عدس پلو یکی از غذاهای محبوب ایرانی است که به دو صورت ساده و مجلسی طبخ می شود. این غذای خوشمزه علاوه بر اینکه یک غذای خانگی است مانند غذاهایی مثل خورش قیمه به عنوان نذری هم در مراسم های مذهبی پخش می شود.

مواد مورد نیاز :

برنج : 3 پیمانه

عدس : یک و نیم پیمانه

گوشت چرخ کرده : 300 گرم

پیاز داغ نگینی خرد شده :5 ق غ

کشمش پلویی : 1 پیمانه

خرما : 200 گرم

دارچین: 2 قاشق غ

نمک ، روغن و زعفران آب کرده :به میزان لازم

طرز تهیه عدس پلو :

 عدس پلو

برنج ها و عدس ها را بشورید و اجازه دهید تا چند ساعت خیس بخورند.

برای شروع کار بهتر است 2 قابلمه پر از آب کنید تا بجوش بیاید. یکی برای برنج و دیگری برای پخت عدس .

سپس 2 قاشق غذاخوری پیاز داغ را با گوشت چرخ کرده مخلوط میکنیم و بر روی حرارت قرار میدهیم تا کاملا گوشت با پیاز تفت داده شود و آب گوشت جمع شود و بعد با یک پیمانه آب در داخل گوشت اجازه میدهیم تا گوشت با حرارت ملایم به مدت نیم ساعت بپزد.و بعد کمی دارچین و زعفران دم کرده را هم به گوشت اضافه میکنیم.

در مرحله بعد با 3 قاشق غذاخوری دیگر پیاز داغ ها را با کشمش شسته شده را اضافه میکنیم و با هم تفت میدهیم . کشمش هم نباید زیاد تفت داده شود. در حین تفت دادن هم میتوانید کمی دارچین به آنها اضافه کنید.

خرما ها را هم از هسته در بیاورید و در1 قاشق غذا خوری روغن تفت دهید.

در یک قابلمه آب جوش عدس ها را بریزید تا نیم پز شوند و در یک قابلمه دیگر آب جوش برنج های شسته شده را بریزید.

آب عدس را بعد از نیم پز شدن جدا کنید و به برنج در حال جوش اضافه کنید و هم بزنید و بعد از نیم پز شده برنج در داخل آبکش بریزید تا آب آن جدا شود.

در قابلمه ای که میخواهید برنج را دم کنید ته دیگ مورد نظرتان را با کمی روغن بچینید و و برنج و عدس مخلوط شده را با کف گیر وارد قابلمه کنید و حرارت را کمی زیاد کنید تا برنج بخار کند و بعد که برنج دم کشید حرارت را کم کنید و دم کنی روی آن قرار دهید تا 45 دقیقه که پلو بپزد. هنگامی که برنج آماده شد روی برنج را با گوشت چرخ کرده ، خرما و کشمش آماده شده تریین کنید.

نوش جان ♥


مطالب پیشنهادی :

خوراکی های مفید برای مقابله با آلودگی هوا

چند توصیه برای از شیر گرفتن کودک

طرز تهیه خورشت آلو اسفناج برای 4 نفر