ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند ورزش غیر اصولی و طولانی مدت به جای این که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. تبدیل به عاملی مضر برای بدن به خصوص زانوها خواهد شد. ورزش کردن حتی با نام خود بار مثبتی از جنس سلامت و شادابی را یدک می‌کشد. تا جایی که صحبت از صدمه دیدن و عوارض منفی ناشی از ورزش غیر اصولی بسختی در کنار آن می‌گنجد. اما واقعیت آن است که 75 تا 90 دقیقه فعالیت فیزیکی شدید. و بدون استراحت، مانند ماراتن سرعت، ورزش را از یک روش موثر و غیر قابل انکار برای تقویت سیستم ایمنی تبدیل به عاملی آسیب زننده و مضر می‌کند.

ورزش‌های قاتل زانو

از مهم ‌ترین ورزش‌های آسیب‌زا برای زانو می‌توان به ورزش‌های جهشی که ورزشکار با تمام وزن ناگهان روی مفصل فشار وارد می‌کند. (والیبال، بسکتبال، فوتبال، کلیه ورزش‌های رزمی و کشتی) اشاره کرد. از سوی دیگر، حرکت‌هایی که در وضعیت خم مفصل، ورزشکار را وادار به چرخش می‌کند .باعث آسیب مستقیم به مینیسک و رباط صلیبی می‌شود.گاهی برای همیشه ورزشکار را از ورزش حرفه‌ای دور می‌کند. بنابراین تقویت درست عضلات زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی .می‌تواند از بسیاری ازاین آسیب‌ها جلوگیری کند.

هنگام سرماخوردگی ورزش نکنید

ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند
ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند

اگر آنفلوآنزا (سرماخوردگی همراه با تب و عفونت) دارید با ورزش خطر بیماری و عوارض جدی آن را زیاد می‌کنید. در طول ورزش جریان خون در قلب حدود پنج مرتبه بیشتر از مواقع عادی است. عامل بیماری آنفلوآنزا می‌تواند روی قلب شما متمرکزشده. و سبب التهاب در بافت قلب شود. فعالیت فیزیکی در زمان ابتلا به سرماخوردگی ضرر یا فایده‌ای ندارد. اما ورزش همراه با آنفلوآنزا می‌تواند آسیب جدی به سلامت تان وارد کند.

ورزش برای خانم‌ها بویژه پس از یائسگی

خانم‌ها بعد از 50 سالگی با چند خطر مواجه هستند از جمله کاهش تحرک و افزایش وزن، کاهش سطح استروژن در بدن به دلایلی مثل یائسگی زودرس که هر دوی اینها می‌تواند روند تخریب سطوح مفصلی را سرعت ببخشد. با این تفاسیر، مشاوره با یک متخصص غدد و کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست برای انتخاب ورزش مناسب و تمرینات آب ‌درمانی بهترین انتخاب در این سن است. فراموش نکنید بهترین راه‌ حل برای جلوگیری از به تعویق انداختن عوارض کهولت سن، ورزش کردن اصولی و درست است.

آیا ورزش، آرتروز می‌آورد؟

ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند
ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند

آرتروز پدیده‌ای است که با روند افزایش سن در همه افراد ایجاد می‌شود و علائمی چون التهاب و تورم و کاهش فضای مفصلی به همراه دارد. ولی این خوردگی و التهاب سطوح مفصلی در ورزش‌هایی که تمام وزن روی مفاصل قرار دارد زودتر اتفاق می‌افتد،بخصوص در ورزش‌هایی مثل وزنه‌برداری و کشتی که این نیروی خارجی بیشتر است. برای کاهش این نوع آسیب، کفش مناسب و سطح زمین تمرینی حرف اول را می‌زند. چون باعث کاهش عکس‌العمل سطح به سمت مفاصل می‌شود.

وقتی ورزش بلای جان مفاصل می‌شود

از مهم ‌ترین دلایل آسیب‌های ورزشی در بدن بویژه در زانوها می‌توان به عدم رعایت درست گرم و سرد کردن بدن اشاره کرد. اما مهم ‌تر از این دو موضوع نباید از تاثیرات ورزش در زمین نامناسب و با وسایل ورزشی غیر‌حرفه‌ای (کفش نامناسب و…) و نیز عدم استفاده از مربی با‌تجربه غافل شد.

عشق فوتبال‌ها مراقب باشند!

ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند
ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند

ورزش هایی که به زانو آسیب می رسانند: پسر بچه‌ها نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا از کودکی و نوجوانی به ورزش فوتبال علاقه زیادی دارند‌. تا جایی که حتی داخل خانه، حیاط مدرسه، پارک‌ها و نیز باشگاه‌های ورزشی همیشه تعدادی پسربچه عاشق فوتبال بسیار جوان و با انگیزه را می‌بینیم که دوست دارند در هر فرصتی پا به توپ باشند اما نکته مهم این‌است که آسیب در ورزش فوتبال بویژه به ‌دنبال استفاده از چمن مصنوعی نامناسب بسیار شایع است.


مطالب پیشنهادی:

علت بیرون زدن رگ ها در ورزش

معرفی ورزش سی ایکس ورکس و فواید آن

راه های مبارزه با خستگی در ورزش