ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح: از زمان شیوع ویروس کرونا ماه‌ها می‌گذرد. یکی از اقداماتی که در پیشگیری از ابتلا به ما کمک می‌کند، پرهیز از تماس با سطوح آلوده است؛  در این مقاله، نتایج مطالعاتی را که محققان درباره خانواده ویروس‌‌ کرونا به‌ دست آوردند، با شما در میان می‌گذاریم. همچنین خواهیم گفت که این ویروس چقدر می‌تواند روی سطوح مختلف دوام بیاورد.

اخیرا محققان دو دانشگاه در آلمان با مقایسه ۲۲ پژوهش درباره خانواده ویروس‌های کرونا ازجمله ویروس سارس و مرس، تلاش کرده‌اند تصویر شفاف‌تری از ویژگی‌های احتمالی ویروس covid 19 به ما بدهند. آنها در این مطالعه، ویروس‌های کرونای حیوانی را نیز بررسی کرده‌اند.

انواع ویروس‌های کرونا روی سطوح و دماهای مختلف چقدر دوام می‌آورند؟

در بخش اول مطالعه، محققان دریافتند که گونه‌های مختلف ویروس کرونای انسانی، روی سطوح بی‌جان، مانند میز و دستگیره درها، بین 2 ساعت تا 9 روز فعال می‌مانند. علت این اختلاف بازه زمانی، شرایط محیطی دیگر مانند دما، رطوبت و جنس سطوح است. در دمای 4 درجه سانتی‌گراد، برخی از ویروس‌های کرونا تا 28 روز فعال می‌مانند. اگر دما را بالا ببریم و به 30 تا 40 درجه برسانیم، طول عمر ویروس کرونا روی سطوح کمتر می‌شود. خانواده ویروس‌های کرونا تا 9 روز در دمای اتاق زنده می‌مانند. این زمان برای ویروس‌های کرونای حیوانی تا 28 روز است. در دمای اتاق و با رطوبت 50 درصد، ویروس کرونای عامل سرماخوردگی دوام بیشتری در همین دما نسبت به رطوبت 30 درصد دارد.

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح

ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح

به‌طورکلی، خانواده ویروس‌های کرونا تا ۹ روز در دمای اتاق زنده می‌مانند. این زمان برای ویروس‌های کرونای حیوانی، تا 28 روز است. اگر عامل جنس سطوح را در این بررسی وارد کنیم، نتایج متفاوتی به دست می‌آید؛ مثلا ویروس کرونای عامل بیماری مرس، روی سطح فولاد و دمای ۲۰ درجه، تا ۴۸ ساعت فعال می‌ماند؛ درحالی‌که با همین شرایط، یک گونه ویروس کرونای حیوانی (TGEV) تا ۲۸ روز دوام می‌آورد. در ادامه اطلاعات دقیقی را درمورد ماندگاری ویروس کرونا روس سطوح مختلف می‌خوانید. ویروس کرونا اغلب از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی کسی به ویروس کرونا آلوده باشد، با عطسه یا سرفه‌کردن، ذرات معلق زیادی را در محیط پخش می‌کند. این ذرات در هوا و به‌ویژه در محیط‌‌های بسته معلق می‌مانند. اگر فرد دیگری نزدیک فرد مبتلا باشد، با استنشاق آن ذرات، به ویروس مبتلا خواهد شد.

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح

چگونه ویروس کرونا را روی سطوح مختلف از بین ببریم؟

محققان، در ادامه بررسی‌ ویروس‌های خانواده کرونا، به نتایج مفیدی درباره مقابله با طول عمر این ویروس روی سطوح مختلف رسیدند. موادی مانند پراکسید هیدروژن، اتانول و هیپوکلریت سدیم (یک ماده شیمیایی در سفیدکننده)، ویروس‌های کرونا را روی سطوح مختلف به‌سرعت نابود می‌کنند. در قسمتی از مقاله این محققان آمده است که : «ضدعفونی کردن سطوح به‌مدت ۱ دقیقه با هیپوکلریت سدیم با غلظت ۰٫۱ درصد یا اتانول ۶۲ تا ۷۱ درصد، توان شیوع ویروس‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد.» در مقابل این نتایج مثبت، برخی مواد هم تأثیری روی ویروس‌‌ها نداشتند؛ مثلا کلرهگزیدین دی‌گلوکونات، که مردم از آن به‌عنوان ضدعفونی‌کننده موضعی در دهان‌شویه‌ها استفاده می‌کنند، اثری روی ویروس‌های کرونا نداشت.

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح

اتانول طول عمر ویروس کرونا را کم می‌کند

سطوح مختلفی را که در طول روز، مدام با دست‌ها در تماس هستند، با الکل و مواد پاک‌کننده ضدعفونی کنید. ویروس کرونا روی سطوحی مانند شیشه و فلزات به‌مدت چند روز زنده می‌ماند؛ پس بهتر است سطوحی که از این مواد ساخته شده‌اند، مانند دستگیره درها و آینه‌ها را به‌طور مرتب چندین بار در طول روز ضدعفونی کنید. همچنین بهتر است ابزارهای کاربردی روزمره‌تان را ضدعفونی کنید، ابزارهایی مانند خودکار و قلم،‌ تلفن همراه، سطوح پیشخوان و…

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح

۴ وسیله برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

برای این کار، کافی‌ است از الکل‌های طبی یا ضدعفونی‌کننده‌های سطوح موجود در بازار استفاده کنید. پس از پاشیدن ماده پاک‌کننده، بگذارید یک دقیقه روی سطح باقی بماند و بعد آن را با دستمال پاک کنید. هنوز شواهدی یافت نشده که نشان دهد کسی از طریق تماس با بسته‌بندی مواد غذایی، به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده باشد. بااین‌حال، شستن بسته‌های مواد غذایی و خشک کردن آنها یا رها کردنشان برای مدتی در هوای آزاد، توصیه می‌شود. بهتر است مواد غذایی را با آب شست‌وشو دهید. میوه‌ها و سبزیجات را خوب دست بکشید تا کثیفی روی آنها پاک شود. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، از مواد غذایی فریز یا کنسروشده استفاده کنید. اگر برای خرید‌کردن، از کیسه‌های پلاستیکی یا پارچه‌ای چندبارمصرف استفاده می‌کنید، حتما آنها را پس از هر بار خرید بشویید. همچنین بهتر است کفش‌هایتان را درون خانه نیاورید یا آنها را ضدعفونی کنید.

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح

۹ محصول مهم برای جلوگیری از شیوع ویروس در خانه

لباس‌ها را با آب گرم شسته و کاملا خشک کنید. اگر لباس‌های فرد بیماری را باید بشویید، از دستکش استفاده کنید و پس از‌ شست‌و‌‌شو،‌ آنها را دور بیندازید و دست‌ها را با آب و صابون بشویید. ویروس کرونا روی بسته‌های پستی شانس کمی برای زنده‌ماندن دارد. درواقع بیشترین عامل خطر، فرد تحویل‌دهنده بسته پستی است؛ بنابراین تاحدامکان، تماس فیزیکی را به حداقل برسانید. شما می‌توانید بسته‌های پستی را با الکل ضدعفونی کنید یا چند ساعت آنها را در هوای آزاد قرار دهید.

ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

ویروس کرونا اغلب از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی کسی به ویروس کرونا آلوده باشد، با عطسه یا سرفه‌کردن، ذرات معلق زیادی را در محیط پخش می‌کند. این ذرات در هوا و به‌ویژه در محیط‌‌های بسته معلق می‌مانند. اگر فرد دیگری نزدیک فرد مبتلا باشد، با استنشاق آن ذرات، به ویروس مبتلا خواهد شد. راه دیگر انتقال ویروس کرونا این است که فردی سطوح آلوده به ویروس را لمس کند و سپس با دست آلوده‌اش، دهان، بینی یا چشمش را لمس کند.هرچند احتمال ابتلا به ویروس از طریق تماس سطح آلوده کمتر از انتقال فرد به فرد است، این ویروس می‌تواند روی سطوح مختلف هم بین چند ساعت تا چند روز زنده بماند؛ پس احتمال آلوده‌شدن به آن از طریق تماس با محیط آلوده هم وجود دارد.

اتانول طول عمر ویروس کرونا را کم می‌کند

سطوح مختلفی را که در طول روز، مدام با دست‌ها در تماس هستند، با الکل و مواد پاک‌کننده ضدعفونی کنید. ویروس کرونا روی سطوحی مانند شیشه و فلزات به‌مدت چند روز زنده می‌ماند؛ پس بهتر است سطوحی که از این مواد ساخته شده‌اند، مانند دستگیره درها و آینه‌ها را به‌طور مرتب چندین بار در طول روز ضدعفونی کنید. همچنین بهتر است ابزارهای کاربردی روزمره‌تان را ضدعفونی کنید، ابزارهایی مانند خودکار و قلم،‌ تلفن همراه، سطوح پیشخان و…

برای این کار، کافی‌ است از الکل‌های طبی یا ضدعفونی‌کننده‌های سطوح موجود در بازار استفاده کنید. پس از پاشیدن ماده پاک‌کننده، بگذارید یک دقیقه روی سطح باقی بماند و بعد آن را با دستمال پاک کنید.

هنوز شواهدی یافت نشده که نشان دهد کسی از طریق تماس با بسته‌بندی مواد غذایی، به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده باشد. بااین‌حال، شستن بسته‌های مواد غذایی و خشک کردن آنها یا رها کردنشان برای مدتی در هوای آزاد، توصیه می‌شود. بهتر است مواد غذایی را با آب شست‌وشو دهید. میوه‌ها و سبزیجات را خوب دست بکشید تا کثیفی روی آنها پاک شود. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، از مواد غذایی فریز یا کنسروشده استفاده کنید.

اگر برای خرید‌کردن، از کیسه‌های پلاستیکی یا پارچه‌ای چندبارمصرف استفاده می‌کنید، حتما آنها را پس از هر بار خرید بشویید. همچنین بهتر است کفش‌هایتان را درون خانه نیاورید یا آنها را ضدعفونی کنید.


مطالب پیشنهادی :

کشف واکسن ویروس کرونا

رژیم غذایی مناسب برای افراد کرونایی

آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران