فوبیا های رایج مردم جهان : فوبیا احساس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای است که به ‌دلیل ترس‌هایی واقعی یا خیالی ایجاد می‌شود. گاهی این ترس برای فردِ دچار فوبیا غیرقابل‌تحمل است. حتی گاهی این افراد تصور می‌کنند عاملی که موجب ترس و وحشت آنها شده است، زندگی‌شان را تهدید می‌کند. باوجود این، از دیدگاه دیگران، این ترس‌های غیرعادی و غیرمنطقی بسیار جالب هستند. در ادامه، فهرستی شامل ۱۰ مورد از رایج‌ترین فوبیاهای دنیا را معرفی کرده‌

1. ترس از الگوهای نامنظم یا خوشه‌ای، سوراخ‌های کوچک یا حفره‌ها

این ترس برای افراد عادی، غیرمنطقی و عجیب به ‌نظر می‌رسد. فرد مبتلا به این فوبیا صرفا با دیدن یا فکر کردن به سوراخ‌ها دچار وحشت‌زدگی یا حملات پانیک می‌شود. در نتیجه، این افراد از چیزهایی مانند مرجان، اسفنج، پوست، گوشت، شانهٔ عسل خشک‌شده و هر چیز دیگری که از سوراخ‌ها تشکیل شده باشد، دوری می‌کنند. برای این افراد، سوراخ‌ها ظاهری نفرت‌انگیز و ناخوشایند دارند و آنها برای دوری از این سوراخ‌ها هر کاری می‌کنند.

2.  یا ترس از پرواز

تقریبا ۶٫۵ درصد جمعیت جهان به «اروفوبیا» یا ترس از پرواز دچار هستند. این ترس معمولا با ترس‌های دیگری مرتبط است، ترس‌هایی مانند آگورافوبیا ترس از ناتوانی در فرار [از مکان‌های باز]) و تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا، ترس از فضاهای کوچک و محدود). طبیعی است که این ترس بر زندگی کاری و شخصی فرد تأثیر می‌گذارد، زیرا مسافرت هوایی برای او غیرممکن است. در این افراد حتی فکر کردن به پرواز هم می‌تواند موجب پریشانی شدید شود و حالت‌هایی مانند حالت تهوع و حملهٔ پانیک را در آنها ایجاد کند.

3.  ترس از میکروب‌ها

 این فوبیا معمولا با اختلال وسواس فکری و عملی ارتباط نزدیکی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به میسوفوبیا به اختلال وسواس جبری نیز دچار هستند که در نتیجهٔ آن ممکن است در حمام کردن یا شستن دست‌های‌شان زیاده ‌روی کنند. این ترس ناسالم و بیمارگونه از میکروب‌ها موجب می‌شود که فرد از آلودگی موادغذایی یا تماس پیدا کردن با مایعات بدن افراد اطراف خود نیز بترسد.

4. ترس از فضاهای کوچک

 این فوبیا معمولا با ترس از خفگی یا محدودیت مرتبط است. متخصصان و دانشمندان مطالعات فراوانی دربارۀ این فوبیا انجام داده‌اند، ولی متأسفانه تنها ۲ درصد افراد مبتلا به این فوبیا به‌ دنبال درمان آن هستند. معمولا کلاستروفوبیا با کلیسروفوبیا ترس شدید از در دام افتادن و در جایی گیر افتادن اشتباه گرفته می ‌شود.

5. ترس از تندر و رعد وبرق

طوفان و رعدوبرق پدیده‌ای طبیعی است که در بسیاری از بخش‌های جهان اتفاق می‌افتد. طوفان می‌تواند به‌شدت موجب ناتوانی و آزار افراد مبتلا به «استرافوبیا» شود. بیشتر افراد مبتلا به این فوبیا هستند؛ البته گاهی این فوبیا از کودکی تا بزرگ ‌سالی نیز ادامه پیدا می‌کند. حتی وحشی‌ترین و درنده‌ترین حیوانات نیز به‌شدت از تندر و آذرخش می‌ترسند و پنهان شدن واکنشِ دفاعی طبیعی آنهاست. خوشبختانه این فوبیا قابل ‌درمان است و روش‌های درمانی فراوانی برای آن وجود دارد.


مطالب پیشنهادی :

ترسناک ترین اتاق فرار های جهان

بهترین فیلم های ترسناک 2020

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان