واریس پا چیست و راه های درمان واریس پا : درمان واریس پا یا عروق عنکبوتی از جمله درگیری های مردم و به ویژه زنان است. چراکه واریس پا علی رغم اثر منفی بر زیبایی پوست که باعث کاهش اعتماد به نفس مبتلایان می شود. برای اکثر بیماران مشکلات دیگری را نیز ایجاد می کند که از جمله می توان به درد پا و سنگینی پا، بی قراری پا، متورم شدن مچ پا در اثر ایستادن طولانی مدت و گرفتگی عضله های پا اشاره کرد.

واریس پا چیست

واریس پا یا عروق عنکبوتی، شایع‌ ترین بیماری عروقی انسان است که اغلب زنان باردار و افراد مسن به آن مبتلا هستند. به سیاهرگ های بزرگی که ورم کرده و به هم پیچیده اند و به رنگ های آبی، قرمز یا به رنگ خود پوست روی سطح پوست ظاهر می شوند رگهای واریسی می گویند. عروق عنکبوتی معمولاُ شبیه شبکه ی تار عنکبوت دیده می شوند.

علت واریس پا چیست؟

رگ های واریس و عروق عنکبوتی در واقع رگ های آسیب دیده ی بدن شما هستند و زمانی که دریچه های کوچک یک طرفه ای درون رگ ها ضعیف شوند، به وجود می آیند. در رگ های سالم این دریچه ها خون را به صورت یک طرفه به قلبمان می فرستند.

اما زمانی که این دریچه ها ضعیف شوند اجازه می دهند جریان خون به عقب برگردد و داخل رگ ها جمع شوند. این تراکم خون درون رگ، موجب فشار به دیوار ی عروق می شود. در اثر این فشار مداوم، دیواره ضعیف و متورم شده و در نهایت واریس و عروق عنکبوتی پدیدار می شوند.

چه کسانی به واریس پا مبتلا می‌شوند؟

احتمال بروز بیماری واریس در برخی افراد بیشتر است. به عبارت دیگر، اگر یکی از اعضای خانواده تان (که پیوند خونی با شما دارد)، سابقه ی ابتلا به بیماری واریس را داشته باشد، شما بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارید.

همچنین به یاد داشته باشید که اگر شما بیشتر اوقات برای مدت طولانی به حالت ایستاده و یا نشسته هستید. ممکن است در آینده ای نه چندان دور دچار این مشکل می شوید. افزایش سن، بارداری، تابش نور خورشید و تغییرات هورمونی یا وارد شدن آسیب نیز از دیگر دلایل بروز عروق عنکبوتی است.

درمان واریس پا با ورزش و خود مراقبتی

 راهکارهایی است که متخصص پوست به شما ارائه می کند تا بتوانید به نوعی گردش خون خود را بهبود ببخشید. این راهکارها ها عبارت اند از:

ورزش کنید.
پاهای خود را بالا ببرید.
اگر برای مدت طولانی می نشینید، لازم است هر۳۰ دقیقه یک بار بلند شوید و کمی قدم بزنید.
اگر برای مدت طولانی می ایستید، لازم است هر۳۰ دقیقه یک بار به خودتان استراحت بدهید.
از حمام طولانی مدت در وان آب داغ بپرهیزید.
به خاطر داشته باشید که راهکارهای خود مراقبتی نمی توانند شما را به طور کامل از شر واریس و عروق عنکبوتی موجود خلاص کنند، اما مانع از بروز عروق عنکبوتی و واریس جدید می شوند.

جوراب واریس

این جوراب ها با اعمال فشار مدوام به بازگشت جریان خون به قلب کمک می‌کنند. این فشار مداوم تورم در بخش های پایینی پا را کاهش داده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. با وجود پوشیدن این جوراب ها ممکن است باز هم عروق واریسی و عنکبوتی خود را ببینید.

اسکلروتراپی یا درمان عروق واریسی

اسکلروتراپی از رایج ترین روش های درمانی موجود برای عروق واریسی است. متخصصان پوست طی سال ها موفق شده اند اسکلروتراپی را ایمن تر کنند و نتایج بهتری به بیماران ارائه کنند. امروزه متخصصان پوست از این روش برای درمان عروق واریسی و عنکبوتی کوچک استفاده می کنند. اگر تصمیم به اسکلروتراپی دارید، بهتر است با فرآیند درمانی آن آشنا شوید.

مراحل اسکلروتراپی

متخصص پوست ماده ی شیمیایی را مستقیماً به درون رگ آسیب دیده تزریق می‌کند تا باعث تحریک دیواره ها شود. تزریق در چند ناحیه ی مختلف از دیواره انجام می شود.
بعد از تزریق، نواحی آسیب دیده مدتی ماساژ داده می شوند.
لازم است یک جوراب واریس برای هر پا بپوشید.
شما برای مدتی تحت نظر بوده و سپس اجازه ی بازگشت به منزل را خواهید داشت.
به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی احتمالی، لازم است هر روز پیاده روی کنید و جوراب های واریس را طبق دستور پزشک بپوشید. اغلب به بیماران توصیه می شود تا این جوراب ها را برای مدت ۲ تا ۳ هفته بپوشند.
بیشتر افراد می‌توانند بلافاصله پس از یک روز از انجام این روش، سر کار بروند و به بیشتر امور روزمره ی خود بپردازند.

درمان واریس پا با لیزر

متخصصین پوست اغلب برای درمان مویرگ‌ های عنکبوتی و عروق کوچک واریسی از لیزر استفاده می کنند. در این روش درمانی متخصص پوست پرتو (نور) لیزر را به طور مستقیم بر روی رگ های آسیب دیده می تاباند، مویرگ های عنکبوتی بلافاصله محو می شوند.

عروق واریسی بزرگ تر ابتدا تیره و در نهایت طی مدت ۱ تا ۳ ماه به طور کامل ناپدید می شوند. برای رسیدن به بهترین نتیجه ی درمانی با لیزر، ممکن است لازم باشد چند بار دیگر آن را تکرار کنید.

لیزر درمانى درون وریدى (EVLT) و درمان رادیوفرکانسی ( RFA)

آکادمی درماتولوژی امریکا، شیوه ی درمانی در این دو روش را به صورت زیر شرح می‌دهد:
ابتدا با استفاده از بیهوشی موضعی ناحیه ی آسیب دیده بی حس می شود. بی حسی موضعی باعث تورم این نواحی می شود.
سپس متخصص پوست یا جراح برش کوچکی در ناحیه ایجاد کرده و کاتتر (در روش RFA) یا فیبر لیزری (در روش EVLT) را وارد ورید آسیب دیده می کند.
با فعال شدن لیزر یا دستگاه رادیوفرکانسی، گرمای عروق بالا رفته و در نهایت موجب از بین رفتن یا بسته شدن آن ها می‌شود. بد نیست بدانید که این گرما به بافت ها و نواحی اطراف هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند.
پس از درمان با ان روش، جوراب واریس می پوشید.
در این مرحله برای مدت کوتاهی تحت نظر پزشک هستید و سپس می توانید به خانه بروید و به زندگی عادی خود ادامه دهید.

از افراد متخصص کمک بگیرید

واریس پا چیست و راه های درمان واریس پا : کسب بهترین نتیجه از درمان واریس و عروق عنکبوتی تا حد زیادی به مهارت و تخصص پزشک شما بستگی دارد. با توجه به پیشرفت علم پزشکی، امروزه روش های ایمن تر و کمتر تهاجمی برای درمان این مشکل ارائه شده است، که متخصص می تواند بر حسب شرایط ویژه ی شما از آن بهره گیرد.


مطالب پیشنهادی :

علت دندان قروچه در شب چیست ؟

سنگ کلیه چیست ؟ 

آپاندیسیت چیست و چه تفاوتی با آپاندیس دارد ؟