مونوپولی جدای از اینکه اسم یک بازی محبوب است، در علم اقتصاد به یکی از روش های سرمایه‌­داری اطلاق می‌شود. توجه ما در این متن به بازی مونوپولی است که در ایران به اسم روپولی و ایروپولی شناخته می‌­شود. واژه­‌ی مونوپولی از دو واژه­ی یونانی گرفته ­شده­ است که به معنای انحصارگر می­‌باشد.

مونوپولی یک بازی بسیار قدیمی است که امروزه حتی به شکل اپلیکیشن، به راحتی قابل نصب روی گوشی­‌های هوشمند است. بازی مونوپولی از تعداد دو نفر تا شش نفر قابل بازی کردن است.  و با تعداد بالای بازیکنان هیجان این بازی برای انحصارگری زمین های فروشی در بازی بیشتر می­‌شود. در ادامه بیشتر به معرفی بازی فکری مونوپولی خواهیم پرداخت.

آشنایی با بازی مونوپولی

در بازی مونوپولی با یک صفحه ی بازی مواجه می­‌شوید که تعدادی خانه روی آن قرار دارد. برخی از خانه ها زمین‌­های فروشی است که در سه الی دو رنگ با اسامی متفاوتی روی صفحه قرار گرفته اند. برخی از خانه های روی صفحه، خانه­‌های شانس هستند که بسته به شانس شما یک پیشنهاد خوب یا بد به شما می‌­­کند.

در ابتدای بازی مبلغ مشخصی به هر بازیکن داده می­‌شود که می­‌تواند خانه هایی که با تاس به آنها می­رود را بخرد یا در مزایده قرار دهد. اگر در بازی خانه­‌های همرنگ نصیب شما شود، با خرید خانه و هتل روی آنها درصد پول بیشتری از بازیکنان می­گیرید و برنده­ی بازی کسی است که پول بیشتری درآورده باشد.

مونوپولی محصول کجاست؟

مونوپولی توسط شرکت برادران پارکر و به صورت بسته‌بندی توسط شرکت هزبرو آمریکا توزیع شد. بازی مونوپولی متاسفانه شانسی را که بازی­‌هایی مانند کلش آف کلنز در میان بازی‌­ها آوردند را نیاورد. این بازی در میان مردم طرفداران زیادی ندارد و بیشتر این بی علاقگی برای ناشناس ماندن مونوپولی میان بازی ها است.

اما امروزه به مرور، مردم با شناختی که از مونوپولی به دست آورده­‌اند به سمت این بازی کشیده شده‌­اند. با دسترسی راحت­‌تر مونوپولی توسط اپلیکیشن­‌های رایگان، نصب این بازی و سرگرمی با آن بسیار آسان شده است.

معرفی بازی فکری مونوپولی
معرفی بازی فکری مونوپولی

مونوپولی؛ بازی سرمایه داری

بازی مونوپولی در ابتدا بازی سرگرم کننده و ساده ای به نظر می‌­آید که به مرور با درگیر شدن بیشتر با آن متوجه سختی‌­های آن می­‌شویم. در توضیح بازی مونوپولی نیز اشاره مستقیمی به دو عنصر شانس و عقل می­‌شود. مونوپولی بازیکنان را مجبور به تعقل و انتخاب راه­های متفاوتی می­‌کند.

اصول اولیه مونوپولی سرمایه گذاری با کمترین پول و بیشترین سود­د‌هی است. در مواقعی که بازیکن حریف پیشنهاد مبادله ­ی کارتها را می­‌دهد، برای به دست آوردن سود بیشتر و با در نظر داشتن تمام زوایا باید پیشنهاد را رد یا قبول کنیم. با خرید خانه ­ی همرنگ رقیب می­‌توانیم از خانه و هتل زدن حریف روی خانه ها پیش گیری کنیم و مجبور به جریمه‌­ی چند برابر ارزش خانه نباشیم.

استراتژی بازی مونوپولی

معرفی بازی فکری مونوپولی: مونوپولی یکی از بازی هایی است که علاوه بر اینکه شانس در آن تاثیر زیادی دارد، شگردهای مخصوص به خودش را دارد.همین شگردها باعث می‌شود تا مونوپولی بازی فکری نیز محسوب شود. یکی از چندین شگرد این بازی، سعی بر خالی کردن سرمایه­‌ی حریف است .

و خرید خانه های گران در مزایده به قیمت بسیار ارزان است. بسیاری از افراد تازه کار با خرج کردن سرمایه­‌ی خود در ابتدای بازی، دیگر قادر به خرید خانه هایی حتی با قیمت های مناسب نیستند.  به مرور با از دست دادن سرمایه شان از دور مسابقه خارج می­‌شوند.

معرفی بازی فکری مونوپولی
معرفی بازی فکری مونوپولی

مونوپولی یک بازی شانسی

اصولا بازی هایی که با تاس شروع به کار می‌­کنند، بازی های شانسی هستند. بالاطبع حتی مونوپولی ساده نیز با شانس سر­­­­­ و­کار دارد. باکس های شانسی که در بازی تاثیر زیادی روی روند بازیکن دارد. نیز به طور مشخص تنها به شانس هر بازیکن بستگی دارد.

یکی از باکس های تاثیر گذار در میان صفحه­‌ی بازی، باکس­های مالیات است که هر از چندگاهی نصیب یک یا چند بازیکن می­‌شود. با وجود مالیات­های نسبتا کمی که موظیم به بانک بپردازیم، در شرایط بد مالی این مالیات­­ها می­‌توانند ضربه­ی بدی به بازیکن بزند.

آینده اندیشی در بازی مونوپولی

معرفی بازی فکری مونوپولی
معرفی بازی فکری مونوپولی

یکی از ثمرات بازی مونوپولی، آشنایی با واژه هایی مثل آینده اندیشی است. در این بازی بازیکن نباید تنها در زمان حال زندگی کند. این بازی به ما می­آموزد که تا زمان باخت شما، مونوپولی ادامه دارد. و فقط در صورت باخت، شما می‌­توانید از دور خارج شوید.

مونوپولی یک بازی پایان ناپذیر با فراهم کردن بستری از سرمایه گذاری های خوب است که اگر از موقعیت ها به نحو احسن استفاده کنید، می­توانید تا مدت ها آینده خودت را تضمین کنید. مونوپولی ماکتی است از یک سرمایه گذاری واقعی که در آن می­‌توانید خودتان را محک بزنید.


مطالب پیشنهادی :

معرفی بهترین بازی های خانگی

بازی لیزر تگ چیست؟

معرفی بهترین شهربازی های دنیا