در این بخش از فان درباره علت مرگ ناگهانی ورزشکاران با ما همراه باشید. با جلوگیری کردن از مرگ ناگهانی در ورزش در سال های اخیر اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. کاردیولوژیست ها افرادی هستند که در این تحقیقات بیش از بقیه درگیر می باشند. اخبار زیادی در مورد ورزشکاران که هنگام ورزش جان خود را از دست دادند ، روی سایت های خبری و شبکه های اجتماعی وجود دارد. در نتیجه بسیاری از متخصصان در مورد علت مرگ ناگهانی ورزشکاران و راه های  جلوگیری از این مرگ ناگهانی در ورزش و جلوگیری از آن صحبت کرده اند.

علل مرگ ناگهانی در ورزش

بی نظمی تپش قلب

مرگ ناگهانی در ورزش یا در خارج از آن ، ممکن است به دلیل بی نظمی تپش قلب اتفاق بیفتد. در این وضعیت قسمت پایین قلب ضربان نا متناسب دارد و خود قلب هم نمی تواند به اندازه کافی خون را به بافت ها برساند در نتیجه رگ های فرد دچار لختگی خون می شوند. لخته های خون از سلول های خونی ، پلاکت ها، بافت های الیافی و کلسترول تشکیل شده است.

متخصصان بر این عقیده هستند ، زمانی که ورزش می کنید ، پلاک های موجود در رگ شکسته می شوند و مسیر جریان خون را ناگهان مسدود می کنند. زمانی که این اتفاق در رگ های اصلی ای می افتد که قلب را تغذیه می کنند ، به طور ناگهانی اکسیژن رسانی به قلب متوقف می شود و مرگ رخ می دهد.

علت مرگ ناگهانی ورزشکاران
علت مرگ ناگهانی ورزشکاران

مشکلات ژنتیکی

در بعضی از موارد هم عللی مثل ژنتیک وجود دارد که نمی توان جلوی آن ها را گرفت. اگرچه بعضی از آن ها را می توان توسط الکتروکاردیوگرام تشخیص داد.

دیگر علت های مرگ ناگهانی:

میوکاردیت
دیسپلازی آریتموژنیک بطن راست
پارگی آنوریسم آئورت
سارکوییدوز
کم خونی داسی شکل
تنگی دریچه آئورت

علت مرگ ناگهانی ورزشکاران
علت مرگ ناگهانی ورزشکاران

چگونه از مرگ ناگهانی حین ورزش جلوگیری کنیم؟

اولین مرحله این است که همیشه آزمایش های پزشکی را انجام دهیم. لذا تمامی ورزشکاران قبل از ورود به ورزش حرفه ای یا نیمه حرفه ای حتما باید به پزشکان ورزشی و متخصصان قلب و عروق مراجعه کرده و تحت معاینه قلبی قرار گیرند. اما با توجه به اینکه معاینه قلبی بسیاری از این بیماریها معمولا طبیعی و نرمال است، بررسی کامل قلبی شامل نوار قلب، اکوی قلب و تست ورزش باید بصورت روتین از کلیه ورزشکاران به عمل آید.

همچنین این غربالگری برای افرادی که به فعالیت ورزشی ادامه می دهند، به طور سالانه ادامه پیدا کند. بسیاری از کشورها برای انجام ورزش های تخصصی نیاز به آزمایشگاه پزشکی دارند. ژنتیک هم در این مورد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

پیشنهاداتی برای کاهش خطر مرگ حین ورزش

علت مرگ ناگهانی ورزشکاران
علت مرگ ناگهانی ورزشکاران

کنترل چاقی
تنظیم فشارخون و تنظیم قند خون
کاهش کلسترول بد
پیروی از یک رژیم غذایی سالم
دوری از الکل و تنباکو
رژیم غذایی سالم


مطالب پیشنهادی:

پر خطر ترین ورزش های دنیا

رابطه جنسی و ورزش

جذاب‌ترین ورزش های آبی