نقص‌ها یا مشکلاتی مانند همپوشانی جزیی یا شکل غیرطبیعی دندان‌ ها، لب پر شدن یا شکستگی جزیی یا نوک تیز بودن بیش از حد دندان‌ های نیش را غالباً می ‌توان با تراشیدن دندان به طور جزئی به منظور اصلاح شکل و میزان کردن دندان‌ ها برطرف نمود. همچنین در ادامه درباره ی عوارض سوهان کشی دندان خواهیم گفت.

عوارض سوهان کشی دندان
عوارض سوهان کشی دندان

تراشیدن دندان

دندان‌ های جلو بهترین گزینه برای اصلاح فرم و باندینگ است. زیباسازی دندان‌ها به دلیل اصلاح ناهمواری قابل توجه دندان‌ها و یک دست و ردیف کردن دندان‌ها، اعتماد به نفس بالاتری را برای بیمار به ارمغان می‌آورد. میزان کردن دندان‌ها و باندینگ در مقایسه با سیم‌کشی دندان‌ها و دیگر روش‌های ارتودنسی هزینه کمتری دارد و کوتاه‌تر است. اما باید به عوارض آن هم توجه داشت.

عوارض سوهان کشی دندان
عوارض سوهان کشی دندان

عوارض تراشیدن دندان

در نامرتبی دندان‌ها با شدت خفیف، متوسط و شدید هیچ مزیتی در تراشیدن دندان وجود ندارد. توصیه متخصصین ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید. در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده است مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مسئله این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌اید که هیچ‌گاه نمی‌توانید آن ‌را به‌دست آورید. در روش‌های این‌ چنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می‌شود.

عوارض سوهان کشی دندان
عوارض سوهان کشی دندان

مسئله بعدی این است که تغییرات ایجاده شده در سطح سخت دندان از پشتیبانی و حمایت لثه و بافت‌های نگهدارنده برخوردار نیستند. حتی برای وضعیت موجود نیز دردسر‌هایی ایجاد می‌شود و با تجمع باکتری‌های بیماری‌زا در حاشیه آنها، لثه می‌تواند تحلیل یا افزایش حجم پیدا کند که هر دو منشأ بیماری‌های پریودنتال هستند. در صورتی که بیماری‌های پریودنتال کنترل نشوند نیز وضعیت غیرقابل برگشت شده و خطر از دست دادن کامل دندان وجود دارد.

مسئله بعدی درباره تراشیدن دندان رنگ دندان‌ هاست. تغییرات حاصل از سن و اثرات مواد غذایی روی دندان‌های سالم و مواد ترمیمی متفاوت است. که به مرور زمان این وضعیت تشدید می‌شود.

عوارض سوهان کشی دندان
عوارض سوهان کشی دندان

مطالب پیشنهادی:

تاثیر دندان پوسیده بربدن

رفع جرم و پلاک دندان

روش های خانگی برای از بین بردن زردی دندان

مشکلات دهان و دندان در فصل سرما