زندگینامه ی گری کاسپارف را در این بخش از فان خواهید خواند. گری کیمویچ کاسپارف قهرمان شطرنج جهان در ۱۳ آوریل ۱۹۶۳ در باکو به دنیا آمد. کاسپاروف به نام گاریک کیمویچ واینستاین در باکو جمهوری آذربایجان به دنیا آمد. پدر او کیم مویسیویچ واینستاین یهودی روسی بود. مادر او کلارا کاسپاریان ارمنی بود. پدر او در اثر سرطان خون در زمانی که او هفت ساله بود درگذشت. در سن ۱۲ سالگی او نام خانوادگی مادر خود کاسپاریان را به صورت روسی شده کاسپاروف انتخاب کرد.

زندگینامه ی گری کاسپارف
زندگینامه ی گری کاسپارف

گری کاسپارف قهرمان شطرنج جهان

او در ۱۹۸۰ به عنوان استاد بزرگی دست یافت. ۵ سال بعد با غلبه بر آناتولی کارپف قهرمان شطرنج جهان شد و تا سال ۱۹۹۳ هنگامی که به دلیل اختلاف با فدراسیون جهانی شطرنج (فیده ) مسابقه فینال قهرمانی جهان را با نایجل شورت استاد بزرگ انگلیسی خارج از حمایت فیده برگزار کرد این عنوان را در اختیار داشت. پس از آن نیز تا هنگام شکست سال ۲۰۰۰ از ولادیمیر کرامنیک دنیای شطرنج او را قهرمان واقعی این ورزش می‌شناخت. کاسپارف روز ۱۰ مارس ۲۰۰۵ کناره گیری خود را از شطرنج حرفه‌ای اعلام کرد و وارد فعالیت های سیاسی شد. اما هنوز با 2851 امتیاز در صدر جدول استاد بزرگان جهانی ایستاده است.

زندگینامه ی گری کاسپارف
زندگینامه ی گری کاسپارف

قهرمانی جهان

نخستین بازی هایش را در سنین ۱۱-۱۰ سالگى، استعداد غیر عادى وى را نشان می دهد بگونه اى که روزنامه گاردین پیش بینى کرد که کاسپارف در سال ۱۹۹۰ قهرمان جهان خواهد شد. در ۱۹۸۴ مسابقات جهانی میان آناتولی کارپف قهرمان جهان و گاری کاسپاروف در مسکو با ۴۸ بازی (روی هم ۳۰۰ ساعت) انجام شد. قانون مسابقه این گونه بود که هر شطرنج بازی شش بار پیروز می شد قهرمان جهان شود و نتایج مساوی تأثیری در نتیجه نداشت. نتایج مساوی امتیازی نداشت.

کارپف به سرعت توانست چهار بر صفر از کاسپارف پیشی بگیرد. در ادامه کاسپاروف روش بازی خود را تغییر داد و به دنبال تساوی در بازی های بعدی بود. با طولانی شدن مسابقات آثار فرسایش جسمی و روحی در کارپف که مسن تر بود، آشکار شد و کاسپاروف توانست با چند برد فاصله خود را با حریف کم کند. کارپف در آن مسابقات حدود ۱۱ کیلو وزن کم کرد و چند بار در بیمارستان بستری شد.

زندگینامه گری کاسپارف
زندگینامه گری کاسپارف

کاسپارف و کارپف ۱۹۸۵

سرانجام پس از ۴۸ بازی که روی هم ۳۰۰ ساعت به درازا کشید، فدراسیون جهانی شطرنج پا در میانی و اعلام کرد که برای «حفظ سلامت هر دو بازیکن» ناچار است مسابقات را تعطیل کند. بسیاری از کارشناسان شطرنج جهان که می دیدند کاسپاروف کاملاً سرحال است. معتقد بودند که این تصمیم صرفاً برای جلوگیری از شکست کارپف اتخاذ شده است.

دور بعدی مسابقات در اکتبر سال ۱۹۸۵ بار دیگر در مسکو برگزار شد. در این دور قواعد مسابقات تغییر کرده و به روش قبلی برگشته بود و به ۲۴ بازی محدود می شد. هر بُرد یک امتیاز و هر مساوی نیم امتیاز داشت. کارپف به عنوان قهرمان جهان فقط به ۱۲ امتیاز نیاز داشت ولی کاسپاروف باید حداقل به ۵ / ۱۲ امتیاز دست می یافت تا قهرمان جهان شود. این مسابقات سرانجام در میان هیجان عمومی شطرنج دوستان جهان، با نتیجهٔ ۱۳ بر ۱۱ به سود کاسپاروف پایان یافت و او با ۲۲ سال سن به عنوان جوان ترین شطرنج باز تاریخ تاج قهرمانی را بر سر گذاشت.

زندگینامه ی گری کاسپارف
زندگینامه ی گری کاسپارف

مطالب پیشنهادی:

بیوگرافی کامل صادق هدایت

آشنایی با آرش کمانگیر

آشنایی با لویی پاستور

زندگینامه ویلیام جیمز سیدیس

زندگینامه الکساندر گراهام بل