سیستم بتل روپ یا همان طناب جنگی اختراع آقای« جان بروکفیلد» یکی از نویسنده های برجسته آمریکا و صاحب چند رکورد جهانی در تناسب اندام و ورزش های قدرتی است. بتل روپ یکی از تازه ترین ابزارهای ورزشی است. که اغلب برای افزایش توان عملیاتی کل بدن مورد استفاده قرار می گیرد.در ادامه مطلب به معرفی رشته بتل روپ خواهیم پرداخت.

بتل روپ ساختار بسیار ساده ای داشته و تشکیل شده از یک طناب ضخیم بلند و یک قلاب بوده که در محلی محکم نصب شده و یک سر طناب از درون قلاب عبور داده شده و به دو تکه مساوی تقسیم می شود. که امروزه به باشگاه های ورزشی بعنوان یک ورزش جدید و کارامد راه پیدا کرده است ، متراژ طناب مورد استفاده در این ورزش باتوجه به وضعیت مکان و ورزشکاران انتخاب می شود.

همان طور که از نام لاتین آن معلوم است این وسیله ورزشی برای مبارزه در ارتش ها مورد استفاده بوده و در رشته هایی مثل MMA هم کاربرد دارد. بتل روپ یا همان طناب سنگین بدنسازی بسیار مناسب برای تقویت مستقیم عضلات دست ها، بازوها و سرشانه میباشد. و بطور عموم برای کل بدن است.

معرفی رشته بتل روپ
معرفی رشته بتل روپ

همچنین ورزش با طناب بتل روپ سبب کالری سوزی و گردش خون بالا می شود. که علاوه بر آمادگی جسمانی سبب تناسب اندام و از بین رفتن چربی های اضافی بدن در مدت زمان کوتاه هم می شود. همچنین بتل روپ جزء ورزش های کم هزینه، مفید و مؤثر است که در هر دقیقه حدود 11 کالری می سوزاند .و در جدول سلامت بالاتر ازدویدن قرار دارد.

یکی از موردهای خوب در استفاده از طناب گرفتن پنجه ها میباشد. که تلاش در نگه داشتن و تعادل در حرکات طناب است. زیرا حرکات طناب تا حدودی نا معلوم بوده و در نگهداری از آن باید سرعت عمل و قدرت داشته باشید و میتوانید در زمان ورزش با این طناب از حرکات نمایشی هم استفاده کنید. تا انگیزه شما، هیجان بیننده بالاتر برود و روند تکراری بخود نگیرد.

ویژگی های طناب بتل روپ

معرفی رشته بتل روپ
معرفی رشته بتل روپ

برای انجام تمرین های بتل روپ، طناب ها دارای ضخامت و طول متفاوتی هستند؛ ولی بصورت کلی دو نوع طناب برای این ورزش دردسترس است و وزن آن کاملا بستگی به قطر طناب دارد. یک طناب معمولی حدوداً ۱۵ متر طول و ۱٫۸۵ سانتیمتر هم قطر دارد. چنین طنابی دارای ۱۳٫۵ کیلو وزن بوده و برای ورزشکاران و تازه کاران با هر سطح امادگی بدنی مناسب است.

مدل دیگر این طناب مدل جنگی آن است که ۱۵ متر طول داشته و ۵ سانتیمتر قطر دارد و وزنش به حدود ۲۴ کیلوگرم می رسد. طناب بتل روپ مدل جنگی برای افرادی که بصورت حرفه ای ورزش می کنند مناسب است.

فواید انجام ورزش بتل روپ

جا دارد برای معرفی رشته بتل روپ بگوییم: این یک وسیله تمرینی ساده است که همه میتوانند از آن استفاده کنند. با استفاده از این ورزش شما روی عضله های بازو، بالا تنه، شکم، پشت و گلوت ها کار می کنید. از مهم ترین فواید انجام این ورزش میتوان به موردهای زیر اشاره نمود :

۱. کار کردن روی عضلات جدید

به منظور افزایش تحرک شانه، دامنه حرکت و کار کردن روی عضلات مختلف، میتوانید بتل روپ را موج بزنید، باشدت به هم بزنید یا شلاق بزنید تا در جهت های مختلف حرکت کند.

۲. قدرتمند تر شدن

با وجود سنگین بودن، بتل روپ ها سبب تقویت شکم، بازوها، عضلات سه سر و چهار سر ران، شانه ها و گلوت ها می شوند.

۳. آموزش عدم تعادل یا تسلط یک طرفه

با استفاده از یک طناب در هر دست، متوجه خواهید گردید چطور هر طرف بدن شما با چالش رو به رو می شود. ممکن است یک طرف قدرتمند تر یا هماهنگ تر از طرف دیگر باشد. استفاده از طناب ها بطور مداوم به شما کمک خواهند کرد هر طرفین بدن خویش را قدرتمند، هماهنگ و متعادل کنید.

۴. سرگرم شدن

برای تغییر روزمرگی خویش از بتل روپ استفاده کنید. بتل روپ، هیجان انگیز ، چالش برانگیز و سرگرم کننده است و بیشتر به جای این که یک ورزش باشد، مثل به یک بازی است.

۵. کار کردن روی مغز

حرکت موج متناوب که معمولاً با استفاده از طناب های نبرد یا همان بتل روپ انجام می شود، کل مغز شما را به چالش میکشد تا برای این که چنین اتفاقی بیفتد، همه بخش های مغز با یکدیگر کار کنند.

۶. تمرین دادن کل بدن

ورزش بتل روپ تنها یک تمرین هوازی با استفاده از بازوها نیست. شما میتوانید بر اساس روش حرکت طناب ها و فاصله ای که تا نقطه لنگر دارید، عضله های مختلف بدن را به چالش بکشید و آنها را درگیر کنید.

آیا ورزش بتل روپ چربی شکم را آب می کند؟

بله ورزش بتل روپ چربی شکم را می سوزاند. بسیاری از افراد بخاطر افزایش فعالیت های قلبی عروقی، این ورزش را انتخاب می کنند. نکته اصلی در مورد سوزاندن چربی و کالری، این نیست که بیشتر از گذشته ورزش کنید بلکه باید محدوده ضربان قلب را که ناحیه چربی سوزی شما است معلوم کنید

( بطور معمول ۶۰ درصد از حداکثر ضربان قلب شما) از این جهت ، برای معرفی رشته بتل روپ باید گفت: هرچند بتل روپ ها برای تمرین های شدتی عالی هستند، ولی حفظ سرعت مناسب برای سوزان چربی بدن مثمر ثمر تر خواهد بود. بتل روپ ها یک مکمل عالی برای تمرین های هوازی هستند که ممکن است در باشگاه انجام دهید. برای سوزاندن چربی شکم، باید سطح متوسط این ورزش را اجرا کنید.

انواع تمرین با بتل روپ

حرکت موجی تناوبی

معرفی رشته بتل روپ
معرفی رشته بتل روپ

به موقعیت اسکوات قرار بگیرید، دو سر طناب را بدست گرفته، پاهایتان را به اندازه عرض شانه ها باز کنید. حال با تمرکز روی حرکات دست، سعی کنید طناب را به صورت موجی به حرکت در آورید. شاید برای شما بار اول که طناب بدست گرفتید انجام دادن این حرکت دشوار باشد، ولی با ادامه آن خواهید توانست تناوب مناسب را پیدا کنید. با این حرکت، عضلات بازو و سرشانه تقویت خواهد شد.

حرکت کوبیدن با بازو بتل روپ

این حرکت شباهت زیادی به تمرین قبل دارد. ولی تفاوت اصلی آن در میزان بلند کردن دو طرف طناب به وسیله دست هایتان است. برای انجام این تمرین لازم است که موج هایی با دامنه بلندتر ایجاد کنید به اینصورت که دست هایتان را با دامنه بیشتری بالا بیاورید و شدت بیشتری هم در پایین آوردن آنها به طناب وارد کنید. این حرکت نه تنها عضلات حرکت موجی تناوبی را بلکه عضلات ران را هم درگیر خواهد کرد.

حرکت کوبیدن پرش بتل روپ

برای انجام این حرکت، کوبیدن با بازو بتل روپ را با این تفاوت تکرار کنید. که با هر بار پایین آوردن طناب ها، دست ها به هم نزدیک نگه دارید و ادامه حرکت را با یک پرش کامل کنید. پرش به شما کمک خواهد کرد عضلات بیشتری به مانند عضلات کشاله ران و زانو هم درگیر شوند.

حرکت حلقه با بتل روپ

معرفی رشته بتل روپ
معرفی رشته بتل روپ

در این حرکت باید سعی کنید که بتل روپ را با یک تناوب به صورت دایره وار حرکت دهید. توصیه شده است که در این حالت زانوها را قدری خم نگه دارید. پس از مدتی گردش به یک سمت، جهت گردش را تغییر دهید.

دیگر تمرین های بتل روپ

حرکت شمشیری

حرکت ماری

حرکت کف زدن

حرکت چرخش داخلی و خارجی

حرکت موجی به همراه پرش با شنای سوئدی

حرکت پرش پروانه ای

حرکت مشت رو به بالا


مطالب پیشنهادی : 

علت بیرون زدن رگ ها در ورزش

ورزش در آب

معرفی ورزش سی ایکس ورکس و فواید آن