برای پاسخ به سوال سافاری به چه معناست؟ ابتدا باید بگوییم که در صنعت گردشگری، سافاری یک نوع سفر است که با هدف مشاهده، تهیه فیلم و گرفتن عکس از حیات وحش (بیشتر حیوانات بزرگ جثه) انجام می گیرد که به آن وحش‌گشت هم می گویند. تورهای سافاری هرگونه خدشه به طبیعت و حیات وحش را محکوم می کند. که تنها به عنوان بخشی از یک گردشگری مسئولانه اجرا می شود.

تاریخچه

واژه سافاری کلمه ای از زبان سواحلی به مفهوم «سفر» استخراج شده است. که در زمان استعمار، این کار به بازی بزرگی که طی آن حیوانات توسط ارتش کوچکی از قوم های محلی شکار می شدند، گفته می شد. پس می توان گفت که سافاری چندان هم فعالیت خوبی محسوب نمی شد. تا جایی که در زمان استعماری آفریقا، ۱۱،۴۰۰ مورد از حیوانات به دام تفنگ افتادند. که ۵۱۲ مورد آن، حیواناتی بزرگی مانند فیل، شیر، پلنگ، بوفالو، اسب دریایی و کرگدن (مخصوصا گونه نادر کرگدن سفید) بودند.

سافاری
سافاری

تکامل سافاری

امروزه، مفهوم منفی واژه ی سافاری خودش را عوض کرده و به سفرهای مسئولانه از لحاظ محیط زیست و اجتماعی تبدیل شده است. سافاری که بیشتر در آفریقا رواج دارد. به سفری گفته می شود که شامل دیدن حیواناتی در محل زندگی خود و گذراندن چند ساعتی در محیط هایی مانند پارک های ملی می شود. باید به این نکته اشاره کنیم که سافاری هنوز هم در ارتباط با حیات وحش است. اما مفهوم آن چیزی است که کاملا مدرن و عوض شده است. سافاری امروزه بیشتر به تحسین حیات وحش و پرندگان می پردازد. که در کنار آن، تجربه ماجراجویی های دیگر نیز قرار دارد.

سافاری
سافاری

سافاری به چه معناست؟ سافاری ها امروزه به سفرهای تفریحی گفته می شود که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به بهبود شرایط محیط زیست، حیات وحش و همچنین جامعه محلی کمک می کند. برخلاف سافاری در گذشته که به شکار حیوانات اختصاص داشت، امروزه این سرگرمی کاملا مخالف با شکار است و در آن مسافران علاوه بر دیدن آن ها، با هزینه هایی که انجام می دهند و البته بالا بردن آگاهی مردم محلی، به حفظ حیات وحش کمک می کنند. شرکت های برگزار کننده سافاری با دریافت هزینه های گردشگری، آن را به حفاظت از محیط زیست اختصاص می دهند تا بتوانند گونه های در خطر انقراض را که برای چرخه طبیعت بسیار مهم هستند، حفظ نمایند.

انواع سافاری

سافاری
سافاری

گیم درایو | Game Drives

همه این نوع سافاری ها توسط یک ماشین ۴ دیفرانسیل نظیر جیپ، به همراه یک راننده یا تورلیدر که تخصص و دانش خاصی نسبت به محوطه و حیوانات منطقه دارد، صورت می گیرد. این سافاری ها معمولا صبح زود شروع شده و تا زمانی که هوا رو به تاریکی رفته و غروب می رود، ادامه دارد. شب ها شما می توانید شاهد فعالیت حیوانات شب رو باشید.

گیم ویویینگ | Game Viewing

بیشتر فعالیت های این نوع سافاری یا صبح ها یا غروب ها یعنی زمانی که هوا خنک تر است صورت می گیرد که شانس دیدن حیوانات بیشتر شود. در فصل های گرم تر، بیشتر حیوانات به دنبال پناهگاهی برای سایه می گردند و در آنجا استراحت می کنند. اما این نوع سافاری شما را به دیدن حیوانات درست در موقع فعالیتشان می برد. مثلا شانس دیدن شیر درست بعد از طلوع خورشید بیشتر از مواقع دیگر است یا دیدن حیواناتی مانند بوفالو، زرافه و فیل قبل از غروب آفتاب باید انجام گیرد.

سافاری پیاده روی | Walking Safaris

با اینکه سافاری بیشتر به سفری با ماشین چهاردیفرانسیل مربوط می شود. اما چه روشی بهتر از اینکه حیات وحش را با پای پیاده ببینید. این نوع سافاری نیز شرایط خاص خود را دارد. اما آزادی شما برای بودن در طبیعت و نزدیک شدن به حیوانات بی نظیر آفریقا، چیزی است که این نوع سافاری را محبوب کرده است.

قایق سواری، کانو و ماکورو | Boating, Canoeing and Makoro

حالا دیگر کاملا می دانید که سافاری چیست. اما در برخی از کمپ ها، قایق سواری نیز یکی از ماجراجویی های این نوع سفر محسوب می شود. شما با استفاده از قایق می توانید به قلب طبیعت رفته و از دیدن مناظر، پرندگان و دیگر حیوانات لذت ببرید. شما حتی توسط انتخاب این نوع سافاری می توانید در برخی از نقاط ماهیگیری کنید. در بوتساوانا شما فرصت آن را خواهید داشت که توسط قایق سنتی ماکورو تجربه ای متفاوت را داشته باشید.

سافاری
سافاری

مطالب پیشنهادی :

بهترین مکان ها برای برف بازی

اسرار جنگل جیغ مشهد

معرفی بهترین شهربازی های دنیا