برای شناخت معروف ترین موزه های ایران از گذشته تا به امروز مطالب سایت فان را بخوانید.

بهترین موزه های ایران

موزه مادر

معروف ترین موزه های ایران
معروف ترین موزه های ایران

یکی از قدرتمندترین زنان ایران باستان، «آتوسا» دختر کوروش بزرگ، همسر داریوش و مادر خشایارشای یکم بود. که در میانه سال های 550 تا 470 پیش از میلاد در ایران می زیست و نقشی کلیدی در سیاست و حکومت ایران زمان هخامنشی داشت. شخصت آتوسا در یکی از معروف ترین نمایشنامه های سوفوکل (بزرگ ترین نمایشنامه نویس یونان باستان) به نام «ایرانیان» حضور دارد و شخصیت اساطیری «همای» بر اساس ویژگی های آتوسا نوشته و ساخته شده است. برای تماشای سردیس فیروزه ای این بانوی قدرتمند که در اطراف تخت جمشید یافت شده باید به موزه ملی در تهران بروید.

موزه آستان قدس رضوی

قفل آستان

معروف ترین موزه های ایران
معروف ترین موزه های ایران

از جمله قفل های رمزی ضریح آستان مقدس امام رضا (ع) است. که امروزه در موزه آستان نگهداری می شود. این قفل برنجی با مفتول طلایی زرنگاری شده و نیازی به استفاده از کلید نیست. قفل سازی یکی از صنایع مهم ایرانی ها در گذشته بود که گاه از شدت ظرافت به کار رفته در این صنعت به هنر قفل سازی نزدیک می شد. بیشتر قفل های قدیمی رمزی، کلیدی و طلسمی و گاه به شکل انواع جانوران یا پرندگان بودند.

ویترین ایرانی

اگر به آستان مقدس امام هشتم (ع) شیعیان رفته باشید، احتمالا ویترین هایی را بر فراز ضریح مقدس امام (ع) مشاهده کرده اید که حاوی هدایای سلطنتی نظیر شمشیر و زینت آلات زرین و جواهرنشان است. در میان آثاری که به آستان امام هشتم (ع) تقدیم شده، هدایای شاه عباس صفوی و ناصرالدین شاه از همه بیشتر است.

موزه ملک

معروف ترین موزه های ایران
معروف ترین موزه های ایران

طلای باستانی

سکه زرین دوره هخامنشی را سکه «دریک» می نامند و نقش معروف کماندار نشسته روی آن دیده می شد که نیزه ای در دست داشت و در حال کشیدن زه کمانش بود. ضرب سکه زر از امتیازات مخصوص هر شاه بود و سکه دریک از جمله اصلاحات پولی بود که به دستور داریوش اول انجام و ضرب شد. نکته جالب در مورد سکه های دریک عبارت بالای سکه و درجه خلوص آن بود که در تمام مدت حکومت هخامنشی این درجه خلوص ثابت ماند. بنابر نظریه «ارنست هرسفلد» (ایرانشناس مشهور) دریک از نام داریوش گرفته شده است. برای تماشای این سکه باستانی می توانید به موزه ملک مراجعه کنید که گنجینه ارزشمندی از مسکوکات دارد.

موزه رضا عباسی

معروف ترین موزه های ایران
معروف ترین موزه های ایران

شاخ زرین

«تکوک» یا «ریتون» به ظرف هایی گفته می شود که در دوران باستان ساخته و برای آشامیدن مورد استفاده قرار می گرفتند. اغلب ریتون ها اشکال جانوری داشتند و ابداع آنها، هنر منصوب به ایرانیان به شمار می رود. ریتون طلایی در موزه رضا عباسی نگهداری می شود و متعلق به مادهاست.

موزه آبگینه

خانه شیشه ای

سفال زرین فامی از یافته های شهر گرگان و مربوط به قرن ششم خورشیدی است که در موزه آبگینه نگهداری می شود. این سفال زیبا با نقوش انسانی و گیاهی و به شیوه زرین فام ساخته شده است. موزه آبگینه تهران در قدیم خانه و محل کار قوام السلطنه بوده که حالا محل نگهداری مجموعه 1400 تایی از اشیای شیشه ای و سفالی است. که در میان آنها آثاری از نیشابور، سلجوقی، ایلخانی و صفوی دیده می شود.

موزه جواهرات ملی

دریای نور

الماس دریای نور یکی از بزرگ ترین الماس های جهان و از جمله کهن ترین گوهرهای قدیمی است که نادرشاه پس از حمله به هند این الماس بی همتا را به عنوان غنائم جنگی با خود به ایران آورد. پس از قتل نادرشاه به نوه او شاهرخ میرزا رسید. سپس به دست امیر علم خان خزیمه و بعدا به دست لطفعلی خان زند افتاد. هنگامی که لطفعلی خان از آقامحمدخان قاجار شکست خورد، این گوهر کمیاب به گنجینه جواهرات قاجار منتقل شد. امروزه این جواهر در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود و معادل 182 قیراط وزن دارد و به دلیل رنگ صورتی اش، یکی از کمیاب ترین الماس های جهان به شمار می رود.

گوی جواهر

در این کره جواهرنشانی که می بینید، 51366 قطعه جواهر به کار رفته و وزن خالص طلای کره نیز حدود 34 کیلوگرم و وزن جواهراتش معادل 3656 گرم است. این کره به دستور ناصرالدین شاه و توسط جمعی از زرگران ایرانی و به کمک بخشی از جواهرات خزانه ملی ساخته شده است. کشور ایران در این کره کمیاب با جواهر الماس مشخص شده و اقیانوس ها و دریاها نیز به کمک زمرد ساخته شده اند. امروزه این کره در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود. قطر کره تقریبا 66 سانتی متر و روی پایه ای طلایی و آراسته به جواهرات قرار گرفته است.

موزه فرش

فرش کرمان

اگر می خواهید فرش چشم ربای کرمانی را تماشا کنید می توانید به موزه فرش بروید و در بخش کرمان، این فرش زیبا را پیدا کنید. این فرش نقشی از فرصت الدوله شیرازی، طراح، شاعر و نقاش معروف است که در جوار حافظ شیرازی به خاک سپرده شده است. یکی از ویژگی های فرش کرمان استفاده از موتیف های ریزبافت و اصطلاحا پر کار است. در فرش مزبور درختی را در باغی رویایی مشاهده می کنید که پرنده هایی چون طاووس، مرغابی و خروس آن را احاطه کرده اند.

موزه آذربایجان

بشقاب ساسانی

موزه آذربایجان دومین موزه تخصصی تاریخ باستان شناسی در ایران است که دارای گنجینه بی نظیری از آثار باستانی است. بشقاب زرینی که در تصویر می بینید و در موزه آذربایجان نگهداری می شود از جمله بشقاب های زرینی است که در دوره ساسانی ساخته می شدند. یکی از هنرهای ارزنده و ماندگار ساسانیان، هنر فلزکاری بود که ماهیت سیاسی نیز داشت چرا که نوعی هدیه سیاسی به شمار می رفت که به سایر دربارهای مختلف در سراسر جهان فرستاده می شد.


مطالب پیشنهادی:

ویژگی های فرش دستباف

معرفی انواع لباس های محلی

معرفی انواع لباس های محلی