معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم ) : در سراسر دنیا، از پارک‌های ملی آمریکای شمالی گرفته تا جزیره‌ای دورافتاده در یمن، جنگل‌هایی سرسبز و زیبا با پوشش‌های گیاهی متنوعی وجود دارد. که گاهی باور واقعی‌بودنشان دشوار است! سفر به این بهشت‌های سبز آرزوی هر طبیعت‌گردی است. چراکه لذت تجربۀ سفر به مناطق جنگلی و ایستادن در میان درختان بلندی که از هر طرف شما را احاطه کرده‌اند شبیه هیچ‌چیز نیست. باید در این موقعیت قرار بگیرید تا بفهمید چه حس نابی دارد.

1. جنگل‌های بارانی بورنئو

بورنئو پس از گرینلند و نیوزیلند سومین جزیره بزرگ جهان است که سراسر آن را جنگل‌های بارانی انبوهی فراگرفته است؛ هرچند گفته می‌شود از زمان قطع درختان و بهره‌برداری از جنگل و همچنین استخراج روغن پالم در دهه‌های اخیر، ۳۰ درصد از این جنگل تخریب شده است. در حال حاضر، متخصصان حفاظت از محیط‌زیست در تلاش‌اند از مناطق سرسبز جنوب شرق آسیا (که بخشی از آنها متعلق به اندونزی، مالزی و کشور مستقل برونئی‌اند) محافظت کنند. جذابیت این منطقه هم به محیط‌زیستش مدیون است و هم به مردمانش. مردم در کنار رودخانه در خانه‌های سنتی به‌صورت قبیله‌ای زندگی می‌کنند که زمانی به‌خاطر گردن‌زدن دشمنانشان مشهور بودند. برای بازدید از این روستاهای دورافتاده باید سوار قایق شوید.

جنگل‌های بارانی این منطقه نه‌تنها ۲ برابر کشور آلمان است، بلکه با حدودا ۱۳۰ میلیون سال قدمت، قدیمی‌ترین جنگل بارانی جهان نیز محسوب می‌شود. بهترین زمان سفر به بورنئو بین ماه‌های مارس و اکتبر یعنی فصول خشک سال است.

2. واله ده کوکورا (دره کوکورا)، کوئیندیو، کلمبیا

می‌دانید بلندترین درخت نخل جهان کجا قرار دارد؟ در دره کوکورای کلمبیا (Valle de Cocora). این منطقه در غرب بوگوتا قرار دارد که پس از ۷ ساعت رانندگی به مقصد می‌رسید. این درخت‌های بلند که ضخامت چندانی هم ندارند در پس‌زمینه تپه‌های سرسبز و مه‌آلود و کوه‌های سنگلاخ واقعا رؤیایی به نظر می‌رسند.

در تمام طول سال ابرها آسمان این جنگل را به سلطه خود درمی‌آورند و هر روز احتمال بارش باران وجود دارد. از دسامبر تا فوریه و از ژوئن تا سپتامبر کمی از میزان بارش‌ها کاسته می‌شود و راحت‌تر می‌توان جنگل‌گردی کرد.

بیشتر بخوانید:

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش اول )

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)
معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)

3. جنگل بارانی گریت بیر، بریتیش کلمبیا، کانادا

جنگل بارانی گریت بیر (Great Bear Rainforest که به‌معنی «خرس بزرگ» است) وسعتی به‌اندازه کشور ایرلند دارد و یکی از متنوع‌ترین نقاط جهان از جهت گونه‌های زیستی محسوب می‌شود. در این جنگل، گونه‌های مختلف جانوری مثل گرگ‌هایی از نژاد کمیاب و نهنگ هم زندگی می‌کنند. جنگل بارانی گریت بیر با آبدره‌ها، آبشارها، درختان سرو عظیم و صخره‌های گرانیتی به‌ارتفاع ۱۲۱۹ متر، بدون شک یکی از زیباترین جنگل های دنیا و جذاب‌ترین جاهای دیدنی طبیعی کانادا به شمار می‌رود.

ماه ژوئن و ژوئیه بهترین زمان سال از نظر آب‌وهوا برای بازدید از جنگل گریت بیر است. در روزهای طولانی تابستان می‌توانید به‌راحتی در جنگل قدم بزنید و حتی از روستاهای دورافتاده آن نیز دیدن کنید. فراموش نکنید در این جنگل خرس زندگی می‌کند و احتمال مواجهه با این موجود دوست‌داشتنی و خشمگین نیز وجود دارد!

4. جنگل خون اژدها، سقطرا، یمن

جنگل زیبای خون اژدهای سقطرا (Dragon’s Blood Forest) که حدودا در ۳۵۰کیلومتری سواحل جنوب شرقی سرزمین اصلی یمن واقع شده. گویی از سیاره دیگری به زمین منتقل شده است. درختان خون اژدها با آن اشکال عجیبِ شبیه بشقاب‌پرنده و شیره قرمزرنگشان این حس را در ما تقویت می‌کند که شاید واقعا این جنگل را آدم‌فضایی‌ها به زمین آورده‌اند!

اکتبر تا مه بهترین زمان برای بازدید از جنگل خون اژدها، یکی از زیباترین جنگل های دنیا است؛ اما ماه‌های اکتبر، نوامبر و فوریه پرگردشگرترین زمان سال است. در این ماه‌ها هوا نه زیاد گرم است و نه بارش بیش از حد باران مزاحم گشت‌وگذار مسافران می‌شود.

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)
معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)

5. جنگل بیویندی، اوگاندا

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم ) : در پارک ملی بیویندی (Bwindi) اوگاندا که به‌طور غیررسمی آن را «جنگل نفوذناپذیر» می‌نامند. نخل‌های بامبوی سرسبز، سرخس‌ها و تاک‌ها روییده‌اند. این منطقه یکی از متنوع‌ترین مناطق بیولوژیکی کره زمین محسوب می‌شود. این میراث ثبت‌شده در یونسکو بزرگ‌ترین مجموعه گونه‌های درختان در شرق آفریقا را در خود جای داده است. به‌علاوه، حیواناتی مثل فیل، شغال‌های پهلونواری و بیش از نیمی از جمعیت گوریل‌های کوهیِ در معرض خطر انقراض در جنگ بیویندی زندگی می‌کنند. از آنجا که نمی‌دانید گوریل‌ها کجای این جنگل زندگی می‌کنند، ممکن است مجبور شوید ساعت‌ها به جست‌وجوی این موجودات بامزه بپردازید.

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)
معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)