مراجعه کودکان به دندانپزشک تاثیر زیادی در سلامت آینده دندان های آن ها دارد و شاید برای همیشه دندان هایی سالم را به آن ها بدهد. همچنین باعث می شود که بهداشت دهانی اش افزایش پیدا کند اما مشکل اینجاست که کودکان از پزشکان ، مخصوصا دندانپزشکی می ترسند. که علت آن هم استفاده از ابزارهای دندانپزشکی است که باعث ترس بیشتر کودک می شود. در این قسمت از زیبایی دندان راهکارهای غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان را به شما معرفی می کنیم.

کودک را هر سه ماه یکبار نزد دندانپزشک ببرید

بهتر است کودکتان را هر سه ماه یکبار نزد دندانپزشک ببرید. تا ارتباط مؤثری بین کودک و دندانپزشک برقرار شود و درمان های پیشگیرانه به موقع انجام شوند. اگر دندان آنها دچار مشکل یا پوسیدگی بود ، دندانپزشک در مراحل ابتدایی این مشکل را تشخیص دهد و با درمان ساده دندان کودک را درمان نمایید.

زیرا اگر کودک برای اولین بار به حالت اورژانسی (درد، تورم، آبسه و عفونت) به دندانپزشک مراجعه کند چون در این حال پزشک برای برطرف شدن مشکل مجبور است، اقدامات درمانی که معمولاً منجر به درمان های ناخوشایند و دردناک می گردد ، انجام دهد کودک می ترسد و این برخورد اول در نگرش او اثر گذاشته و او را تبدیل به مریضی ترسو وگریزان از دندانپزشکی می کند.

مسئله را برای او ساده کنید

زمانی که می خواهید برای اولین بار کودک خود را به دندان پزشکی ببرید ، یک دید کلی به او بدهید و بیش از حد وارد جزئیات نشوید. همچنین از پزشکتان بخواهید که در ملاقات اول، کار را طولانی نکند و یک کار و معاینه کلی را انجام دهد ، مثلا اقداماتی مثل پر کردن دندان نباید در اولین جلسه انجام شود. زیرا باعث می شود که کودک شما برای همیشه از دندانپزشک بترسد.

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان
غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

مراقب حرف هایتان باشید

از کلماتی مثل آمپول ، درد یا صدمه استفاده نکنید. زیرا کلماتی که به کار می برید، باعث می شود کودک شما از چیزی بترسد یا نسبت به آن بی تفاوت باشد. به جای آن بهتر است که مسواک های زیبا برای او خریداری کنید و با کلام زیبا و مهربانانه، کار با مسواک را مثل یک بازی به او آموزش دهید. همیشه لبخند خود را با او حفظ کنید و از بهترین و شاد ترین لغات برای صحبت کردن با او استفاده کنید.

خودتان را برای بهانه گیری کودک آماده کنید

هرچقدر که شرایط آرام و بدون استرس فراهم کنید و کودک خود را به بهترین کلینیک مخصوص کودکان ببرید ، باز هم ممکن است که با نق زدن او مواجه شوید. خودتان را برای این موضوع آماده کنید تا برخورد خشن و شدیدی با کودک تان نداشته باشید. زیرا تمام زحماتتان برای فراهم کردن آرامش از بین می رود. همچنین باعث می شود که کودک برای همیشه خاطره بعدی از دندانپزشکی داشته باشد.

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان
غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

به کودک خود رشوه ندهید

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که هرگز به کودکتان وعده و وعید ندهید. مثلا به او نگویید که اگر در دندانپزشکی آرام باشد، برای او خوراکی یا اسباب بازی می خرید. که چنین اقداماتی باعث افزایش اضطراب و استرس در کودک می شود و او را بد عادت می کند و باعث می شود زمان هایی که واقعا ترسی از کاری ندارد، این گونه نشان دهد و به نوعی از شما باج بگیرد. در عوض از او قول بگیرید که به توصیه های پزشک عمل کند. مثلا همیشه مسواک بزند ، از نوشیدنی های قنددار دوری کند و همیشه رفتار خوبی با دندان هایش داشته باشد.

خاطرات ناخوشایند خود را تعریف نکنید

در حضور کودک ، خاطرات ناخوشایند و درمان های خود از دندانپزشکی را برای دیگران تعریف نکنید. همچنین نگذارید او از نزدیک درمان دندان های دیگران را ببیند.

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان
غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

به صحبت های دندانپزشک گوش دهید

روش هر دندانپزشکی برای درمان متفاوت است. بنابراین اگر دندانپزشک به شما توصیه کرد که حین درمان داخل یا خارج اتاق باشید، به او گوش کنید. تا درمان با بهترین کیفیت انجام شود و شاهد کودکانی شاد و علاقه مند به دندانپزشکی باشیم.

روی اهمیت بهداشت دهانی او تاکید کنید

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان
غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

حتما برای کودک خود توضیح دهید که همه انسان ها در هر سنی باید برای تقویت دندان ها و بهتر غذا خوردن به پزشک مراجعه کنند. در نتیجه کار آن ها بسیار راحت تر از دیگران خواهد بود و بدن و دندان سالم تری خواهند داشت. حال برای این که بتوانند ملاقات های خود را به دندانپزشکی به حداقل برسانند ، باید بهداشت لازم و کافی دهان و دندان خود را رعایت کنند.

اسباب بازی را فراموش نکنید

حتما او را نزد دندانپزشکی ببرید که لوازم کافی و عالی برای بچه ها از جمله اسباب بازی های جذاب داشته باشد. حتما خودتان از قبل کلینیک را بررسی کنید تا مطمئن شوید که باب میل کودک شماست.

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان
غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

از قبل با پزشک هماهنگ کنید

اگر کودک حساسی دارید یا شرایطی برایتان پیش آمد که نتوانستید کودک را به کلینیک دندانپزشکی مخصوص کودکان ببرید ، حتما با پزشک صحبت کنید. از او بخواهید که در مهربان ترین حالت ممکن با کودک شما برخورد کند.

فضایی مثبت را در ذهن او بسازید

اگر اولین بار است که کودک خود را نزد دندانپزشکی می برید ، حتما با عبارات مثبت به شرح و توضیح در مورد دندانپزشکی ، مهربان بودن دندانپزشک و آسان بودن اقدامات بپردازید.

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان
غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

نکته:

اولین ویزیت کودک توسط دندانپزشک باید پس از اولین رویش دندان شیری کودک باشد. این ملاقات نباید دیرتر از یک سالگی باشد. هر سه ماه یکبار رشد دندان ها و فک بررسی می شود. همچنین تقریباً از دو سالگی فلوراید تراپی حرفه ای در مطب شروع خواهد شد. این ملاقات های پی در پی موجب انس تدریجی کودک با دندانپزشک می شود.


مطالب پیشنهادی:

خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال

علائم رویش دندان کودکان

درمان کرم خوردگی دندان