طبیعتِ زیبا و عجیب ‌وغریب زمین در بسیاری از مناطق جغرافیایی جهان ما را شگفت‌زده می‌کند. پدیده‌هایی در این کره خاکی وجود دارند که باور وجودشان تقریبا ناممکن است. شاید اگر بار اول بشنویم که این عجایب روی زمین وجود دارند استدلال عقلی به ما اجازه ندهد که وجودشان را باور کنیم.

۱. آبشار خون در قطب جنوب

عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا
عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا

در قسمتی از نواحی شرقی قطب جنوب، آبشاری سرخ‌رنگ جریان دارد که همچون جوی خون به‌روی سفیدی یخچال‌های این منطقه جلوه می‌کند. نخستین بار در سال ۱۹۱۱، زمین‌شناسی به‌نام «گریفت تیلور»، به وجود این آبشار خون پی برد. او معتقد بود این رنگ به‌دلیل وجود جلبک‌ها در آب است، اما این نظریه هرگز تأیید نشد.

دلیل پیدایش این جریان قرمزرنگ تا سال‌ها با فرضیه‌های متعددی روبه‌رو بود تا اینکه رمزوراز آن را محققان دانشگاه آلاسکا فربنکس کشف کردند. طبق این تحقیقات، مشخص شد این رنگ قرمز به‌دلیل وجود آهن اکسیدشده در آب شور است. در واقع، وقتی آب شورِ حاوی آهن با اکسیژن واکنش می‌دهد، اکسید آهن تولید می‌شود و در نتیجه، سرخی اکسید آهن این آبشار را به آبشار خون تبدیل می‌کند.

۲. اکالیپتوس رنگین‌کمان

عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا
عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا

این گیاه تمام تصورتان از شمایل کلیشه‌ای درختان را بر هم می‌زند. تنه این درختِ بلند متفاوت با سایر درختان است و به‌دلیل رنگارنگ‌بودنش، با نام «اکالیپتوس رنگین‌کمان» شناخته می‌شود. خاک نیم‌کره شمالی زمین میزبان این گونه‌های عجیب‌وغریب گیاهی است و گینه‌نو، اندونزی و جزیره میندانائو در فیلیپین سرزمین‌هایی‌اند که در بخشی از جغرافیای آنها این گونۀ گیاهی رشد می‌کنند. پوست تنه درخت اکالیپتوس رنگین‌کمان رنگ‌هایی منحصربه‌فرد دارد و شما می‌توانید تناژهای آبی، بنفش، نارنجی و خرمایی را روی آن ببینید.

۳. صخره‌های مواج آریزونا

عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا
عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا

یکی دیگر از عجیب‌ترین و باورنکردنی‌ترین جاذبه‌های جهان در آمریکا و در آریزونا واقع شده است. در منطقه بیابانی آریزونا، با اقیانوسی بزرگ از صخره‌های منحنی روبه‌رو خواهید شد. که موجی تماشایی دارند و شبیه نقاشی‌های دالی، شما را بین مرز واقعیت و رؤیا معلق نگه می‌دارند. قدمت این سرزمین مواج با دوران ژوراسیک برابری می‌کند و باد و باران و سیل‌های عظیم در طراحی امواج آن تأثیر شگرفی داشته‌اند. این صخره‌های مواج در طول زمان از ماسه‌سنگ تشکیل شده‌اند و خطوط منحنی و رنگارنگ در سطح آن پدیدار شده است. این منطقه یکی از بهترین گزینه‌ها برای خلق عکس‌های خارق‌العاده و خاص است.

۴. سواحل پرستاره در مالدیو

عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا
عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا

در مالدیو جزیره‌ای به‌نام وادهو وجود دارد که آسمان پرستاره شب را با هر موج به ساحل می‌رساند و این‌گونه به نظر می‌رسد که آب اقیانوس در حاشیه ساحل نور ستاره‌ها را منعکس می‌کند اما جواهرات آبی و درخشان این ساحل رؤیایی موجودات بسیار کوچکی با ‌نام فیتوپلانکتون‌اند که از تجمع آنها نور درخشان آبی نئونی ساطع می‌شود.

به همین دلیل، جزیره وادهو در مالدیو با عنوان «دریای ستارگان» نیز شناخته می‌شود و می‌توان آن را تکه‌ای جامانده از بهشت روی زمین دانست؛ بهشتی که بهترین گزینه برای سفرهای رمانتیک و عاشقانه محسوب می‌شود و هنگام قدم‌زدن در حاشیه ساحل، مشتی ستاره ردپای شما را نشانه‌گذاری می‌کنند. ناگفته نماند که ساحل درخشان و آبیِ جزیره هنگام در شب نمونه‌ای از این بهشت رؤیایی در ایران خودمان است.

5. بزرگ‌ترین آینه جهان در بولیوی

عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا
عجیب ترین جاذبه های طبیعی دنیا

اگر می‌خواهید بزرگ‌ ترین آینه جهان و صیقلی‌ترین منطقه روی زمین را تماشا کنید، باید به بولیوی سفر کنید. در دریاچه نمک بولیوی با نام «سالار» آبی وجود ندارد. اما در هنگام بارش باران، سطح باریکی از آب نمکزار صاف و یکدست این منطقه را می‌پوشاند و انعکاسی تماشایی از آسمان را روی زمین نمایش می‌دهد. در این نقطه از جهان، زمین و آسمان هم‌مرز می‌شوند و با هم‌دستی بارش باران و کریستال‌های نمکی، بزرگ‌ترین آینه جهان با وسعتی بیش از ۱۰ کیلومتر مربع شکل خواهد گرفت. میزان ظرافت و قرینگی انعکاس این آینه به حدی است که برای تنظیم ماهواره‌های جهان، به این دریاچه سفر می‌کنند.

دریاچه نمک حوض سلطان در قم یکی از دریاچه‌های آینه‌ای در جهان است. که همچون دریاچه بولیوی، انعکاسی صیقلی و زیبا را به نمایش می‌گذارد.


مطالب پیشنهادی :

فال روزانه جمعه 14 آذر 99

بیوگرافی فاطمه معتمد آریا

بیوگرافی محمد اقبال لاهوری