پرش بانجی جامپینگ چیست؟ فعالیتی میباشد که در آن فرد خود را به وسیله محافظ و طناب فنردار از ارتفاعی بلند به پائین پرتاب میکند. در این تفریح و سرگرمی جان شما در امان است و میتوانید به محافظ و طناب فنرداری که به شما وصل نموده اند ، اطمینان کنید. از ارتفاعی بلند به پائین بپرید و قبل از آنکه به زمین برسید با خاصیت ارتجاعی طناب تان در هوا معلق می شوید.

در این فعالیت گاه از بالای یک جرثقیل به پائین می پرید. گاه پرش از روی سکوی بلند با ارتفاع بیش از 30 متر را تجربه می کنید و گاهی هم با هلکوپتر به هوا برده می شوید و از آن جا می پرید. هر چه ارتفاع بیش تر باشد هیجان هم بیش تر است و آدرنالین خون تان بالاتر میرود.

تاریخچه بانجی جامپینگ به شکل امروزی

پرش بانجی جامپینگ چیست؟
پرش بانجی جامپینگ چیست؟

در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال 1892- 1893 شخصی پیشنهاد جالبی مطرح کرد. وی طرح یک برج 4000 فوتی( 1200 متر) را ارایه داد که ماشینی، با استفاده از مرغوب ترین کابل های لاستیکی به آن وصل میشد. وی در نظر داشت که 200 نفر ظرفیت این ماشین باشد و بعد از بالا رفتن به پائین پرتاب شود. این ابزار در پایان با اندکی بالا و پائین شدن از حرکت می ایستاد. مهندس طراح برای افزایش امنیت، پیشنهاد داده بود که زمین را با تشک های پری فرش کنند. در نهایت این پیشنهاد به وسیله مسئولان برگزار کننده رد شد.

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد این ورزش در ابتدای دهه 1950 میلادی به وسیله ورزشکاران انجام می شد. ولی هنوز شکلی امروزی نداشت. در آن سالها تلویزیون بی بی سی یک برنامه مستند پخش کرد که ساخته دیوید فردریک اتنبورو( David Frederick Attenborough) بود. که این ورزش و ورزشکارانش را معرفی میکرد. این برنامه در کشور جمهوری وانواتو ساخته شد. افرادی را نشان می داد که با بستن طناب به قوزک پاهای شان از ارتفاع می پریدند. آرام آرام این ورزش بر سر زبان ها افتاد و علاقه مندانی را پیدا کرد.

بانجی جامپینگ در زمان گذشته

نخستین پرش بانجی امروزی، در 1 آوریل 1979 و در بریستول رخ داد. افرادی به اسم های سیمون کییلینگ( Simon Keeling) و دیوید کیرک( David Kirke) از اعضای کلوب ورزش های خطرناک دانشگاه آکسفورد و جئوف تابین( Geoff Tabin) از کوهنوردان حرفه ای، شرکت داشتند.

آن ها با الهام از همان مراسم سنتی در جزیره پنتوکاست تصمیم به انجام این کار گرفتند. جئوف مسوولیت گره زدن طناب ها را بر عهده داشت و در این کار از مهارت خاصی بهره مند بود. آن ها پرش خود را از پل معلق کلیفتون انجام دادند و فورا بازداشت شدند ولی روند پرش ها را در آمریکا ادامه دادند و پل های گلدن گیت و رویال جورج، هم میزبان پرش هایی بودند. خبر این پرش ها در سراسر جهان پیچید، تا سال 1982 پرش از روی جرثقیل های متحرک و بالن ها هم صورت گرفت.

ورزش بانجی جامپینگ

پرش بانجی جامپینگ چیست؟
پرش بانجی جامپینگ چیست؟

اما در حقیقت پرش بانجی جامپینگ چیست؟ در سال 1986 این پرش ها شکلی تجاری بخود گرفتند و این ای جی هکت( A. J. Hackett) نیوزیلندی بود که نخستین پرش سازمان یافته را انجام داد و از روی پل گرینهیت( Greenhithe Bridge) پرید. در سال های بعد هکت پرش های دیگری را برنامه ریزی کرد و از پل ها و سازه های دیگر از جمله برج ایفل نیز پرش انجام داد تا این ورزش را بصورت تفریحی عمومی دربیاورد.

وی در پایان نخستین مرکز تفریحی بانجی جامپینگ را در پل معلق کاوارا جورج( Kawarau Gorge Suspension Bridge) نیوزیلند ایجاد کرد. این تفریح و سرگرمی در سال 1990 به آفریقا هم راه پیدا کرد و پل بلوکرانز( Bloukrans Bridge) در آفریقای جنوبی اولین جایی بود که پرش از آن انجام شد ولی تا سال 1997 طول کشید تا کمپانی فیس آدرنالین( Face Adrenalin) آن را بصورت یک سایت ثابت بانجی درآورد. هنوز هم این مکان بلندترین بانجی جهان است.

کلمه بانجی جامپینگ از کجا آمده است؟

پرش بانجی جامپینگ چیست؟
پرش بانجی جامپینگ چیست؟

کلمه بانجی( bungee) از گویش غرب کشور انگلیس می‌اید و به معنای” هر چیز ضخیم و چاق” است. این کلمه به وسیله جیمز جینینگز در کتاب” بررسی بعضی از لهجه های غرب انگلیس” در سال 1825 استفاده شد. جامپینگ هم در انگلیسی به معنای پرش است. پس بانجی جامپینگ یعنی پرش با یک وسیله ضخیم چاق که احتمالا اشاره به کابل آن دارد.


مطالب پیشهادی:

معرفی ورزش سی ایکس ورکس و فواید آن

آب کردن غبغب با 5 ورزش ساده

علت بیرون زدن رگ ها در ورزش

رابطه جنسی و ورزش

راهکار تنگ کردن واژن با ورزش