نباید های استفاده از خمیردندان برای جوش  : اگر شما هم دنبال روش‌هایی برای درمان سریع جوش صورت هستید، احتمالا درمورد استفاده از خمیردندان برای جوش چیزهایی شنیده باشید. حتی شاید پیش خودتان گفته ‌اید چون خمیردندان در دسترس است و نیازی به صرف هزینه اضافی نیست، ارزش امتحان‌کردن دارد.

نباید های استفاده از خمیردندان برای جوش

آزمایش‌ها نشان می‌دهند تری ‌کلوسان ممکن است روی هورمون‌های تیروئید اثر منفی داشته باشد . به ‌همین ‌دلیل، مدت زیادی است که بسیاری از شرکت‌ها دیگر از تری‌کلوسان در ترکیب خمیردندان استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین، حتی اگر خمیردندان حاوی تری‌کلوسان نیز پیدا کردید، بدانید زدن آن روی جوش به خطرش نمی‌ارزد.

تحریک پوست

خمیردندان برای تمیزکردن و سفید کردن دندان تولید شده، نه برای سطح حساسی مثل پوست! خمیردندان یک پی‌اچ (pH) پایه دارد که ممکن است پوست را تحریک کند. به‌هم‌ ریختن پی‌اچ پوست با جوش‌شیرینِ زیاد شاید موجب جوش و سوختگی شود.

از طرفی، سدیم ‌لوریل ‌سولفات ترکیب دیگری است که اغلب در خمیردندان وجود دارد و ممکن است استفاده از آن روی لکه‌ها آسیب زیادی به همراه داشته باشد و بر اساس میزان حساسیت پوستتان، موجب تحریک پوستی شود.

خشکی زیاد پوست

حتی اگر از التهاب جلوگیری کنید، ممکن است واکنش بد دیگری ایجاد شود؛ برای مثال، اگر پوستتان به ‌دلیل استفاده از خمیردندان خشک شود، احتمالا جوش بیشتری ایجاد می‌کند.

جایگزین‌های استفاده از خمیردندان چیست؟

نباید های استفاده از خمیردندان برای جوش

ممکن است ازبین‌بردن جوش صورت با خمیردندان وسوسه‌انگیز باشد، اما در نهایت ضرر آن بیشتر از سودش است. از طرفی، جایگزین‌های بهتری برای درمان جوش وجود دارد که نه‌تنها جوش را از بین می‌برند، بلکه پوست را هم خشک نمی‌کنند. همچنین احتمالا به‌ راحتی نیز به آنها دسترسی دارید.

۱. داروهای ضدجوش

داروهای بدون نسخۀ موجود در داروخانه‌ها روشی هدفمند برای ازبین‌بردن و کاهش سریع و کم ‌درد جوش است. می‌توانید از داروهای حاوی گوگرد، بنزوئیل پروکسید، سالیسیلیک‌اسید، لوسیون خشک‌ کننده و مواد مرطوب ‌کننده مثل روغن و آلوئه‌ورا برای از‌بین‌بردن جوش استفاده کنید.

بعضی داروها که حاوی موادی مثل گلیکولیک‌اسید، آلوئه ‌ورا، ویتامین سی (C)، ویتامین ای (E)، پروویتامین ب۵ (B5) و عصاره‌های گیاهی هستند چربی پوست را کنترل می‌کنند.
استفاده از کانسیلرهای پوشانندۀ جوش هم گزینه مناسبی است. این کانسیلرها هم می‌توانند روی جوش را بپوشانند و هم اکسید گوگرد و زینکِ (روی) درون آن می‌تواند چربیِ اضافی را خارج کند و به پاکسازی منافذ بسته کمک کند.

۲. چسب‌های مخصوص جوش

چسب ضدجوش روش هدفمند دیگری برای ازبین‌بردن جوش است. این روش نسبت به استفاده از دارو و کانسیلر تمیزتر است. این چسب‌ها نه‌تنها مؤثرند، می‌توانید آنها را قبل از خواب روی صورت بزنید و بالشتان کثیف نمی‌شود.

۳. ماسک گوگرد

گوگرد درمانی مؤثر و بدون نسخه است که به‌سرعت عمل می‌کند. گوگرد نوعی ضدمیکروبِ طبیعی است که جوش را خشک می‌کند و به جذب چربیِ اضافی حین بازکردن منافذ پوست کمک می‌کند؛ بنابراین برای از‌بین بردن جوش می‌توانید از محصولات حاوی گوگرد استفاده کنید. این محصولات را هم می‌توان برای کل صورت استفاده کرد و هم می‌توان فقط روی جوش گذاشت.

۴. روغن درخت چای

اگر طرفدار روغن‌های طبیعی هستید می‌توانید از روغن درخت چای استفاده کنید. تحقیقات جدید نشان می‌دهد روغن درخت چای برای درمان جوش بسیار مؤثر است. پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد نشان می‌دهد افرادی که دو بار در روز به ‌مدت ۱۲ هفته روغن درخت چای را به صورتشان زدند، به‌طور قابل‌ ملاحظه‌ ای جوش‌های خفیف تا متوسطشان بدون هیچ‌گونه عوارض جانبیِ جدی‌ای بهبود یافت.

۵. چای سبز

تحقیقات نشان می‌دهد چای سبز به ازبین ‌بردن جوش کمک کند. چای سبز خواص زیادی از جمله خاصیت ضدالتهابی، ضدمیکروبی و آنتی‌اکسیدانی دارد. همچنین سرشار از اِپی‌گالوکاتچین‌گالات است. این ماده نوعی پلی‌فنول است که تولید چربی پوست را کاهش می‌دهد. برگ‌های یک یا دو بسته چای سبز را درون ظرفی بریزید و کمی آب به آن اضافه کنید و با کمی ژل آلوئه‌ورا ترکیب کنید. ترکیب را روی جوش بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.

۶. فندق افسون‌گر

فندق افسون‌گر خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد که برای پوست‌های حساس عالی است و می‌تواند به کاهش قرمزی ناشی‌ از جوش یا التهاب پوستی کمک کند. همچنین به‌عنوان جمع‌کننده عمل می‌کند و می‌تواند به جمع‌شدن منافذ، ازبین‌بردن التهاب و تسکین پوست نیز کمک کند. شما می‌توانید برای درمان جوش، یک پنبه آغشته به فندق افسون‌گر را روی نواحی موردنظر بمالید.

۷. ژل آلوئه‌ ورا

ژل آلوئه‌ ورا با خاصیت ضدالتهابی، ضدمیکروبی و آنتی‌اکسیدانی‌اش برای پوست‌های حساس مناسب است. آلوئه‌ ورا با خاصیت آب‌رسانی‌اش پوست را خشک نمی‌کند و موجب التهاب پوستی نمی‌شود. سعی کنید تا حد امکان از ژل آلوئه ‌ورای خالص برای درمان جوش استفاده کنید. اگر برگ آلوئه‌ورا ندارید، از محصولاتی استفاده کنید که حداقل ۱۰ درصد آلوئه ‌‌ورا داشته باشند استفاده کنید .


مطالب پیشنهادی :

آشنایی با سهراب سپهری

آشنایی با آرش کمانگیر

داستان زندگی مریم میرزاخانی