محافظ دندان ( نایت گارد) چیست؟ محافظ دهان وسیله ای است که برای محافظت از دندان های شما در برابر دندان قروچه یا فشار دادن دندان ها در هنگام خواب یا آسیب دیدگی های ورزشی هنگام ورزش استفاده می شود. آنها همچنین می توانند به کاهش خروپف و تسکین انسداد خواب کمک کنند.

سه نوع محافظ دهان یا نایت گارد وجود دارد:

محافظ های دهان پیش ساخته: از قبل ساخته شده و آماده استفاده هستند. آنها ارزان قیمت هستند و در اکثر فروشگاه های خوب ورزشی و داروخانه ها قابل خریداری هستند. با این حال ، برای تنظیم تناسب آنها ، کارهای اندکی انجام می شود. آنها حجیم هستند ، تنفس و صحبت کردن را دشوار می کنند و محافظت کمی دارند. دندانپزشکان استفاده از آنها را توصیه نمی کنند.

محافظ دهان بویل اند بایت : محافظ بویل اند بایت را نیز می توانید در بسیاری از فروشگاه های کالاهای ورزشی خریداری کنید و ممکن است مناسب تر از محافظ های آماده موجود باشد. محافظ دهان “بویل اند بایت” از مواد ترموپلاستیک ساخته شده است. برای نرم شدن در آب گرم قرار می گیرد. سپس در دهان قرار می گیرد و با استفاده از فشار انگشت و زبان در اطراف دندان ها شکل می گیرد. محافظ دهان باید توسط هر کس که ورزش های تماسی انجام می دهند استفاده شود.

محافظ های دهان سفارشی: محافظ های دهان سفارشی براساس دستورالعمل دندانپزشک بطور جداگانه در مطب دندانپزشکی یا آزمایشگاه حرفه ای طراحی و ساخته می شوند. ابتدا ، دندانپزشک از دندانهای شما قالب می گیرد و سپس یک محافظ دهان با استفاده از یک ماده خاص روی مدل ایجاد می شود. به دلیل استفاده از مواد مخصوص و به دلیل وقت و کار اضافی ، این محافظ دهان سفارشی نسبت به انواع دیگر گران تر است. اما بیشترین راحتی و محافظت را در اختیار شما قرار می دهد.

نایت گارد چیست؟
نایت گارد چیست؟

به طور کلی ، محافظ های دهان فقط دندانهای فوقانی شما را می پوشانند. اما در برخی موارد (مانند اینکه در فک تحتانی خود از بریس یا وسیله ثابت دندان استفاده کنید) ، دندانپزشک شما برای دندانهای پایین نیز محافظ دهان ایجاد می کند. دندانپزشک شما می تواند بهترین محافظ دهان را برای شما پیشنهاد کند. یک محافظ موثر دهان باید راحت باشد ، در برابر پارگی مقاومت کند ، دوام داشته باشد و تمیز کردن آن آسان باشد و نباید تنفس یا گفتار شما را محدود کند.

چه کسی به یک محافظ دهان یا نایت گارد نیاز دارد؟

محافظ دهان باید توسط هر کس (کودکان و بزرگسالان) که ورزش های تماسی از جمله فوتبال ، بوکس ، هاکی روی یخ ، بسکتبال ،چوگان و هاکی روی چمن بازی می کنند ، استفاده شود. با این وجود ، حتی افرادی که در ورزش های بدون تماس (به عنوان مثال ژیمناستیک) و هرگونه فعالیت تفریحی (به عنوان مثال اسکیت بورد ، دوچرخه سواری در کوهستان) که ممکن است خطر آسیب دیدگی در دهان را ایجاد کند ، محافظ دهان استفاده کنند ، سود می برند.

چرا هنگام ورزش از محافظ دهان یا نایت گارد استفاده می کنید؟

از آنجا که تصادفات می تواند در طی هر فعالیت بدنی اتفاق بیفتد ، مزیت استفاده از محافظ دهان در هنگام ورزش این است که می تواند به کاهش خطر آسیب های مربوط به دهان ، لب ، زبان و بافت های نرم دهان کمک کند. محافظ دهان همچنین به شما کمک می کند تا از خرد یا شکستن دندانها ، آسیب عصبی به دندان یا حتی از دست دادن دندان خودداری کنید.

نایت گارد چیست؟
نایت گارد چیست؟

آیا می توانم از محافظ دهان بپوشم اگر بریس دندان داشته باشم؟

بله، از آنجا که آسیب دیدگی در صورت می تواند به بریس یا سایر وسایل ثابت آسیب برساند. ممکن است محافظ دهان مناسب برای افرادی که دارای بریس هستند ، از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. دندانپزشک یا ارتودنتیست شما می تواند محافظ دهان را انتخاب کند که بهترین محافظت را از دهان شما فراهم می کند.

یک نکته مهم

در طول ورزش های تماسی و یا در هر نوع فعالیت تفریحی که دهان شما را در معرض آسیب قرار می دهد ، از هیچ نگهدارنده ارتودنسی استفاده نکنید. برخی بریس های نامرئی است که اغلب در طول ورزش و گاهی با محافظ دهان استفاده می شود. همچنین هرگز محافظ دهان را در معرض درجه حرارت بالا قرار ندهید.

چگونه می توانم از محافظ دهانم مراقبت کنم؟

محافظ دهان خود را با آب سرد یا با محلول شستشو دهان قبل و بعد از هر بار استفاده شستشو دهید. یا آن را با صابون ملایم و مسواک تمیز کنید.

محافظ دهان را در آب سرد و صابون تمیز کرده و آن را کاملاً بشویید.

محافظ دهان را در یک ظرف دردار و سوراخ دار قرار دهید. این گردش هوا به جلوگیری از آسیب کمک می کند. اگر محافظ دهان اکریلیک است، آن را در آب تمیز نگه دارید.

محافظ دهان را از درجه حرارت بالا – مانند آب گرم ، سطوح گرم یا نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. تا تغییر شکل آن به حداقل برسد.

گاهی اوقات محافظ دهان را برای سایش عمومی بررسی کنید. اگر سوراخ یا پارگی در آن یافتید یا اگر شل شد و یا باعث ناراحتی شد ، آن را جایگزین کنید.

محافظ دهان را به طور منظم به دندانپزشکی بیاورید. تا دندانپزشک شما آن را معاینه کند.

نایت گارد چیست؟
نایت گارد چیست؟

مطالب پیشنهادی:

ارتودنسی ثابت و متحرک

ارتودنســی برای زیبایی نیست !

دانستنی های ارتودنسی

عوارض سوهان کشی دندان

سیر تا پیاز نگین دندان