ترک لب : لازم نیست در طول پاییز و زمستان لب های خشک و ترک خورده را تحمل کنید و منتظر آمدن بهار بمانید. می‌توانید در تمام طول سال لب‌هایی نرم و لطیف داشته باشید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید

رفع ترک لب :

۱- از محصولات مناسب استفاده کنید

از بالم لب، رژ لب و یا سایر محصولاتی استفاده کنید که پوست را تحریک نمی‌کنند. بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند، احساس سوزش یا ناراحتی نشان دهنده این است که ترکیبات محصولی که به کار برده‌اند، در حال اثرگذاری است. در صورتی که این طور نیست. با مصرف این محصولات فقط لب‌های خود را بیشتر آزار می‌دهید. بنابراین بهتر است هر چه سریع‌ تر این گونه محصولات را کنار بگذارید.

اگر لب‌هایتان ترک خورده است، نباید محصولاتی را به کار ببرید که حاوی ترکیبات زیر هستند:

کافور

اکالیپتوس

طعم دهنده‌هایی نظیر دارچین، مرکبات، نعناع و نعنافلفلی که لب‌های خشک و ترک خورده را بدتر می‌کنند

مواد عطری

لانولین

منتول

اکتینوکسات یا اوکسی بنزون

فنول (یا فنیل)

پروپیل گالات

سالیسیلیک اسید

از محصولاتی استفاده کنید که حاوی مواد زیر باشند:

روغن کرچک

سرامیدها

دایمتیکون

روغن کنف

روغن معدنی

پترولاتوم

شی باتر

موادی با خاصیت ضد آفتاب مانند تیتانیوم دی اکسید یا زینک اکسید

ژل پترولیوم (وازلین)

علاوه بر این، برای مراقبت از لب، بهتر است از محصولات بدون عطر و ضد حساسیت استفاده کنید.

 ترک لب

۲- لب هایتان را مرطوب کنید

چندین بار در روز و قبل از خواب، از بالم لب یا مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که پوست لبتان را تحریک نمی‌کند. اگر لب‌هایتان خیلی خشک و ترک خورده است، یک لایه ضخیم پمادی مانند وازلین را روی آن بمالید. پماد در مقایسه با موم و روغن، رطوبت را تا مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.

۳- از لب‌های خود در برابر آفتاب محافظت کنید

مقدار زیادی از بالم لب ضد حساسیت را (که SPF آن ۳۰ یا بیشتر است) قبل از خروج از خانه به لب‌هایتان بزنید. حتی در زمستان باید لب‌های خود را در مقابل نور آفتاب محافظت کنید. نور آفتاب ممکن است لب‌های خشک و ترک خورده را بسوزاند و سبب بروز تبخال شود.

برای محافظت لب‌های خشک و ترک خورده در برابر آفتاب، از بالم لب‌هایی استفاده کنید که SPF 30 یا بیشتر دارند و حاوی تیتانیوم دی اکسید یا زینک اکسید هستند. علاوه بر این، حتماً هنگامی که بیرون از خانه هستید، هر دو ساعت یک بار بالم لب‌تان را تمدید کنید.

۴- آب بنوشید

برای درمان ترک لب به نوشیدن آب کافی توجه کنید. پوسته پوسته شدن لب‌ها بیشتر به دلیل کم آبی بدن است، پس نوشیدن آب را فراموش نکنید.

۵- لب‌های خود را با زبانتان مرطوب نکنید

از لیس زدن، جوییدن، گاز گرفتن و کندن پوست لب‌های خود بپرهیزید. وقتی لب‌هایتان خشک است، طبیعی است که بخواهید با زبان خود آن‌ها را مرطوب کنید، اما این کار خشکی آن را تشدید می‌کند، زیرا بزاق دهان رطوبت بیشتری را از لب شما می‌گیرد و بخار می‌شود و لب‌های شما خشک‌تر می‌شوند. کندن پوست لب یا گاز گرفتن لب، آن را تحریک و از بهبود آن جلوگیری می‌کند.

۶- اشیاء فلزی را با لب‌های خود نگیرید

از گرفتن اشیاء فلزی با لب‌های خود بپرهیزید. گیر‌ه‌ کاغذ، جواهرات و وسایل فلزی لب‌های حساس شما را آزرده می‌کنند.

۷- از دستگاه بخور استفاده کنید

استفاده از دستگاه بخور در اتاق خواب برای پیشگیری از ترک لب مفید است، به ویژه اگر هنگام خواب با دهان نفس می‌کشید.

۸- سیگار نکشید

برای درمان ترک لب سیگار را ترک کنید. دود تنباکو پوست اطراف لب‌ها را تحریک و آن را خشک می‌کند. در نتیجه، پوست لب‌تان ترک می‌خورد. سیگار کشیدن مشکلات دیگری مانند آفت دهان و درد لثه را نیز ایجاد می‌کند. پس از ترک کردن سیگار به وضوح می‌توانید ببینید که لب‌هایتان بهبود می‌یابند و دیگر خبری از پوسته پوسته شدن نیست.


مطالب پیشنهادی :

پاک کردن وایتکس از لباس

تفاوت شارژ اصلی و تقلبی

حرفه ای رژ لب مات بزنید