با اینکه بیشتر افراد تهران را پایتختی شلوغ و پر از هرج و مرج می‌دانند، در لا به لای این شلوغی‌ها، برگ‌های پر زرق و برقی از تاریخ در موزه های تهران قایم شده‌اند و منتظرند که کشفشان کنید. چه برای تعطیلات نوروزی در تهران هستید و چه ساکن تهران، موزه های تهران همیشه چیزی حیرت انگیز برای نمایش دارند. در این راستا، به معرفی موزه های تهران خواهیم پرداخت.

1. موزه ملی ایران

معرفی موزه های تهران
معرفی موزه های تهران

موزه ملی ایران که با اسم موزه ایران باستان هم شناخته می‌شود، با قدمت هشتاد ساله‌اش، مادرِ موزه‌ های تهران و ایران به حساب می‌آید. موزه ملی ایران به دلیل تنوع آثارِ موجود در آن و نیز به دلیل داشتن آثار تاریخی از دوره‌های متفاوت تاریخ ایران پیش و پس از اسلام، نه تنها بزرگ‌ترین موزه باستان شناسی ایران است، بلکه در شمار موزه های برتر جهان نیز است.

موزه ایران باستان، همانطور که از اسمش هم پیداست، آثار بسیار قدیمی و گرانبهایی دارد که شمارِ آن‌ها از سیصد هزار گذشته است و هر کدام از این اشیای تاریخی و باستانی، داستانِ جدایی برای حکایت دارند. جالب است بدانید که قدیمی‌ترین اثر باستانی موجود در موزه ایران باستان به ششصد هزار سال پیش، به ابتدای حضور انسان‌ها در فلات ایران، بازمی‌گردد.

یک گیشه امانات در موزه ملی ایران وجود دارد که می‌توانید برخی از وسایلتان را تحویل بدهید تا هم امنیت بیشتری داشته باشند و هم خودتان سبک‌تر و راحت‌تر سفر کنید. یادتان باشد که اشیایی که به گیشه امانات تحویل می‌دهید را باید همان روز تحویل بگیرید. در ضمن گیشه امانات، مواردی مانند پول نقد، دسته چک، کارت اعتباری، مدارک شخصی، جواهرات، پوشاک، و وسایل الکترونیکی مانند لپ‌تاپ و تلفن همراه را قبول نمی‌کند.

2. موزه جواهرات ملی

تقریبا هر پادشاه و هر عهدی، داستان‌ها، افسانه‌ها و فتوحات خودش را دارد و جواهراتی که در این فتوحات به غارت برده، اسم و رسم خاصی در طول تاریخ دارند. اما در این میان، جواهراتی هم وجود دارند که جزء مهم‌ترین و معروف‌ترین‌ها به حساب می‌آیند. جواهراتی مانند الماس دریای نور، الماس نور العین، تاج کیانی، تخت نادری، تخت طاووس و… از این قبیل هستند که همگی در بین موزه های تهران، در موزه جواهرت ملی جمع شده‌اند.

موزه جواهرات ملی ( یا همان خزانه جواهرات ملی) یکی از بزرگ ‌ترین گنجینه‌های طلا و جواهرات در کل دنیاست و فقط کافی است که وارد موزه شوید. از حجم زیبایی و تلالو جواهرات و الماس‌های ریز و درشت، تاج‌های پادشاهی و سایر اشیای قدیمی واقعا حیرت زده خواهید شد. تعدادی از این جواهرات به حدی ارزشمند و مهم هستند که نمی‌توان روی آن‌ها قیمتی گذاشت. این جواهرات به عنوان پشتوانه پول ملی ایران نیز شناخته می‌شوند. موزه جواهرات ملی به دلایل امنیتی و به خاطر ارزش بسیار بالای آثار موجود در آن، ساعات بازدیدش در مقایسه با سایر موزه های تهران نسبتا سخت گیرانه‌تر است.

3. موزه آبگینه و سفالینه تهران

درست است که همه موزه های تهران به نوعی گوشه‌ای از تاریخ و سنت ایران و جهان را نشان می‌دهند، اما در این میان، موزه آبگینه و سفالینه تهران (که معمولا با اسم موزه آبگینه هم شناخته می‌شود) یک جذبه هنریِ خاصی دارد که آن را از سایر موزه‌ها جدا کرده و در فهرست 10 موزه برتر ایران قرار می‌دهد.

اگر به موزه آبگینه بروید، حتی قبل از اینکه وارد خودِ موزه شوید، با دیدن ساختمان آن احساس می‌کنید کل موزه و زیبایی‌های آن در آن خلاصه شده‌اند. ساختمانی که معماری داخلی و خارجی آن با بهترین و هنری‌ترین انوان آجرکاری، گچ بری، آیینه کاری، مینا کاری و منبت کاری تزئیین شده و عقل و هوش از سر هر بیننده‌ای می‌پراند.

اما ساختمان زیبا در وسط یک باغ 7 هزار متری که متعلق به دوران پهلوی است. فقط کافی است قدم در درون این ساختمان بگذارید تا چشمتان به آثار هنری آن بیفتد. ساختمان و خانه‌ای که امروزه در اختیار موزه آبگینه است حدودا 90 سال پیش در اواخر حکومت قاجاریان و اوایل پهلویان ساخته شده. بهتر است بدانید که آثار موجود در موزه آبگینه از زمان قبل از میلاد گرفته تا آثار هنری معاصر را دارد. که سالانه حدود دو میلیون گردشگر از سرتاسر جهان در بین موزه های تهران جذب می‌کند.

خوشبختانه تقریبا تمامی موزه های تهران، هزینه ناچیزی به عنوان ورودی از شما می‌گیرند. که موزه آبگینه هم در بین سایر موزه های تهران، جزء ارزان‌ترین موزه ها به حساب می‌آید.

یکی از امکانات خاصی که موزه آبگینه دارد، فروشگاه موزه آن است. جالب است بدانید که فروشگاه موزه توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حمایت می‌شود. در آن شما محصولاتی مانند کتاب و بروشور در مورد آثار موجود در موزه و همچنین مواردی مانند پوستر و کارت پستال خواهید دید.

4. موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی در بین سایر موزه های تهران، کمی ناشناخته‌تر باقی مانده است. اما آثار هنری و باستانی که در آن هستند بسیار باارزش و زیبا هستند و تعداد آن‌ها از پنجاه هزار هم بیشتر است. آثاری که در این موزه هستند از دوره پیش تاریخی گرفته تا قردن سیزدهم هجری را پوشش می‌دهند. یکی از خصوصیات جالبی که موزه رضا عباسی دارد و برای بازدید کنندگان هم تا حدی تعجب برانگیز است، این است که در این موزه، شما بازدیدتان را از طبقه آخر (طبقه سوم) شروع می‌کنید و پایین می‌آیید.

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که اصلا رضا عباسی کیست و چرا اسم این موزه رضا عباسی گذاشته شده است، بدانید که تنها نیستید. رضا عباسی که در طول تاریخ با اسم‌هایی مانند «آقا رضا» و «آقا رضا کاشانی» هم شناخته شده است. یکی از نقاشان و مینیاتوریست‌های معروف و خبره اواخر دوران صفوی است. که بخش بزرگی از حرفه‌اش را در دربار شاه عباس صفوی گذرانده است.

اکثر موزه های تهران به دلیل جذب گردشگران بسیار زیاد از سراسر ایران و نیز دنیا، در کنار آثار هنری و فضای باستانی، دارای یک سری امکانات رفاهی نیز هستند. تا بازدید کنندگان بتوانند در حین بازدیدشان از آثار هنری و باستانی، لذت هم برده و خستگی در کنند. موزه رضا عباسی هم مستثنی از این قاعده نیست. با داشتن امکاناتی مانند بوفه، رستوران، و حتی اقامتگاه، این امکان را فراهم می‌آورد که خستگی، تشنگی، یا گرسنگی‌تان در حین بازدید را برطرف کرده و دمی آرام بگیرید.

5. موزه پول ایران

در سال 1376 بود که اداره کل موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی به این فکر افتاد تا یک مجموعه تاریخی، باستانی راه بیندازد. تصمیم بر این بود که در این مجموعه که بعدها با اسم‌هایی مانند «موزه پول» یا «موزه تماشاگه پول» نیز شناخته شد، تعدادی از سکه‌ها و اسکناس‌های قدیمی ایرانی و خارجی به نمایش گذاشته شوند. تا راه و رسم داد و ستد در زمان‌های قدیم برای ما نیز روشن شود.

اگر تصمیم دارید که در بازدیدتان از موزه های تهران، به موزه پول ایران هم بروید، پس آماده باشید تا بیش از 1400 عدد سکه، 750 عدد اسکناس، و 200 اثر هنری و باستانی را دیده و راز و رمزهای تاریخی پنهان در آن‌ها را بیابید.

اگر سکه‌ها و اسکناس‌های موجود در موزه پول ایران را با دانش درستی از تاریخ بررسی کنید، خواهید دید که بسیاری از این سکه‌ها مربوط به زمانی هستند که در بسیاری از نقاط جهان هنوز پول و سکه اختراع نشده بوده است. اما ایرانی‌ها و حکومت‌های ایرانی با قدمت تاریخی‌شان، تا این حد در مبادله و داد و ستد پیشرفته بودند.

موزه پول ایران هم مانند سایر موزه های تهران، امکانات رفاهی خوبی برای بازدید کنندگان خود آماده کرده است. برای مثال، می‌توانید از کافه و رستوران موزه که در محیطی باز و دلباز، پر از درخت‌های سبز قرار گرفته لذت برده و چند عکس یادگاری هم بگیرید. همچنین محیط فضای سبزی که در این موزه وجود دارد، مکان خوبی برای استراحت و خلوت کردن است.

6. کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان در بین سایر نقاط دیدنی و موزه های تهران، به عنوانی برگی از شناسنامه تاریخ ایران شناخته می‌شود. به همین دلیل، در فهرست جهانی یونسکو به راحتی برای خودش جا باز کرده است. کاخ گلستان به حدی زیباست و کوله باری پر از تاریخ در هر مترش دارد که صحبت کردن از ویژگی‌های آن نیاز به یک کتاب دارد، نه یک مقاله.

برای مثال، این کاخ در نزدیکی‌های بازار تهران که همان بافت «طهران قدیم» خودش را حفظ کرده، واقع شده است و واقعا با ورود به آن، احساس می‌کنید که در زمان عقب رفته‌اید. از طرف دیگر، کاخ گلستان یکی از بهترین نمونه‌های تلفیق معماری ایرانی و اروپایی است. که توانسته روح و زیبایی هر دو سبک را در خودش جای دهد.

حالا که این همه در زمان عقب رفته‌اید، بهتر است یک نوشیدنی یا دمنوش به سبک قدیمی هم در چایخانه کاخ گلستان میل کنید تا خستگی بازدید را در کنید. علاوه بر چایخانه، کاخ گلستان یک غرفه عکاسی هم دارد که می‌توانید در آن لباس قاجاری پوشیده و یک عکس یادگاری و ماندگار برای خودتان بگیرید. تا این لحظات خوش را ثبت کنید.

7. کاخ سعد آباد

معرفی موزه های تهران
معرفی موزه های تهران

بهتر است همین اول بگوییم که مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد هم برای کاخ سعد آباد و هم برای موزه سعدآباد معروف است و به همین دلیل به آن کاخ موزه سعد آباد هم گفته می‌شود. این کاخ، یادگاری بزرگ و هنری از عهد قاجار و پهلوی برای ایران است. که نه تنها برای خودِ ایرانیان، بلکه برای سراسر مردم و گردشگران در جهان جذاب و دیدنی است.

از گذرگاه‌های تاریخی و سرسبز گرفته تا مناظر زیبا برای عکاسی و موزه‌های متفاوت، مجموعه کاخ موزه سعد آباد یکی از بهترین نقاط تاریخی و هنری ایران برای گذراندن یک روز تعطیلی است. کاخ موزه سعد آباد به قدری زیبا طراحی و ساخته شده است که قدم به قدم آن را می‌توان بخشی از جذبه معروفش دانست.

این همه مکان دیدنی در کاخ سعد آباد، ولی باز هم آثار دیدنی دیگری وجود دارند! به هر حال، بی دلیل نیست که کاخ سعد آباد یکی از مهم‌ترین اماکن تاریخی ایران است. برای مثال، در کنار سایر جذبه‌ها، می‌توانید از تندیس برنزی رضاشاه و تندیس آرش کمانگیر نیز دیدن کنید.

کاخ سعد آباد هم در شمار یکی از پرامکانات‌ترین موزه‌ های تهران قرار دارد. همانطور که گفتیم، محوطه کاخ بسیار بزرگ است و شما هم می‌توانید تا بناهای موزه پیاده بروید و یا می‌توانید از سرویس‌ها و ون‌های ححمل و نقل برای رسیدن به بناها استفاده کنید. البته این ون‌ها هزینه ناچیزی هم به عنوان کرایه از شما می‌گیرند.

یکی دیگر از خدمات رفاهی که کاخ گلستان ارائه می‌دهد، کافی شاپ و رستوران مجموعه است. معمولا افرادی که از کاخ سعد آباد بازدید می‌کنند، زمان زیادی را آن‌جا صرف می‌کنند. ممکن است شما هم در روز بازدید، در زمان ناهار آن‌جا باشید و یا اصلا احساس گرسنگی کنید.

کاخ سعد آباد هم مانند کاخ گلستان، یک غرفه عکاسی دارد که می‌توانید لباس قاجاری پوشیده و یک خاطره جالب برای خودتان ثبت کنید. سایر امکانات رفاهی کاخ سعد آباد عبارت‌اند از پارک ورزش، سالن سینما، ایستگاه رادیو، و یک کتابخانه که دارای کتاب‌هایی جذاب در زمینه‌های مختلف است.

8. کاخ نیاوران

معرفی موزه های تهران
معرفی موزه های تهران

یکی از ویژگی‌های کاخ نیاوران که بسیاری از افراد را جذب خودش می‌کند. این است که معاصرترین کاخی است که خانواده سلطتنی در آن حضور داشته و زندگی کرده‌اند. بله، کاخ نیاوران محل زندگی محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش بود.

درست است که کاخ نیاوران هم مانند بقیه کاخ‌های تهران، زیبایی‌ها و خصوصیات خودش را دارد، اما یک ویژگی آن را از سایر کاخ های تهران جدا می‌کند و آن هم، سادگی و در عین حال، خاص بودن کاخ نیاوران است. در کل، کاخ نیاوران از دو طبقه و یک بخش خاصِ نیم طبقه تشکیل شده و در میان باغ بسیار زیبایی قرار دارد.

همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های کاخ نیاوران که در هیچ کدام از کاخ های تهران وجود ندارد، این است که سقف این کاخ به صورت بازشو طراحی شده و تا در صورت نیاز، بتوان آسمان را از داخل کاخ دید. البته در تمامی بازدیدها، سقف کاخ باز نمی‌شود، ولی اگر جزء بازدیدکنندگان خوش‌شانس کاخ نیاوران باشید، ممکن است سقف باز شده کاخ را هم ببینید.

جالب است که کاخ نیاوران در ابتدا، اصلا قرار نبود که محلی برای زندگی باشد، بلکه محمدرضاشاه پهلوی در سال 1337 دستورِ ساختِ این کاخ را به عنوان تالاری برای پذیرایی از مهمان‌ها صادر کرد. اما بعد از اتمام ساخت و ساز کاخ در سال 1346، خانواده سلطنتی تا سال 1357 در آن ساکن شدند.

کاخ نیاوران هم مانند بسیاری از کاخ‌ها و موزه های تهران و سایر مراکز تفریحی-فرهنگی، دارای یک سری امکانات رفاهی برای افزایش راحتی و لذت بازدیدکنندگان است. امکانات رفاهی که در کاخ نیاوران می‌توانید پیدا کنید، دو کافه رستوران با منوی خوب هستند که اگر در حین بازدید، احساس گرسنگی کردید، غذایتان را بخورید. همچنین یک فروشگاه صنایع دستی هم در کاخ نیاوران وجود دارد که می‌توانید هدیه‌های کوچک، خاص و ارزشمندی را برای خودتان یا دیگران بخرید.


مطالب پیشنهادی:

باغ موزه نگارستان تهران

معروف ترین موزه های ایران

عجیب ترین مکان های دنیا