آب نوشید

درباره نحوه صحیح نوشیدن آب، دستورالعمل های خاصی در طب سنتی ذکر شده است. اهمیت این مسئله تا جایی است که در کلام ائمه نیز احادیثی در این باره ذکر شده است. که در ادامه دو حدیث درباره نحوه نوشیدن آب آمده است.

حضرت علی علیه السلام فرمودند: « از ایستاده آب خوردن بپرهیزید که باعث دردی می شود که درمان ندارد. مگر اینکه خدای عزوجل بهبودی ببخشد.» ( علل الشرایع ۴۶۵)

چرا نباید ایستاده آب نوشید
چرا نباید ایستاده آب نوشید

معایب نوشیدن آب به طور ایستاده

امام صادق علیه السلام با تفکیک میان نوشیدن آب در شب و روز در حقیقت سخن حضرت امیرالمومنین علیه السلام را تفسیر کرده و می فرمایند: «ایستاده آشامیدن آب در روز، غذا را گوارا می سازد و ایستاده آشامیدن آب در شب، زرداب می آورد.» همچنین در جایی نیز می فرمایند: «آشامیدن آب در روز، مایه قدرت افزون‏تر و تن‏درستی بیشتر است.» (الکافی ج۶ ص ۳۸۳)

خطر جدی در کمین من و همه کسانی است که عادت به ایستاده آب خوردن دارند. از نظر علمی نوشیدن آب به صورت ایستاده باعث ایجاد ضربه شدید به انتهای مری شده و در طولانی مدت اسفکتر انتهای مری و ابتدای معده شل و سفت می شود. در نهایت این اتفاق منجر به یک بیماری به نام GERD (بیماری رفلکس مری) می شود.

چرا نباید ایستاده آب نوشید
چرا نباید ایستاده آب نوشید

مطالب پیشنهادی:

فواید نوشیدن آب گرم ، لیمو ترش و عسل

حکم وضو با آب دریا

ورزش در آب