نقاشی ویترای یا نقاشی روی شیشه یا هنر «ویترای» یکی از هنرهای قدیمی اروپایی است که از دوره ساسانی در ایران رواج پیدا کرده است و از آن در معماری کلیساها و مساجد و کاخ ها استفاده می شده است. حالا هم این هنر برای ساخت تابلوهای تزیینی، ظروف شیشه ای زیبا و رنگ دادن به آینه ها استفاده می شود.

نقاشی ویترای
نقاشی ویترای

نقاشی روی شیشه یا ویترای

کار به این صورت انجام می شود که با استفاده از نوعی خمیر خاص، مرزهایی روی شیشه ایجاد می شود و پس از خشک شدن خمیر، رنگ های مایع در میان این مرزها قرار می گیرند و پس از مدتی خشک می شوند و طرحی چشم نواز بر روی شیشه و آینه باقی می ماند. هنر طراحی اولیه، ظرافت در دورگیری ها و مرزهای خمیری و نهایتاً مهارت در ترکیب رنگ ها و تسلط دست هنرمند، مهم ترین ویژگی هایی است که باعث خلق یک اثر ویترای ماندگار می شود.

نقاشی ویترای
نقاشی ویترای

چرا ویترای آرمتی؟

آثار آرمتی، به خاطر چند دلیل حرفه ای، از ارزش بالایی برخوردارند. یکی اینکه همه طرح ها کاملاً اصیل و بکرند و توسط خود او خلق شده اند. این طرح ها نتیجه رؤیا پردازی های هنری و استفاده از تکنیک ها و ابزارهای طراحی کامپیوتری است. طرح های آرمتی را پیش از او در هیچ گالری ای نمی بینید. گویا همچنان بهترین رنگ های بازار برای نقاشی ویترای، ایرانی نیستند. غرفه آرمتی یکی از باسابقه ترین غرفه های بازار اجتماعی باسلام است. از سال 95 تا کنون با باسلام همراه بوده است.

نقاشی ویترای
نقاشی ویترای