توماس یانگ، یکی از بزرگترین فیزیک دانان قرن هجدهم و نوزدهم بود. او با آزمایش مهمی که به آزمایش یانگ معروف است موجی بودن نور را اثبات کرد. در حقیقت توماس یانگ را باید از جمله پویاترین دانشمندان قرون معاصر دانست.

این دانشمند برجسته در 13 ژوئن سال 1773 در انگلیس چشم به جهان گشود. در مدت نه چندان طولانی توانست در زمینه های مختلف علمی همچون بینایی، نور، مکانیک جامدات، انرژی، فیزیولوژی، زبان و حتی هارمونی موسیقی خود را به عنوان یک صاحب نظر نشان دهد.

بیوگرافی توماس یانگ

او به یانگ اعجوبه معروف شد. زیرا در 2 سالگی خواندن می‌دانست و در هشت سالگی به تنهایی به آموختن ریاضی پرداخت. یانگ در 14 سالگی زبان‌های یونانی و لاتین را آموخت. همچنین به فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی، عبری، عربی، ترکی، فارسی، آرامی، سریانی و امهری آشنا بود. یانگ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته علوم پزشکی آغاز کرد. اما در ادامه به فیزیک علاقه مند شد و در سال 1796 نیز موفق به اخد مدرک دکتری خود در این رشته شد. در سال 1799 دکترای پزشکی خود را گرفت و در انستیتوی سلطنتی لندن مشغول به کار شد. او مطالعات خود را بر روی ساختمان چشم و ماهیت نور متمرکز کرد و اولین تئوری خود را دربارهٔ تطابق در بینایی مطرح کرد. بر طبق این تئوری برای آن که تصویر اجسامی که در فواصل متفاوت قرار دارند بر روی شبکیه تشکیل گردد شعاع انحنای عدسی چشم تغییر می کند.

نظریه موجی نور

زندگینامه ی توماس یانگ
زندگینامه ی توماس یانگ

بزرگترین کار یانگ آزمایش ‌هایی است که بر روی نور انجام داده است. یانگ در سال 1803 به آزمایشی دست زد که نتیجه آن تأیید فرضیه موجی هویگنس دربارهٔ ماهیت نور بود. آزمایش یانگ مربوط به نوری است که از دو شکاف باریک می ‌گذرد و نوارهای تاریک و روشن را به وجود می آورد. قبول این مطلب که چگونه جمع دو نور تاریکی را به وجود می آورد به سادگی ممکن نبود. ولیکن نتیجه آزمایش یانگ صحت فرضیه موجی بودن نور و پدیده تداخل امواج نور را تأیید کرد. یانگ با اندازه گیری فاصله نوارهای تاریک و روشن و نیز فاصله شکاف هایی که نور از آن ها می گذشت طول موج نورهای مرئی را اندازه گرفت.

هیروگیلیف مصری

زندگینامه ی توماس یانگ
زندگینامه ی توماس یانگ

یانگ علاوه بر تحقیق در علوم تجربی در خط هیروگلیف هم صاحبنظر بود. از این رو مورد توجه پژوهشگران تاریخ و تمدن نیز قرار گرفت. هیروگلیف به معنی کنده کاری مقدس و خط مقدس است که حجاران و صنعتگران آن را در دیوار مقبره ها، ستون ها، تندیس‌ها، مهرها و … به کار می ‌‌بردند. یانگ خدمات زیادی به جامعه علمی جهان کرد. اما به دلیل علاقه و نظر شخصی خود هیچگاه تمایل نداشت در سطح جامعه خبرساز شود.

موسیقی

او اعتدال یانگ را برای کوک آلات موسیقی توسعه داد.

مرگ

توماس یانگ در روز دهم مه سال 1829 در لندن درگذشت.


مطالب پیشنهادی:

بیوگرافی محمد اقبال لاهوری

زندگینامه ی گری کاسپارف

بیوگرافی هدی زین العابدین