به گزارش فان، سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی شماست. عدم رعایت بهداشت دندان نه تنها بر روی زیبایی شما تأثیر می‌گذارد بلکه سلامت جسمی‌تان را نیز به خطر می‌اندازد. مشکلاتی از جمله حفره یا بیماری لثه می‌تواند توانایی شما در غذا خوردن و صحبت کردن را مشکل کرده و باعث درد دندان و بوی بد دهان شود. ما در این مقاله سعی داریم اصول نگهداری سالم از دندان را به شما ارائه دهیم.

نوشیدن  سرکه

طبق گفته متخصصان طب سنتی، نوشیدن سرکه اثرات معجزه‌آسایی بر سلامت بدن دارد. اما متخصصان دندانپزشکی معتقدند اسید استیک موجود در سرکه برای مینای دندان بسیار مضر است. دکترنیوگارد استادیار دندانپزشکی بالینی در دانشگاه کلمبیا می‌گوید: حتی نوشیدن آب بعد از خوردن سرکه هم نمی‌تواند آسیب‌های آن را کاهش دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم که اصلاً از سرکه استفاده نکنید زیرا باعث ساییدگی و آسیب به مینای دندان می‌شود.

نگهداری سالم از دندان
نگهداری سالم از دندان

مسواک زدن بعد از غذا خوردن

برخی تصور می‌کنند با مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا از دندانهایشان محافظت می‌کنند. درحالی‌که این یک باور غلط است. خوردن غذا به خصوص مصرف مواد خوراکی مثل آب میوه و مرکبات باعث نرم شدن مینای دندان می‌شود. در نتیجه مینای دندان را از بین می‌برد و موجب پوسیدگی دندان می‌شود. بنابراین حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از غذا خوردن صبر کنید تا حالت اسیدی دهان کاهش یابد .چنانچه بعد از غذا خوردن نیاز به مسواک زدن داشتید، بهتر است به جای آن دهان خود را چندین بار با آب بشویید تا حالت اسیدی دهان را از بین ببرید.

نگهداری سالم از دندان
نگهداری سالم از دندان

 نفس کشیدن از راه دهان

نفس کشیدن از راه دهان باعث خشک شدن لثه‌ها می‌شود و اثر محافظتی بزاق دهان را در کشتن باکتری مؤثر در اسیدی شدن دهان از بین می‌برد. با توجه به افزایش سطح اسید دهان در شب، خوابیدن با دهان باز می‌تواند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. خوابیدن می‌تواند باعث جمع شدن مخاط بینی شده و شما را مجبور به نفس کشیدن از طریق دهان کند. بنابراین سعی کنید برای جلوگیری از این امر، روی یک بالشت محکم و یا بلند بخوابید.

همچنین دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و آب زیادی بنوشید تا دهان خود را در طول روز مرطوب نگه دارید. در صورتی که با انجام این کار‌ها به نتیجه مطلوب نرسیدید باید در مورد مشکل خود به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است آلرژی یا پولیپ باعث انسداد مجاری بینی و مشکل تنفس از این راه شده باشد.

نگهداری سالم از دندان

استفاده از خلال دندان

برخی عادت دارند بعد از صرف غذا، غذا‌های گیر کرده بین دندان‌هایشان را با خلال دندان در‌بیاورند. اما حقیقت این است که خلال دندان‌های چوبی بدترین راه ممکن برای تمیز کردن دندان است. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک و خونریزی لثه شده و به مینا و ریشه دندان آسیب برساند. همچنین استفاده زیاد از خلال دندان باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

محکم مسواک زدن

برای نگهداری سالم از دندان روزی دو بار و هربار دو دقیقه مسواک زدن در روز یکی از بهترین عادت‌هایی است که می‌توانید انجام دهید. اما اگر فکر کردید که با محکم مسواک زدن دندان‌هایتان تمیز و سفید می‌شود کاملاً اشتباه کرده‌اید. چرا که این‌کار نه تنها مفید نیست بلکه باعث سایش و تغییر رنگ برگشت‌ناپذیر دندان‌ها خواهد شد و این فرایند در طولانی‌مدت می‌تواند موجب تحلیل لثه، حساسیت و در نهایت درد دندان‌ها شود. برای جلوگیری از این مسئله از مسواک با موی نرم استفاده کنید و دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید.

خوردن نوشابه

هنگامی که نوشابه می‌نوشید قند‌های موجود در آن با باکتری‌های موجود در دهان ارتباط برقرار کرده و اسید را تشکیل می‌دهند که این اسید باعث نرمی دندان و خطر کرم خوردگی و پوسیدگی دندان می‌شود. نوشابه‌گازدار معمولی و بدون قند نیز حاوی اسید‌های خاص خود هستند و این‌ها نیز به دندان‌ها آسیب می‌رسانند همچنین وجود ترکیبات co۲ و تبدیل آن به اسید کربنیک در نوشابه باعث از بین رفتن تدریجی مینای دندان، تغییر رنگ، ایجاد حساسیت و پوسیدگی مینای دندان میشود.

استفاده از دندان به عنوان ابزار

استفاده از دندان‌ها برای باز کردن بسته‌بندی وگره‌ها،جویدن ناخن، خودکار و مداد عادت بسیار بدی است که باعث تراشیده شدن تاج دندان و حتی تغییرشکل دندان، جابه جا شدن دندان و ضعیف شدن ریشه دندان می‌شود، زیرا نوک دندان‌ها باریک‌ترین قسمت دندان است، بنابراین آسیب و فرسودگی آن راحت است.

نخوردن آب به اندازه

 

عدم نوشیدن آب به اندازه کافی در طول روز علاوه بر سلامت بدن، سلامت دندان را نیز تهدید می‌کند. خوردن آب بعد از غذا نه تنها تکه‌های باقی مانده غذا را شستشو می‌دهد. بلکه می‌تواند به عنوان فلوراید نیز دندان‌ها را محکم و سالم نگه دارد. از طرف دیگر، بزاق دهان PH دهان را تنظیم و مانع افزایش غلظت اسید در دهان می‌شود. بنابراین هنگامی که آب می‌نوشید بزاق بیشتری در دهان شما ترشح می‌شود که این رویداد اسید‌های موجود در دهان را خنثی کرده و به بازسازی دندان‌ها کمک می‌کند.

سیگار کشیدن

نگهداری سالم از دندان

استفاده از خمیر دندان نامناسب

برخی از مواد موجود در خمیر دندان که به منظور افزایش سلامت دندان شما ساخته شده‌اند نیز می‌توانند به دندان‌هایتان آسیب  وارد کند. به عنوان مثال، خواص سایشی خمیر دندان از بین بردن پلاک و جرم دندان است. اما این خمیر دندان‌ها به مینای دندان آسیب می‌رساند و باعث پوسیدگی دندان می‌شود .بنابراین برای نگهداری سالم از دندان ها هنگام خرید خمیر دندان به سطح سایش آن که به عنوان RDA شناخته می‌شود، توجه کنید. محصولات دندانی باید ۲۵۰RDA یا کمتر از آن داشته باشند چرا که سطوح بالاتر می‌تواند به دندان‌ها آسیب بزند.


مطالب پیشنهادی:

نشانه لثه و دندان سالم

مشکلات دندانی سنین بالا

علت پوسیدگی دندان کودک

درمان کرم خوردگی دندان

روش های خانگی برای از بین بردن زردی دندان

علت دندان قروچه در شب چیست ؟