اگر به دندان ها و لثه های خود توجه کنید، متوجه می شوید که نکات بهداشتی شما تا چه حد درست بوده است. همچنین می توانید به سلامت کلی بدن خود پی ببرید. شاید با علائم رایج مشکلات دندانی مثل درد، ورم لثه و حساسیت آشنا باشید اما آیا تا به حال راجع به نشانه لثه و دندان سالم فکر کرده بودید؟ توجه به علائم دندان و لثه باعث می شود از بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کنید. پس این بخش از زیبایی دندان فان نشانه لثه و دندان سالم را با دقت مطالعه کنید.

علائم دهان و دندان سالم

بافت دندان و لثه سفت و صورتی

شاید مدت زمان زیادی را به این فکر کرده باشید که دندان و لثه سالم نیاز به توجه بسیار زیادی دارد. لثه های شما در سلامت دندانتان بسیار موثر هستند. لثه ها باید رنگ صورتی داشته باشند و قرمز یا سفید نباشند. بنابراین دستان خود را بشویید و انگشتانتان را در طول لثه بکشید، اگر لثه هایتان سفت هستند و هیچ گونه دردی احساس نمی کنید، علامت خوبی است. همچنین باید به زبان و داخل دیواره های دهان خود توجه کنید. بافت داخل دهان نیز باید مثل لثه ها سفت و صورتی باشد. زیرا بزاق به صورت مداوم در آن تولید می شود و باعث می شود که اجزای غذایی از لابه لای دندان ها پاکسازی شوند.

نشانه لثه و دندان سالم
نشانه لثه و دندان سالم

دندان های سفت و محکم

دندان های شما نباید شل باشند. اگر دندان های تان لق می زنند، احتمالا نشان دهنده بیماری و مشکلی در لثه هایتان هست. بنابراین هر چه سریع تر باید به دندانپزشک مراجعه کنید. شل بودن دندان نشان دهنده این است که آن ها پوسیده و یا نیاز به پر کردن دارد که همین مشکلات باعث ایجاد باکتری و پلاک دندانی می شود. پس همیشه باید سفتی و محکم بودن دندنان خود را بررسی کنید.

بوی طبیعی تنفس دهان

اگر چه که شستن دهان، استفاده از خمیر دندان و آدامس باعث خوشبویی دهان می شود و احتمالاً در حالت طبیعی دهان شما بوی خوبی مثل بوی نعنا ندارد. اما یک دهان سالم بوی خنثی دارد. دهان هایی که حتی بعد از مسواک زدن و تمیز بودن بوی بسیار بدی دارند، احتمالاً باکتری زیر لثه ها گیر کرده و باعث بدبویی دهانتان شده است. زمانی که نخ دندان بکشید و به این بوهای عجیب و غریب توجه کنید، متوجه علت آن می شوید و می توانید ذرات غذا را به خوبی از لابه لای دندان جدا کنید.

خونریزی هنگام نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن

نشانه لثه و دندان سالم
نشانه لثه و دندان سالم

زمانی که نخ دندان بکشید یا مسواک می زنید، حتماً به مقدار بسیار کم خون هم توجه کنید. دندان و لثه سالم نباید به طور منظم خونریزی داشته باشد. اگر این اتفاق برای شما رخ می دهد، آن را نادیده نگیرید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. یکی از علل اصلی خونریزی دندان هنگام مسواک زدن وجود پلاک ها در خط لثه است. بنابراین حتما مطمئن شوید که به آرامی دندان خود را مسواک می زنید و سطوح آن را از آلودگی ها پاکسازی می کنید. مسواک زدن بسیار سفت و خشن باعث خونریزی لثه ها می شود و به دندان شما آسیب وارد می کند. پس حتماً با حرکت دایره ای شکل و آرام این کار را انجام دهید.

زبان سالم

زبان سالم با خودش علائمی به همراه دارد. زبان سالم رنگ صورتی دارد و مرطوب می باشد. اگر زبان شما سفید رنگ است، حتماً جرم ها و آلودگی هایی داخل آن گیر افتاده است. که نشان دهنده مشکلات پنهانی است.

پوسیدگی نداشتن دندان ها

چکاپ های دندانی باعث می شود که از پوسیدگی ها، شکستگی ها و حفره های دندانی آگاه شوید. زمانی که کل دندان های شما سالم باشد، هیچ گونه پوسیدگی در آن دیده نمی شود. زیرا تحت تاثیر حملات باکتری قرار نگرفته و همچنین نشان دهنده رعایت مناسب بهداشت است.

رنگ دندان

اگر یکی از دندان های شما تیره تر از دندان های دیگر است، احتمالا دلیلی برای این موضوع وجود دارد. شاید این رنگ تیره دندان نشان دهنده آسیب دیدگی های قبلی باشد که در چنین شرایطی معمولاً دردی احساس نمی کنید و ناراحتی هم ندارید. زیرا عصب این دندان مرده و یا عفونتی در آن ها ایجاد شده است. که با مراجعه به دندانپزشکی می توانید مشکل را شناسایی کرده و برطرف نمایید.

نشانه لثه و دندان سالم
نشانه لثه و دندان سالم

مطالب پیشنهادی:

نحوه صحیح مسواک زدن

مضرات خلال دندان

از بین بردن جرم دندان