شمع سازی یکی از هنرهایی است که اکثر خانم ها به آن علاقه دارند. شما به روشی ساده می توانید شمع سازی را در خانه انجام دهید. در این بخش از مقالات آموزشی فان آموزش مرحله به مرحله طریقه شمع سازی خانگی را برایتان آورده ایم. پس با آموزش کامل و مهیج شمع سازی در خانه با ما همراه باشید. نقش شمع در زیبایی و دکوراسیون خانه بسیار پر رنگ است. با کمک انواع شمع های شیک و جالب شما می توانید تزیینات خاص و متفاوتی را در دکوراسیون بخش های مختلف منزل خود ایجاد نمایید. اگر به تزئین منزلتان با شمع علاقه دارید بهتر است شمع های مورد نیازتان را خودتان بسازید.

شمع سازی حرفه ای در منزل

برای یک شمع ساز حرفه ای لوازم زیادی برای ساخت شمع نیاز است. این لوازم عبارتند از : انواع قالب ها، انواع رنگ ها، انواع عطر ها و غیره. اما افرادی که می خوهند به تازگی طریقه شمع سازی را بیاموزند و مبتدی هستند به وسایل کمی نیاز دارند و این همه تدارک لازم نیست.

وسایل مورد نیاز برای شمع سازی عبارتند از :

مقداری پارافین جامد یا مات
فیتیله شمع
انواع شیشه های موجود در بازار مانند شیشه سس و مربا و … به جای قالب

طریقه شمع سازی خانگی
طریقه شمع سازی خانگی

آموزش مرحله به مرحله شمع سازی

1. در ظرفی که زیاد مورد استفاده شما نیست مقداری پارافین می ریزیم و آن را با چاقو خرد کرده و بر روی حرارت غیر مستقیم می گذاریم تا پارافین آب شود. اگر پارافین را برای ذوب شدن روی حرارت مستقیم قرار دهیم پارافین خراب شده و می سوزد. حرارت غیر مستقیم را اینگونه ایجاد می کنیم که ظرفی را پر از آب کرده و روی حرارت می گذاریم تا به جوش آید. سپس ظرفی را که درون آن پارافین ریخته ایم را بر روی آب در حال جوش می گذاریم تا کم کم ذوب شود. پارافین در حال ذوب را با قاشقی هم بزنید. به محض اینکه کاملا ذوب شد از روی حرارت بردارید.

2. شیشه مورد نظر خود را از قبل می شوییم و پاک کرده و کاملا خشک می کنیم . شیشه را اندازه می گیریم و دو برابر قد شیشه فیتیله را می بریم و با یک تکه چسب کاغذی کوچک و یا چسب حرارتی کف قالب فیکس می کنیم تابعد از ریختن پارافین تکان نخورد. برای تکان نخوردن فیتیله می توانید آن را به یک تکه فلز کوچک ببندید و ته ظرف بیاندازید تا جابجا نشود. بالای فیتیله هم باید در قسمت وسط فیکس شود. برای این کار می توان از چوب بستنی که در وسط آن سوراخی ایجاد کرده ایم استفاده کرد و فیتیله را از سوراخ عبور داد تا کاملا فیکس شود.

طریقه شمع سازی خانگی
طریقه شمع سازی خانگی

3. بعد از برداشتن پارافین از روی حرارت 2 دقیقه صبر کنید تا دمای آن کمی پایین آید. سپس پارافین مایع را به آرامی و با احتیاط داخل قالب بریزید و منتظر بمانید تا پارافین خنک شود. هیچ گاه برای خنک کردن پارافین از یخچال و فریزر استفاده نکنید. زیرا این کار موجب ترک خوردن شمع خواهد شد.

4. پس از خشک شدن و خنک شدن کامل پارافین اضافه فیتیله را با یک قیچی ببرید. به همین راحتی شمع ما آماده است. شما می توانید با این روش شمع های مختلفی درست کنید و آنها را به سلیقه خود بیارایید.

نکته

توجه داشته باشید این نوع شمع از درون قالب جدا نمی شود. اگر برای شمع سازی از قالب های دیگر استفاده نمودید، حتما قالب را قبل از ریختن پارافین چرب کنید تا شمع راحت از درون آن خارج شود.

طریقه شمع سازی خانگی
طریقه شمع سازی خانگی

مطالب پیشنهادی:

آموزش استفاده از رنگ مو فانتزی

آموزش دوخت کیسه نان پارچه ای

آموزش برداشتن ابرو در خانه

آموزش صحیح تهیه قهوه

آموزش مرحله به مرحله تیمم