در شهرهای بزرگ دنیا، رقابتی برای ساخت بلندترین برج ها و آسمان‌خراش‌ها وجود دارد. این برج‌ها علاوه‌بر کاربردهای تجاری، در زمینه‌ی گردشگری و جذب توریست نیز تأثیر چشمگیری دارند. در این مقاله بلندترین برج های جهان را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. تایپه ۱۰۱، تایوان

ارتفاع: ۵۰۹/۲ متر

همان‌طور که از اسم این برج مشخص است، در مجموع ۱۰۱ طبقه دارد. ارتفاع آن به ۵۰۹/۲ متر می‌رسد و جزو بلندترین برج های دنیا است. برج تایپه ۱۰۱، در زمان ساختش یعنی در سال ۲۰۰۴، سروصدای زیادی به پا کرد و طراحی آن در زمان خودش بسیار خاص و انقلابی بود.

این برج برای مدت ۶ سال، عنوان بلندترین برج دنیا را در اختیار داشت؛ قبل از اینکه برج خلیفه در دبی، ساخته شود. برج تاپیه ۱۰۱، نمونه‌ای از معماری پست‌مدرن است و آن را به رنگ سبز و آبی خاصش می‌شناسند.

این برج، بر افق شهری تاپیه غالب شده و به یکی از مهم ‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور است که بیش از همه به‌ خاطر رصدخانه ‌ای است که بر فراز آن قرار دارد.

2. برج چاینا زون چین

 

ارتفاع : ۵۱۵ متر

برج چاینا زون در پکن در سال ۲۰۱۸ تکمیل شده است. این برج در زمان تکمیل شدنش هشتمین برج بلند دنیا بود و ارتفاع آن به ۵۱۵ متر می‌رسد که البته این ارتفاع خود سازه است. این برج، قطبی در منطقه‌ی تجاری پکن است و آن را گروه CITIC توسعه داده است.

3. مرکز مالی CTF تیانجین، چین

 

ارتفاع : ۵۳۰ متر
برج مرکز مالی CTF در تیانجین، همراه با مرکز مالی CTF در گوانگجو، عنوان هشتمین آسمان‌خراش بلند دنیا را در اختیار دارند. هر دو برج، ۵۳۰ متر ارتفاع دارند.

ساخت این برج در سال ۲۰۱۳ آغاز شده و در سال ۲۰۱۸ به پایان رسیده است. این برج در مجموع ۹۷ طبقه دارد که کاربری‌های متفاوتی دارند.

4. مرکز مالی CTF گوانگجو، چین

 

ارتفاع : ۵۳۰ متر
مرکز مالی CTF در شهر گوانگجو در جنوب چین قرار دارد و یک آسمان‌خراش با کاربری چندمنظوره است. ساخت‌وساز این برج در سال ۲۰۱۶ تکمیل شد.

ارتفاع آن ۵۳۰ متر است و به‌غیر از هتل و دفاتر اداری و تجاری، یک مرکز خرید دارد. مرکز مالی CTF گوانگجو، یکی از پرسرعت‌ترین آسانسورهای دنیا را در اختیار دارد. سرعت این بالابر، ۷۱ کیلومتر بر ساعت است.

5. مرکز تجارت جهانی یک، ایالت متحده آمریکا

بلندترین برج

این برج ۵۴۱/۳ متر ارتفاع و ۱۰۴ طبقه دارد. مرکز تجارت جهانی یک، بلندترین برج نه تنها در شهر نیویورک بلکه در کل ایالت متحده آمریکا و نیمکره‌ی غربی است.

ساخت این برج در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید. این برج، یادبودی از برج‌های تجارت جهانی است که در ۱۱ سپتامبر تعدادی از آنها فروریخت.

یکی از ویژگی‌های این برج، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در آن است؛ ازجمله استفاده از آب باران.

6. برج جهانی لوته، کره‌ی جنوبی

 

ارتفاع: ۵۵۴/۵ متر

برج جهانی لوته در سئول قرار دارد. این برج با ارتفاع ۵۵۴/۵ متر، پنجمین برج بلند دنیا است. مراحل ساخت برج در سال ۲۰۱۶ به پایان رسیده است. در مجموع ۱۳ سال طراحی، برنامه‌ریزی و آماده‌سازی ساخت برج طول کشیده و عملیات ساخت آن در سال ۲۰۱۱ آغاز شده است. این برج، ۱۲۳ طبقه دارد که ۶ طبقه از آنها، زیرِ زمین است. این برج به‌اندازه‌ای قدرتمند و مستحکم ساخته شده که توانایی مقاومت در برابر زلزله‌های ۹ ریشتری را دارد.


مطالب پیشنهادی :

اسرار جنگل جیغ مشهد

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش دوم)

معرفی 5 جنگل خیره کننده (بخش اول )