وقتی تصمیم می‌گیرید شادبودن را یاد بگیرید، به نظر سخت و مشکل می‌آید. اما اگر بدانید که اثر انجام‌دادن کارهای مثبت برای دیگران معمولا به خودتان برمی‌گردد و زندگی‌تان را به‌سمت مثبت‌بودن سوق می‌دهد، با این روش می‌توانید زندگی‌تان را پر از مثبت اندیشی کنید.

بنابراین اگر می‌خواهید شاد باشید، جمله‌ها و عبارت‌های زیر را به‌مدت چند هفته بیان کنید تا از نتیجه شگفت‌آور آن متعجب شوید و ببینید که زندگی‌تان در مسیری بسیار مثبت و شاد قرار می‌گیرد.

1- از دیدنت خوشحالم

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

حسی که در این جمله وجود دارد، بهترین و جالب‌ترین احساسی است که می‌توانید به دیگری ابراز کنید و با این کار در او احساسی مثبت اندیشی به‌ وجود آورید. شما می‌توانید صرفا به کارمندتان بگویید که به مهارت‌های او نیاز دارید، به عقاید او احترام می‌گذارید یا اینکه فکر می‌کنید که او همراه خوبی است؛ اما با گفتن جملهٔ «از دیدنت خوشحالم»، تعامل بسیار خوبی را با او شروع کرده‌اید. بیان چنین جمله‌ای ممکن نیست که موجب احساس شادی در فرد دیگری نشود.

2- یادته که…

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

شما می‌توانید با یادآوری کار مثبتی که فردی در گذشته انجام داده است، او را متعجب کنید و تقریبا مطمئن باشید که در او واکنش مثبتی ایجاد خواهید کرد. شاید او برایتان جوکی تعریف کرده باشد که هنوز وقتی به آن فکر می‌کنید، خنده‌تان می‌گیرد؛ شاید هم او کار کوچک قهرمانانه‌ای انجام داده باشد. اگر چیزی را یادآوری کنید که او مدت‌هاست فراموشش کرده، می‌توانید در او تأثیر مثبت و ماندگاری ایجاد کنید. این تجربهٔ حیرت‌آوری است.

3- شاید خودت هم ندونی، اما …

این عبارت حتی قوی‌تر از جملهٔ پیشنهادی قبلی است و البته به شرطی مناسب است که نشان دهید اقدامات آن فرد منجر به نتیجهٔ مثبتی شده است. این جمله نشان می‌دهد که مردم محبت‌های دیگران را تشخیص داده و به آن اهمیت می‌دهند. همچنین، این عبارت می‌تواند کاری کند که بر دیگران، بدون اینکه حتی متوجه آن باشید، اثر مثبتی از خود به‌ جا بگذارید.

4- تو واقعا من رو تحت تأثیر قرار می‌دی

این عبارت شبیه جملهٔ «از دیدنت خوشحالم» و «از دیدنت همیشه خوشحال می‌شم» است، با این تفاوت که این دو جمله بر چیزهایی متمرکز می‌شوند که طرف مقابل انجام می‌دهد نه صرفا وجود و حضورش در کنار شما. از عبارت‌های هم‌معنی این جمله می‌توان به «تو واقعا عالی هستی» یا «دیگران عاشق اینن که تو…» اشاره کرد؛ فقط باید این عبارت‌ها را صمیمی و از ته دل بیان کنید؛ مثلا بگویید: «در موقعیت‌های اضطراب‌آور خیلی خوب می‌تونی من رو آروم کنی» یا «دیگران عاشق اینن که تو همیشه بهترین موسیقی رو براشون پخش می‌کنی.»

این عبارت‌ها تا زمانی که درست و صادقانه و کاملا مثبت باشند، می‌توانند درمورد هرچیزی به کار روند. مطمئن باشید که استفاده از آنها، واکنش‌های مثبت اندیشی به ‌وجود می‌آورد.

5- وقت‌هایی که … واقعا روی من تأثیر می‌ذاری

تمرکز بر اقدامات یا رویدادهای خاصی می‌تواند حتی اثر قوی‌تری داشته باشد. این عبارت نشان می‌دهد که شما فقط قصد تعریف و تمجید ندارید، بلکه برای این تأثیرگذاری دلیل محکمی دارید و معتقدید که او در شما احساس‌های مثبتی به ‌وجود می‌آورد. این کار دقیقا مانند این است که به‌جای اینکه بگویید «فلان کمدین خیلی بانمک است»، یکی از بهترین لطیفه‌هایش را بازگو کنید.

به‌جای این عبارت می‌توانید از این جمله‌ها هم استفاده کنید: «از پسِ موضوع خوب براومدی و تونستی اعتراض مشتری رو به فرصت تبدیل کنی» یا «دیدن اینکه تو اون فضای کوچیک، پارک دوبل رو چقدر خوب انجام می‌دی، برام جالبه.» این عبارت‌ها واقعا دیگران را شاد می‌کند.

6- بهت ایمان دارم

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

عدم اعتماد به نفس در همه هست. شما دارید؛ من دارم. همهٔ ما داریم. اما وقتی دیگران به شما بگویند که «بهت ایمان دارم»، به خود باورداشتن راحت‌تر می‌شود.

مثال: تابه‌حال پیش‌ آمده که بخواهید وزنه‌ای را بلند کنید یا اینکه وزنه بلند‌کردن دیگران را تماشا کنید؟ خیلی جالب است که بدانید حتی کوچک‌ترین کمک فردی که کنارتان است، می‌تواند در بلندکردن وزنه‌ به شما کمک کند. کاری که ممکن است به‌تنهایی نتوانید انجام دهید. این کمک حتی می‌تواند نیرویی معادل وزن یک مداد باشد.

گفتن جملهٔ «بهت ایمان دارم» هم مانند این مثال، مفید است. فقط با دادن کمی اعتمادبه‌نفس به دیگری می‌توانید او را به‌سمت موفقیت بیشتری سوق دهید و او در آینده قدردان کمکتان خواهد بود.

7- ببین چقدر پیش رفته‌ای!

برای هر موفقیتی، جشن‌گرفتن بسیار مهم است. البته این بدین معنا نیست که مجبورید برای هر موفقیتی مهمانی راه بیندازید. اما وقتی می‌بینید که تلاش‌های فردی نتایج مثبتی داشته است، او را تأیید کنید. این کار او را بسیار شاد و خشنود می‌کند. البته اگر می‌خواهید سنگ تمام بگذارید، می‌توانید یک مهمانی هم برای او بگیرید. فقط مراقب باشید که همه‌چیز را اول خودتان روبه‌راه کنید.

8- می‌دونم که توانایی بیشتری داری

همهٔ ما گاهی‌اوقات لازم داریم که کسانی ما را به‌سمت جلو هل دهند. به‌ویژه وقتی که احساس ناتوانی می‌کنیم. اگر به دیگران اهمیت می‌دهید، ممکن است زمانی مجبور شوید که در نقش یک مربی حاضر شوید .یا کمی عشق و محبت‌تان را به‌شکلی سختگیرانه بروز دهید. حتی پایدارترین و با اعتمادبه‌نفس‌ترین افراد هم گاهی به دوستی نیاز دارند. که او را در انجام‌دادن بهتر کارهایش راهنمایی کند.

وینس لومباردی، مربی برتر لیگ فوتبال آمریکایی آمریکا (NFL) می‌گوید: «رهبری یعنی مسئولیتی که با آن باید به دیگران کمک کنید کاری را انجام دهند که نمی‌خواهند و به چیزی برسند که می‌خواهند.»

هیچ‌کس به‌تنهایی نمی‌تواند به هدفی دست یابد؛ بنابراین به کسی نیاز دارد که کنارش باشد و به او کمک کند. بدین ترتیب با گفتن چنین جمله‌ای، می‌توانید برای او الهام‌بخش باشید و درنهایت او قدردانتان خواهد بود.

9- دلم می‌خواد نظرت رو درمورد … بشنوم

مثبت اندیشی
مثبت اندیشی

همه دوست دارند به نظراتشان اهمیت داده شود و البته آنها هم گاهی‌اوقات به نظرات دیگران اهمیت می‌دهند. اما اینکه از کسی بخواهید درباره چیزی نظرش را بگوید، باعث می‌شوید که او ارزش بیشتری برای خودش قائل شود. که درنهایت، او احساس خوب و مثبتی به شما خواهد داشت. فقط باید صادق باشید. این عبارت را صرفا به این دلیل که فقط چیزی گفته باشید، نگویید. باید نظر فرد را درمورد موضوع موردعلاقه‌تان بپرسید و به‌طور جدی به حرف‌های او گوش دهید.

10- خب، بعدش چی شد؟

عبارت مثبت اندیشی بهترین جمله برای پیگیری حرف طرف مقابلتان بعد از پایان جمله‌اش است. بدین ترتیب به او نشان می‌دهید که حرف‌هایش را می‌شنوید و آن حرف‌ها برایتان باارزش است. پیتر اوستینوف، نویسنده و بازیگر بریتانیایی، زمانی گفته است که بهترین تعارفی که تا به الآن به او شده، وقتی بود که صحبتی طولانی با مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا داشت. در آن لحظه، درحالی‌که نگران ادامه صحبت‌هایش بود، مارگارت تاچر به او می‌گوید که: «لطفا ادامه دهید».


مطالب پیشنهادی:

عواقب صحبت درباره رابطه جنسی با دیگران

نکاتی در مورد مشکلات نوجوانان

پدوفیلیا؛ تمام پدر و مادرها بخوانند

چرا از شنیدن موسیقی لذت میبریم

8 روش برای کتابخوان شدن