نوبل شیمی 2020 : امانوئل شارپنتیر پروفسور و محقق فرانسوی در حوزه میکروبیولوژی، ژنتیک و بیوشیمی است وی 51 ساله و از سال 2015 میلادی مدیر موسسه زیست عفونی مکس پلانک در آلمان است.

جایزه‌های نوبل جوایزی هستند که سالانه توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد، آکادمی سوئد، مؤسسهٔ کارولینْسکا، و کمیتهٔ نوبل نروژ به افرادی که مشارکت‌های مهمی در شیمی، فیزیک، ادبیات، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصاد داشته باشند اهدا می‌شوند.جایزهٔ نوبل اقتصاد در سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل بنیان‌گذاری شد.

جنیفر دوندا:

جنیفر دوندا بیوشیمیست 56 ساله آمریکایی است.  برای پژوهش‌های پیشتازانه خود در حوزه مهندسی ژنتیک CRISPR مشهور است .وی استاد دپارتمان شیمی و دپارتمان بیولوژی مولکولی و سلولی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا است.

به طور دقیق تر امانوئل شارپنتیر و جنیفر دوندا ابزار مهندسی ژنتیک CRISPR/Cas۹  را کشف کردند. محققان با استفاده از این قیچی ژنتیکی می توانند دی ان ای حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم ها را با دقتی بی سابقه تغییر دهند. این فناوری تاثیر مهمی بر علوم زیستی دارد. علاوه بر آن به توسعه درمان های نوین برای سرطان کمک می کند. محققان امیدوارند در آینده با کمک این ابزار بیماری های موروثی را درمان کنند.

جالب آنکه کشف این قیچی ژنتیک غیر منتظره بود امانوئل شارپنتیر هنگام تحقیق درباره Streptococcus pyogenes ، یکی از باکتری هایی که بیشترین ضربه به انسان را می زند یک مولکول ناشناخته به نام tracrRNA را کشف کرد تحقیق او نشان داد این مولکول بخشی از سیستم ایمنی باستانی باکتری به نام CRISPR/Cas است که با قطع کردن دی ان ای، ویروس ها را خنثی می کند.

نوبل شیمی 2020
نوبل شیمی 2020

نوبل شیمی 2020

شارپنتیر  کشف خود را در 2011 میلادی ثبت کرد.در مرحله بعد او با جنیفردوندا محقق و بیوشیمیست شناخته شده که دانش وسیعی درباره RNA دارد، همکاری کرد آنها با همکاری یکدیگر در آزمایشگاه قیچی ژنتیک باکتری را دوباره بازسازی و ترکیبات مولکولی آن را ساده تر کردند تا استفاده از آن تسهیل شود آنها پس از برنامه ریزی دوباره قیچی ژنتیک، نشان دادند.

نوبل شیمی 2020
نوبل شیمی 2020

مطالب پیشنهادی:

معرفی 10 کشور که برای زنان گردشگر امنیت بیشتری دارد

قدرتمند ترین زنان در سال 2001

ثروتمند ترین زنان در سال 2018