اکثر افرادی که می خواهند وزن اضافه شان را از دست دهند، رژیم غذایی معمولشان را محدود می کنند که در واقع ایده خوبی نیست. این کار فقط منجر به یک بدن ضعیف تر به علت ذخیره کمتر مواد مغذی می شود.

در اینجا چند دستور تهیه سوپ برای کاهش وزن ارائه می دهیم که شما را سالم نگه خواهند داشت و به زدودن چربی اضافه از بدن نیز کمک می کنند.

۱. سوپ گل کلم

مواد لازم برای ۴ نفر

گل کلم ۲ عدد خرد شده

شیر کم چرب ۲ فنجان

روغن ۱ قاشق چایخوری

کرفس ۲ قاشق غذاخوری (ریز خرد شده)

پیاز ۱ فنجان (ریز خرد شده)

فلفل سیاه تازه آسیاب شده و نمک (برای مزه)

روش تهیه

روغن را در یک قابلمه گرم کنید و پیازها را برای ۲ دقیقه در آن تفت دهید. گل کلم را به آن اضافه نمایید. آن را برای ۴-۳ دقیقه سرخ کنید. حالا شیر و نصف فنجان آب را به قابلمه اضافه کنید.

تمام مواد را بخوبی با هم مخلوط کرده و برای ۱۰ دقیقه بپزید. در این میان چند بار بهم بزنید. بگذارید کاملا سرد شود. پس از آن، مخلوط را میکس کنید تا صاف و یکدست شود. حالا مخلوط را به قابلمه برگردانید و کرفس، فلفل، نمک و نصف فنجان آب را اضافه کنید.

پس از مخلوط کردن آنها بگذارید ۲ دقیقه بپزند. آن را چند بار بهم بزنید، بلافاصله سرو کنید و در حالی که هوز گرم است بخورید.

۲. سوپ سیر و سبزیجات

روغن ۱ قاشق چایخوری

سیر ۲ قاشق چایخوری (ریز خرد شده)

جو دوسر پرک ۲ قاشق غذاخوری

سبزیجات مخلوط (گل کلم، هویج و لوبیای فرانسوی) ۱ فنجان (آب پز و ریز خرد شده)

پیاز ۴/۱ فنجان (ریز خرد شده)

گشنیز ۲ قاشق غذاخوری (خرد شده)

نمک و فلفل مطابق میل تان

روش تهیه

اول روغن را در یک قابلمه گرم کنید. سیر و پیاز را به آن اضافه کرده و برای چند دقیقه روی شعله متوسط سرخ کنید. حالا سبزیجات مخلوط را به آن اضافه نمایید. ۳ فنجان آب در قابلمه بریزید و نمک و فلفل را به آن اضافه کنید.

بگذارید به مدت ۲ دقیقه بعد از مخلوط کردن بپزد. گاهی اوقات آن را بهم بزنید تا ته نگیرد. گشنیز و جوی دوسر را به آن اضافه کرده و به خوبی بهم بزنید. برای ۱ دقیقه روی شعله متوسط بپزید. سرو کرده و بصورت گرم میل کنید.

۳. سوپ عدس قرمز

عدس قرمز بی پوست نصف فنجان

هویج ۴/۳ فنجان (خرد شده)

برگهای نعناع ۴/۱ فنجان

برنج نصف فنجان

پیاز ۴/۳ فنجان (خرد شده)

گوجه فرنگی ۴/۱ فنجان (خرد شده)

تکه های فلفل قرمز خشک ۴/۱ قاشق چایخوری

شیر کم چرب ۴/۱ فنجان

نمک (برای مزه)

روش تهیه

برگ های نعناع را در تابه بو دهید تا زمانی که ترد شوند. آن را خرد کنید و کنار بگذارید. عدس قرمز و برنج را با آب به خوبی بشویید و سپس آب آن ها را خالی کنید. آن ها را در یک دیگ زودپز بریزید. هویج، پیاز و گوجه فرنگی را به همراه ۲ فنجان آب به آن اضافه کنید. تا زمانی که زودپز ۲ بار سوت بزند، بگذارید بپزد.

این مخلوط را میکس کنید تا کاملا صاف و یک دست شود. تا چند دقیقه پس از اضافه کردن شیر، نعناع بو داده، تکه های فلفل، نصف فنجان آب و نمک به آن اجازه دهید بجوشد. سوپ را به صورت گرم سرو کنید.


مطالب پیشنهادی :

طرز تهیه سوپ مرغ ایتالیایی برای 4 نفر

12 تکنیک خوشمزه شدن سوپ

طرز تهیه سوپ دال عدس برای 2 نفر

طرز تهیه سوپ تره فرنگی