علت گاز روده چیست؟  گاز روده همیشه در طول دستگاه گوارش، از معده تا مقعد، وجود دارد اما تنها زمانی که بیش از اندازه باشد یا باعث بروز درد شود، متوجه آن می شویم.

گاز بیش از اندازه ی روده در معده یا روده ی بزرگ منجر به بادگلو یا آروغ مفرط می شود. اگر گاز روده در روده ی کوچک جمع شود، باد زیادی از مقعد خارج می شود (نفخ) . تجمع بیش از اندازه ی گاز در هر دو قسمت باعث گرفتگی و درد میشود که اغلب الگوی مشخصی ندارد.

اکثر افراد گاهی آروغ می زنند و چندبار در روز به عنوان بخشی طبیعی از فعالیت روزمره و دفع غذا باد معده را از مقعد خارج می کنند. گاهی، زیاد بودن گاز روده نشان دهنده ی اختلال گوارشی است.

علل بروز گاز روده

تجمع بیش از اندازه ی گاز در روده ی بزرگ درصورتی رخ می دهد که هنگام غذا خوردن، نوشیدن یا جویدن آدامس بیشتر از میزان طبیعی هوا ببلعیم. گاز روده ی کوچک نتیجه ی طبیعی عملکرد باکتری روی غذایی است که تا قبل از رسیدن به کولون تجزیه نشده است. این گاز از هیدروژن، کربن دی اکسید و گاهی متان تشکیل شده است.

علت گاز روده چیست؟ 

غذاهای نفخ آور

بعضی غذاها حاوی مفادی است که حتما باید در روده ی کوچک توسط باکتری به مفاد کوچک تری مانند گاز تجزیه شود تا هضم شود. از جمله غذا و مفاد نفخ آور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدس و لوبیا
محصولات لبنی حاوی لاکتوز
فروکتوز و سوربیتول که در برخی میوه ها موجود است و از آن به عنوان ماده ی شیرین کننده هم استفاده می شود.
اختلالات گوارشی که باعث نفخ می شود.

بیماری سلیاک
سندرم دامپینگ
حساسیت غذایی یا عدم سازش
رفلکس معده
گاستروپارزی (فلج معده)
سندرم روده ی تحریک پذیر
حساسیت به لاکتوز
زخم معده

چه زمانی باید به پزشک متخصص گوارش مراجعه کرد

به ندرت پیش می آید که گاز روده به خودی خود علامت یک بیماری خطرناک و جدی باشد. البته احساس خجالت و ناراحتی به انسان دست می دهد اما معمولا فقط نشان دهنده ی سلامت دستگاه گوارش است. اگر از باد روده رنج می برید، رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

اما اگر گاز روده برطرف نشد و شدید یا همراه با استفراغ، اسهال، یبوست، کاهش وزن، خون در ادرار یا سوزش معده بود، به پزشک فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی مراجعه کنید.


مطالب پیشنهادی : 

6 غار مشهور جهان

باغ موزه نگارستان تهران