فواید ماسک ذغال: ماسک زغال که این روزها انواع مختلفی از آن در بازار وجود دارد. معمولا حاوی ترکیبی از زغال سیاه و سفید هستند که در برخی موارد با خاک رس نیز مخلوط شده و می‌توان به عنوان یک ماسک فوق‌العاده مفید برای پوست صورت از آنها استفاده کرد.

فواید ماسک ذغال

هنوز تحقیقات علمی دقیقی بر روی فواید ماسک زغال برای پوست صورت گرفته. و به همین دلیل بسیاری از مزایایی که در خصوص این ماده موثر گفته می‌شود براساس شواهد تجربی و غیر علمی هستند.

حذف ناخالصی‌ها از پوست

از آنجایی که زغال فعال توانایی جذب باکتری‌ها و سموم موجود در پوست و بدن را دارد. برخی متخصصین پوست معتقدند ماسک زغال صورت می‌تواند به خارج شدن ناخالصی‌ها از پوست صورت کمک کند.

شواهد غیر علمی موجود نیز مدعی هستند با گیر افتادن کثیفی و باکتری‌ها درون حفره‌های داخلی کربن، بخش زیادی از آنها از پوست خارج میشود . و فرد می‌تواند بدون نگرانی، از فواید ماسک زغال برای جوش بهره ببرد.

بهبود آکنه از فواید ماسک زغال برای صورت

بیماری آکنه به دلیل انباشته شدن سلول‌های مرده پوست، چربی و باکتری‌های مضر درون منافذ باز پوست شما ایجاد می‌شود. این باکتری‌های مضر باعث ایجاد جوش و سایر انواع التهابات پوستی شده . و در نتیجه فرد قرمزی و تورم در بخش‌هایی از پوست صورتش را تجربه خواهد کرد.

خواص آنتی‌باکتریالی زغال فعال کمک می‌کند تا این باکتری‌ها از درون منافذ پوست خارج شده و در نتیجه بهبود علائم آکنه و همچنین شادابی پوست صورت را به همراه آورد.

فواید ماسک ذغال

کمک به کاهش چربی بیش از حد پوست

استفاده از یک ماسک زغال می‌تواند به کنترل بهتر چربی پوست صورت‌تان کمک نموده . و در دراز مدت از ایجاد جوش‌های مختلف نظیر جوش‌های سرسیاه جلوگیری کند.

ترمیم پوست با ماسک زغال

زغال فعال با لایه ‌بردای و دفع سموم می‌تواند در بهبود جای نیش حشرات، ضایعات پوستی و زخم‌های به جای مانده از جوش، خراشیدگی و بریدگی اثر مثبتی داشته باشد.

آیا استفاده از ماسک زغال خطری دارد؟

همان‌طور که گفتیم در حال حاضر تعداد پژوهش‌های صورت گرفته در خصوص فواید و مضرات احتمالی ماسک زغال بسیار کم است. به طور کلی به نظر می‌رسد ماسک زغال و کربن فعال بی‌خطر باشد. اما استفاده بیش از اندازه می‌تواند باعث ایجاد حساسیت، خشکی و قرمزی در پوست شود.

اگر نخستین بار است که از ماسک زغال استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا مقداری از آن را بر روی بخش از پوست قسمت داخلی آرنج امتحان نمایید. در صورتی که پس از چند ساعت، قرمزی یا هر گونه ناراحتی دیگری را در آن ناحیه تجربه کردید. استفاده از ماسک زغال برای شما توصیه نمی شود.

چگونه از ماسک زغال استفاده کنیم؟

پیش از اعمال ماسک، پوست صورت‌تان را به خوبی تمیز کنید. تمیز بودن پوست صورت به ماسک زغال و مواد موثر آن اجازه نفوذ هر چه بهتر درون منافذ پوستی را خواهد داد.
ماسک را به اندازه مساوی بر روی پوست صورت پخش کنید. نواحی پیشنهادی معمولا شامل پیشانی، گونه‌ها، بینی و چانه می‌شوند. به آرامی ماسک را بر روی پوست ماساژ دهید تا مواد موثر آن به خوبی درون منافذ قرار بگیرند. برای ماساژ دادن ماسک می‌توانید از انگشتان دست یا یک برس نرم کمک بگیرید.

پس از قرار دادن ماسک بر روی پوست صورت، حداقل ۱۵ دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود. اکنون می‌توانید صورت ‌تان را با استفاده از آب گرم بشویید.
به آرامی پوست صورت ‌تان را خشک کنید و برای جلوگیری از خشکی پوست، از یک مرطوب کننده مخصوص پوست صورت استفاده نمایید.

فواید ماسک ذغال

هر چند وقت از ماسک زغال استفاده کنیم؟

یکی از مهمترین فواید ماسک زغال برای صورت و دلایلی که اکثر افراد به سراغ استفاده از بلک ماسک یا ماسک ذغال می‌روند .در واقع از بین بردن جوش سرسیاه یا سفید است. علاوه بر این، با کاهش چربی‌های سطح پوست، می‌توان انتظار افزایش شفافیت و شادابی پوست صورت را نیز انتظار داشت.

برای اینکه به خوبی از خواص ماسک زغال برای پوست بهره ببرید بهتر است هفته‌ای یک الی دو بار از آنها استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید و یا با استفاده از ماسک زغال پوست‌تان خشک می‌شود، هر هفته یا دو هفته یک ‌بار از این ماسک‌ها استفاده نمایید.

از آنجایی که ماسک باید حداقل ۱۵ دقیقه بر روی پوست صورت شما باقی بماند. بهتر است هنگام انجام روتین مراقبتی پوست خود پیش از خوابیدن از ماسک استفاده نمایید. اگر می‌خواهید صبح از ماسک سیاه (زغال) استفاده کنید بهتر است پیش از دوش گرفتن این کار را انجام داده و سپس صورت خود را بشویید. استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان پس از ماسک به خصوص در مناطقی که آب و هوای سرد و خشکی دارند، توصیه می‌شود.


مطالب پیشنهادی : 

ماسک صورت خانگی با آووکادو

انواع ماسک های شیر

10 ماسک انبه برای پوست