در این بخش از فان به صحت چشم زخم و رفع آن اشاره می کنیم. برخی چشم ها از یک نیروی مغناطیسی خاصی برخوردارند که می تواند تاثیراتی داشته باشد. چشم زخم از نظر علمی هم ثابت شده است. برای دفع چشم زخم راهکارهای مختلفی وجود دارد. بسیاری از مردم معتقدند که در بعضی از چشم ها اثر مخصوصی است. که وقتی از روی اعجاب به چیزی بنگرد، ممکن است آن را از بین ببرند یا در هم بشکنند و انسان را بیمار یا دیوانه کنند.

نیروی مغناطیسی خاصی در بعضی از چشم ها نهفته شده است که با تمرین و ممارست نیز می توان آن را پرورش داد. این عقیده امری غیر قابل باور نیست و برخی از روایت ها به صحت آن اشاره دارند.

چشم زخم در قرآن

صحت چشم زخم و رفع آن
صحت چشم زخم و رفع آن

در قرآن و سوره بقره به مسأله وجود سحر و تعلیم آن به کمک دو فرشته الهی به نام هاروت و ماروت در داستانی اشاره شده است. آنچه از تحلیل این داستان در می یابیم این است که سحر و جادو قابل تعلیم و آموزش است و کارکردهای بسیاری دارد و می تواند مثبت و یا منفی باشد.

انسان از توانایی خاص و خارق العاده ای برخوردار است که موجبات تصرفات فرامادی و فرا طبیعی را فراهم می آورد. او این توانایی را دارد که ابزارهای مادی را در امور فرامادی به کار گیرد. همچنین او می تواند از امور مادی مانند چشم برای امری معنوی مانند محبت و دشمنی بهره ببرد.

در داستان سحر جادوگران مصری و مبارزه ایشان با حضرت موسی (علیه السلام) این نکته را در می یابیم که سحر می تواند در چشم و تصرف در آن باشد. یعنی ساحران فرعونی در چشم بنی اسرائیل نفوذ کرده و موجب وحشت ایشان می شدند. یعنی شخص می تواند در چشم شخص با اعمالی تصرف کند و تأثیرات آن را در جان و روحش ببیند.

بنابراین با حرکت طناب ها و ریسمان ها در چشمان مردمان تصرف شده و در جان ایشان وحشت و ترس افکنده می شود. (سوره اعراف آیه 116)

کافران مکه نیز در برابر معجزات پیامبر(صلی الله علیه وآله) مدعی بودند که چشمانش در برابر مشاهده گشایش درهای آسمان مسحور شدند و در حقیقت پیامبر در چشمان ایشان تصرف کرده تا نتوانند حقیقت و واقعیت را از خیال جدا کنند. (حجر آیه 14و 15)

تصرفات چشم یکی از اقسام سحر و جادو است. که اگر آسیب زا و زیان بار باشد از آن به چشم زخم یاد می شود. چشم زخم به معنای آسیبی است که چشم بد به کسی بزند. (فرهنگ فارسی، ج1،ص1290)

علامت چشم زخم

به کارگیری سحر و جادو و چشم زخم به این دلیل بود که آنها با شنیدن قرآن و آیات شگفت انگیز آن، پیامبر را مجنون و جن زده می دانستند. آنها قرآن را کلام آدمی نمی دانستند و می پنداشتند که کلام جنیان است که پیامبر را به بند کشیده و از زبان او سخن می گویند. به همین خاطر برای از بین بردن جن تسخیر کننده درصدد بودند که سحر و چشم زخم به کارگیرند و او را بکشند.

واژه زلق در زبان عربی به معنای لغزیدن است. زلق بابصار و لغزیدن به چشم یعنی این که تو را با چشمانشان آزار رسانند و تو را از مقامی که داری بلغزانند. (لسان العرب ج6ص70)

آیات قرآن به گونه ای است که کافران را شگفت زده کرده بود و بهترین سخنوران و شاعران نیز نمی توانستند کلامی مانند آن بیاورند.

صحت چشم زخم و رفع آن
صحت چشم زخم و رفع آن

دفع چشم زخم

خواندن سوره ناس و فلق ساده ترین دستور برای رفع چشم زخم است. پیامبر(صلی الله علیه وآله) به عنوان تعویذ این سوره ها را برای امام حسن و امام حسین می خواندند.

یکی دیگر از شیوه های پیشگیری و درمان خواندن سوره معوذتین به ویژه سوره فلق است.

امام صادق (ع) می فرماید:

هر که هفتاد بار بگوید: «ماشاءالله و لاحول و لاقوه الا بالله» هفتاد نوع بلا از او دور گردد. که آسان ترین آن ها خناق (خفه شدن) است. عرض کردم: فدایت شوم خناق چیست؟ فرمود: به دیوانگی دچار نشود.(یا کشته نشود) که خفه گردد. (اصول کافی جلد 4 صفحه:289 روایت:2)

حضرت علی(ع) می فرماید:

برای علاج سحر هفت مرتبه بگویید:

بِسمِ اللهِ وَ بِاللهِ قَالَ سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخِیکَ وَنَجْعَلُ لَکُمَا سُلْطَانًا فَلَا یَصِلُونَ إِلَیْکُمَا ۚ بِآیَاتِنَا أَنْتُمَا وَمَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغَالِبُونَ. (بحار الانوار، ج 92، ص 125( سوره قصص،آیه 35))

همچنین خواندن آیات 54 تا 56 سوره اعراف نیز توصیه شده است.

آیه من شر حاسد اذا حسد، شامل عائن یعنی کسی که با چشم آسیب می رساند نیز می شود. زیرا چشم زخم از حسادت نفسانی برمی خیزد. یعنی هرگاه کسی در دیگری نعمتی مشاهده کرد از روی حسادت و با شور چشمی می کوشد تا آن نعمت از او سلب شود.

در احادیث دیگری ذکر «فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ اللّهمّ بارک فیه» و تلاوت سوره های حمد، توحید، ناس، فلق و آیه الکرسی توصیه شده است.

برای دفع چشم زخم، اسپند نیز مؤثر است.

صحت چشم زخم و رفع آن
صحت چشم زخم و رفع آن