شاید عجیب به نظر برسد، اما ورزش‌کردن ممکن است خطرناک باشد. درست است که ورزش‌کردن باعث می‌شود انسان پا را فراتر از مرزها و محدودیت‌های بدنش بگذارد و ایکاروس ‌وار از مرزها و محدودیت‌ها رد شود و حتی در خطرناک ترین ورزش های دنیا هم به موفقیت‌هایی شگفت‌انگیز برسد، اما باید پیش از آغاز این مسیر از خطرات ورزشی که انتخاب می‌کنیم اطلاع داشته باشیم و با آگاهی آن را انتخاب کنیم.

1. لوژ خیابانی

پر خطر ترین ورزش های دنیا
پر خطر ترین ورزش های دنیا

لوژسواری در دسته خطرناک ترین ورزش های دنیا قرار می‌گیرد، اما خطرناک‌ترینِ آنها نیست. در این ورزش، افراد روی لوژ یا تخته‌ای چرخ‌دار دراز می‌کشند و از تپه‌ها و خیابان‌ها عبور می‌کنند. بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، تعداد مرگ‌ ومیر در این ورزشِ خطرناک ۲۵ نفر بوده است.

2. هلهله‌چی یا رهبر تشویق

پر خطر ترین ورزش های دنیا
پر خطر ترین ورزش های دنیا

گروهی از تشویق‌ کنندگان ورزش های مختلف قبل از مسابقه را دیده‌اید! همان‌هایی که دور مچشان آذین‌های براق می‌بندند و با حرکات آکروباتیک، قبل از ورود بازیکنان یک تیم ورزشی به زمین، حرکات نمایشی انجام می‌دهند. به این افراد پرتحرک رهبر تشویق یا هلهله‌چی می‌گویند.

ورزش مذکور از خطرناک ترین ورزش های مدارس آمریکایی است و میزان صدماتی که بازیکنانش می‌بینند از بازیکنان فوتبال هم بیشتر است. تصور کنید، یکی از اعضای این گروه در هوا می‌پرد و در ارتفاع چند متریِ زمین قرار می‌گیرد. حال اگر در مسیر بازگشت به زمین، دیگر اعضای تیم در زمان مناسب او را نگیرند، آسیبی به‌ شدت جدی خواهد دید.

3. اسکی

پر خطر ترین ورزش های دنیا
پر خطر ترین ورزش های دنیا

هزاران هزار خطر در مسیر پرپیچ ‌وخم اسکی ‌بازان در کوه‌های پربرف وجود دارد؛ مثلا دوام‌آوردن فردی مانند لیندزی وون، که قهرمان مدال‌آور المپیک در این رشته است، به معجزه شباهت دارد. مواجه با بهمن‌های سهمگین، برخورد با درخت یا حتی اشتباهی ساده در راه و مسیر اسکی ممکن است حادثه‌ای هولناک را رقم بزند.

البته ناگفته نماند که بسیاری از مرگ‌ها در مسیر اسکی‌کردن در راه‌های ساده‌ و معمولی رخ می‌دهد و در بیشتر مواقع، خبری از اسیرشدن اسکی‌بازان در کوه‌های یخ‌بسته نیست. در هر حال، اسکی در دسته خطرناک ترین ورزش های دنیا قرار دارد.

4. غواصی

پر خطر ترین ورزش های دنیا
پر خطر ترین ورزش های دنیا

به‌جز اینکه در غواصی احتمال خفه‌شدن در زیر آب وجود دارد، خطرات دیگری هم غواصان را تهدید می‌کند. امکان دارد کپسول یا تانک غواصی خراب شود یا در زیر آب سر ورزش‌کار به صخره‌ای یا سنگی بخورد. کوسه‌ها و حیوانات دیگر را هم به این داستان اضافه کنید تا کاملا مشخص شود چرا غواصی در دسته خطرناک ترین ورزش های دنیا قرار می‌گیرد. در زیر آب تغییر فشار هم وجود دارد و همین ممکن است موجب بروز بیماری رفع فشار (DCS) در غواصان شود. بیماری رفع فشار عارضه‌ای است که بدن انسان بعد از قرارگرفتن در فضایی پرفشار و سپس ورود به فضایی کم‌فشار به آن دچار می‌شود.

5. چتربازی

پر خطر ترین ورزش های دنیا
پر خطر ترین ورزش های دنیا

چتربازی نیز ورزش خطرناکی است. هرقدر هم نکات ایمنی را رعایت کنید، امکان دارد چترتان به هر دلیلی طی یک اتفاق باز نشود. اگر چتر نجات یدکی هم باز نشود، تکلیف چیست؟ تقریبا هیچ راهی به‌جز سپردن خود به‌دست سرنوشت وجود نخواهد داشت. شاید روی سیم‌های برق فرود بیایید، شاید هم در لابه‌لای شاخه‌های درختی بلند اسیر شوید.

6. موج‌ سواری

پر خطر ترین ورزش های دنیا
پر خطر ترین ورزش های دنیا

دوست ‌داران هیجان شیفته موج ‌سواری‌اند. سوارشدن بر فراز موج‌ها کار جذابی به نظر می‌رسد و انگار چندان خطرناک نیست، اما هست. موج‌سواران معمولا سرعت بالایی دارند و به امواج بلند، صخره‌ها و تپه‌های درون یا حوالی آب برخورد می‌کنند. خطر کوسه‌ها و موجودات درون آب را هم نمی‌توان نادیده گرفت. بیهوده نیست که موج‌ سواری در میان خطرناک ترین ورزش های دنیا جا خوش کرده است.


مطالب پیشنهادی :

راهکار تنگ کردن واژن با ورزش

علت مرگ ناگهانی ورزشکاران

آب کردن غبغب با 5 ورزش ساده