تقریبا همه خانم‌ها از سن بلوغ تا حوالی یائسگی هر ماه عادت ‌ماهانه یا پریود می‌شوند. پریودشدن بخشی طبیعی از چرخهٔ ماهانه سلامت زنان یا همان چرخه قاعدگی است. اما شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که: «اصلا چرا پریود می شویم؟»،‌چرا باید هر ماه سختی‌هایی را به دوش بکشیم؟ سؤالاتی که ما در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد . با ما همراه باشید.

علت پریود شدن زنان چیست؟

پریودشدن راهی برای خروج بافت‌هایی از بدن است که دیگر به آنها نیازی نیست. هر ماه، بدن زنان بالغ برای بارداری خود را آماده می‌کند. پوشش دیواره رحم در حین آماده‌‌شدن برای تغذیهٔ تخمک بارور، ضخیم می‌شود. تخمک مذکور از تخمدان آزاد می‌شود و آماده است تا بارور شود و در پوشش داخلی رحم جای بگیرد.

حال اگر تخمک بارور نشود، بدن به پوشش ضخیم دیواره رحم نیازی نخواهد داشت؛ پس پوشش دیواره رحم کنده می‌شود و به‌شکل خون و لخته‌های خونی از واژن بیرون می‌رود. این فرایند در هر ماه تکرار می‌شود.

اختلالات پریود چیست؟

زنان تجربه‌های متفاوتی از پریودشدن دارند؛ یعنی این رخداد ماهانه به شکل‌های گوناگونی برای زنان رخ می‌دهد. اگر یکی از موارد زیر برایتان وجود دارد، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید:

در چرخه پریودتان بی‌نظمی‌ مشاهده می‌کنید یا گاهی پریود نمی‌شوید

طول پریودتان کوتاه‌ تر یا بلندتر از قبل شده است

حجم خون‌ ریزی‌تان در هر ماه سبک ‌تر یا سنگین ‌تر شده است

حواستان به این موارد باشد و در صورت بروز تغییر در وضعیت ماهانه ‌تان حتما به پزشک مراجعه کنید .

چرا زن ها پریود میشوند ؟
چرا زن ها پریود میشوند ؟

امکان متوقف‌کردن پریود وجود دارد؟

هیچ روش معینی وجود ندارد که متوقف‌کردن پریود را تضمین کند. اما بنا به مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله بین‌المللی سلامت زنان منتشر شد، با روش‌های متنوع پیشگیری از بارداری، امکان متوقف‌کردن پریود وجود دارد:

استفاده از قرص‌های ضدبارداری : اگر روزانه قرص‌های ضدبارداری مصرف شود، بعد از یک سال، احتمال متوقف‌کردن پریود به ۷۰ درصد می‌رسد.

تزریق هورمون : تزریق هورمون می‌تواند تا ۲۲ ماه، باروری را تحت‌تأثیر قرار دهد. بعد از یک سال تزریق، ۵۰ تا ۶۰ درصد احتمال متوقف‌شدن چرخه پریود وجود خواهد داشت. بعد از ۲ سال تزریق هم این احتمال به ۷۰ درصد می‌رسد.

آیودی هورمونی : استفاده از آیودی به‌مدت یک سال هم تا ۵۰ درصد، شانس پریودنشدن را بالا می‌برد.

ایمپلنت پیشگیری از بارداری در بازو : ایمپلنت پیشگیری از بارداری در بازو هم روشی برای جلوگیری از بارداری است. در این روش، میله پلاستیکی و منعطفی زیر پوست بالای بازو قرار داده می‌شود و با ترشح پروژسترون به خون، از باردارشدن جلوگیری می‌کند. احتمال متوقف‌شدن پریود بعد از دو سال استفاده از این روش، حدود ۲۰ درصد است.

اعضای بدن مرتبط با دوران پریودی

اگر بنا باشد که زنی هر ماه پریود شود، باید اعضای زیر در بدن او به‌خوبی و درستی کار کنند:

هیپوتالاموس

غده هیپوفیز

تخمدان‌ها

رحم

در آخر

پریودشدن فرایندی کاملا طبیعی است. در واقع، به‌کمک پریود است که بدن در هر ماه برای بارداری آماده می‌شود. وقتی در ماه، بارداری صورت نمی‌گیرد، دیگر بدن به بافت‌های دیواره رحم برای تغذیه ‌رسانی به تخمک بارورشده نیازی ندارد و به همین خاطر، این پوشش و بافت داخل دیواره رحم کنده می‌شود و به‌شکل خون‌ریزی از واژن بیرون می‌رود. هر گونه تغییر در حجم خون‌ریزی، فواصل پریودها، مدت خون‌ریزی و… باید پیگیری شود و برای سردرآوردن از قضیه، نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد.

چرا زن ها پریود میشوند ؟
چرا زن ها پریود میشوند ؟

مطالب پیشنهادی :

چرا زن ها پریود میشوند ؟

پریود نامنظم چیست ؟

تغذیه مناسب در دوران پریودی