طرز تهیه آبگوشت دیزی : آبگوشت یک غذای سنتی و اصیل ایرانی است و کم تر کسی پیدا می‌شود که این غذای لذیذ و خوشمزه را دوست نداشته باشد. اجزای اصلی تشکیل دهنده آبگوشت، گوشت گوسفندی یا گوشت گوساله به همراه دنبه، گوجه فرنگی، سیب زمینی و حبوباتی مانند نخود و لوبیا سفید است.

مواد اولیه آبگوشت:

گوشت گوسفندی تازه به همراه استخوان 500 گرم

سیب زمینی 2 عدد متوسط

نخود نصف پیمانه

لوبیا سفید نصف پیمانه

گوجه فرنگی 2 عدد

پیاز 2 عدد متوسط

نمک فلفل سیاه، زردچوبه و ادویه آبگوشت به میزان لازم

طرز تهیه آبگوشت دیزی:

طرز تهیه آبگوشت دیزی

مرحله اول

طرز تهیه آبگوشت دیزی : ابتدا پیازها را کاملاً شسته، خرد کرده و در قابلمه زودپز بریزید و سپس آن‌ها را با مقدار کمی روغن تفت دهید، بعد گوشت آبگوشتی را به پیازها اضافه کنید و کاملاً هم بزنید. به آن‌ها نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه آبگوشت و همچنین مقدار کمی هم رب اضافه کنید، سپس تمام مواد را برای مدتی با یکدیگر تفت دهید.

مرحله دوم

 نوبت به نخود و لوبیا می‌رسد، بهتر است که نخود و لوبیا را از شب قبل در آب بگذارید تا خیس بخورند، با این کار از نفخ آن‌ها جلوگیری می‌کنید. حالا مقداری آب به زودپز اضافه کنید و نخود و لوبیاها را به آن اضافه کنید و کاملاً هم بزنید تا مخلوط شوند.

مرحله سوم

سیب‌زمینی‌ها را کاملاً بشویید و از تمیز بودن آن‌ها مطمئن شوید چون آن‌ها را بهتر است با پوست درون زودپز بیندازید. چون اگر پوست آن‌ها را بگیرید، در درون زودپز سیب زمینی‌ها وا می‌روند و در درون آبگوشت پخش خواهند شد.

مرحله چهارم

 گوجه‌ها را به چهار قسمت تقسیم کرده و به داخل آبگوشت بریزید و برای اینکه آبگوشت شما طعم و عطر دلچسب بگیرد می‌توانید یک تکه چوب دارچین را به آبگوشت اضافه کنید. سپس در زود پز را ببندید و حدود 45 دقیقه به آن زمان بدهید تا حبوبات و گوشت کاملا پخته شوند. البته دقت کنید که این زمان با توجه به نوع زودپز مورد استفاده شما نسبی است.

اگر دوست دارید که آبگوشت شما طعمی ترش مانند و بی‌نظیر به خود بگیرد، باید از لیمو عمانی یا پودر لیمو استفاده کنید. لیمو عمانی را با چنگال بعد از جا افتادن کامل آبگوشت آن را در یک کاسه بریزید و در کنار نان سنگک یا بربری و مخلفاتی همچون سبزی خوردن، پیاز، ترشی، ماست و دوغ میل کنید.

حبوبات و گوشت آبگوشت را در یک کاسه جدا بریزید و با گوشت کوب کاملاً آن را بکوبید و گوشت کوبیده حاصل را با نان سنگک نوش جان کنید.


مطالب پیشنهادی :

بیوگرافی لیلا حاتمی

از خواندن نماز غفیله غفلت نکنید!

مراقبت پوست