رانندگی دردوران  بارداری و همچنین بلندکردن وسایل سنگین به خصوص در ماه های آخر حاملگی می تواند موجب نگرانی بیشتر خانم ها در دوران بارداری شود. به طور کلی باید انجام بسیاری از کارها مانند دوش گرفتن با آب خیلی گرم و بلند کردن اشیاء سنگین در دوران بارداری ممنوع شود. به همین علت، اغلب زنان نگران این هستند که آیا در دوران بارداری می توانند رانندگی کنند یا نه. بارداری به معنای محدود شدن در خانه نیست. حتی تا زمانی که نکات ایمنی مانند بستن کمربند رعایت شوند حاملگی هیچ منافاتی با رانندگی کردن ندار

موارد منع رانندگی در دوران بارداری، عبارتند از:

احساس تهوع شدید

یکی از موارد منع رانندگی در بارداری حالت تهوع صبحگاهی است. زنان باردار هنگامی که دچار حالت تهوع خیلی شدید بوده و خارج شدن از منزل برای آنها سخت است، نباید پشت فرمان بنشینند. ناگفته نماند که حالت تهوع بارداری اغلب با سرگیجه و سبکی سر همراه است. این دو مورد از موارد منع رانندگی است.

مناسب نبودن شرایط

سه ماهه سوم بارداری حساس ترین مرحله بارداری است. به همین علت زنان باردار به خصوص در طول سه ماهه آخر بارداری باید از رانندگی کردن در مسافت های طولانی خودداری کنند. رانندگی در مسیرهای بین جاده ای برای زنان بارداری که بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند بسیار خطرناک است. حتی می تواند خطر ترومبوز وریدی را در آنها افزایش دهد. ترومبوز ورید عمقی که به لخته شدن خون در وریدها گفته می شود تقریبا در 80 درصد مواقع در پای چپ رخ می دهد. حتی در مواردی هم هر دو پا را درگیر می کند.

نداشتن امکان توقف

نداشتن امکان توقف یکی دیگر از موارد منع رانندگی در بارداری است. زنان باردار باید در مورد مسافرت رفتن احتیاط بیشتری کنند. در صورتی که امکان توقف در طول مسیر سفر برای آنها وجود ندارد، باید از رانندگی کردن خودداری کنند.

در طول دوران بارداری خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) در زنان افزایش پیدا می کند. ترومبوز وریدی وضعیتی است که در آن لخته خون در ساق پا تشکیل شده و به سمت ریه ها حرکت می کند. ابتلا به ترومبوز وریدی عواقب شدید و مهلکی را به دنبال دارد.

محدودیت حرکت

زنان باردار به خصوص در سه ماهه سوم بارداری دچار سنگینی و اضافه وزن زیاد می شوند. وزن زیاد باعث محدودیت دامنه حرکت می شود. به همین علت زنان باردار نمی توانند به راحتی آینه های بغل خود را بررسی کنند و یا چرخاندن بالاتنه از یک طرف به طرف دیگر برای آنها بسیار مشکل می شود. بعلاوه بزرگ شدن شکم در بارداری معمولا با کمر درد همراه است. به همین علت محدودیت حرکت یکی از موارد مهم منع رانندگی در بارداری است.

نداشتن تمرکز کافی

یکی از مهمترین موارد منع رانندگی در بارداری نداشتن تمرکز کافی است. در هنگام رانندگی همه حواس راننده باید معطوف به جاده بوده و از دقت و هوشیاری کامل برخوردار باشد.

رعایت این نکته به خصوص برای زنان باردار اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا زنان در دوران بارداری به دلیل حالت تهوع، سوزش معده، بی خوابی، درد، استرس و اضطراب بیشتر مستعد حواس پرتی هستند. حواس پرتی آنها را در معرض خطای انسانی قرار می دهد.

اقدامات احتیاطی رانندگی در دوران بارداری

در دوران بارداری چه راننده باشید چه مسافر، سوار شدن در اتومبیل معمولاً آسیبی به شما نمی رساند. با این وجود باید برخی اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا از امنیت بیشتری در جاده برخوردار باشید.

همراه داشتن میان وعده

خانم های باردار باید در هنگام رانندگی به خصوص در مسافت های طولانی با خود تنقلات سالم خوراکی و نوشیدنی بردارند. در واقع آنها نباید کیلومترها دور از خانه بدون خوردن غذا یا نوشیدن آب و مایعات رانندگی کنند.

زنان باردار در صورتی که دچار تهوع صبحگاهی هستند باید مواد غذایی مانند کراکر، زنجبیل و نعناع که باعث کاهش علائم تهوع می شوند را همراه خود داشته باشند. همچنین زنان باردار باید برای شرایط اورژانسی آماده بوده و در همه جا به داروهای مخصوص تهوع، دستمال مرطوب و دستمال های ضدعفونی کننده برای تمیز کردن دست و سطوح، چسب و بانداژ مجهز باشند.

توقف مکرر

ماندن در وضعیت نشسته برای مدت طولانی برای زنان باردار خطرناک است. برای پیشگیری از لخته شدن خون در پاها، زنان باردار باید حداقل هر ساعت یک بار در مکان های مناسب توقف کرده و از ماشین پیاده شوند. بعلاوه بهتر است تا حدامکان در مکان هایی توقف کنند که دارای دستشویی باشد تا برای اجابت مزاج مشکلی نداشته باشند.

خاموش کردن تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی به خصوص در دوران بارداری بسیار خطرناک است. زنان باردار باید توجه خود را فقط به جاده معطوف کرده و تلفن همراه و یا هر وسیله دیگری مانند رادیو که ممکن است ذهن آنها را به خود مشغول کرده و باعث حواس پرتی آنها در حین رانندگی شود را خاموش کنند.

چک کردن کیسه های هوا

زنان باردار باید پیش از رانندگی از عملکرد صحیح کیسه های هوا مطمئن شوند. بررسی ها نشان می دهد که خطر صدمه به جنین با استفاده از کیسه هوا به حداقل می رسد؛ زیرا در صورت رخ دادن تصادف و پرت شدن راننده به سمت جلو، کیسه های هوا به موقع باز شده و از برخورد راننده با قسمت جلوی ماشین پیشگیری می کنند. به همین علت کیسه هوا باعث حفظ سلامت جنین در حین تصادف شده و از رسیدن آسیب جدی به زنان باردار پیشگیری می کند.

پوشیدن لباس راحت

زنان باردار باید در هنگام رانندگی از کفش های مناسب و لباس های آزاد و گشاد استفاده کنند. پوشیدن لباس های گشاد امکان حرکت آزادانه پاها را فراهم می کند. همچنین پوشیدن کفش و لباس راحت در رانندگی از خطراتی مانند واریس و یا دچار شدن به مشکل ترومبوز وریدی پیشگیری می کند.

آبرسانی کافی به بدن

زنان باردار باید همواره چند بطری آب همراه خود داشته باشند. بهترین کار این است برای نوشیدن آب از نی استفاده شود؛ زیرا نوشیدن آب با بطری باعث خم شدن سر به عقب و ندیدن جاده می شود.

پایبندی به قوانین رانندگی

رانندگی با سرعت زیاد در دوران بارداری بسیار خطرناک است. زنان باردار باید برای حفظ سلامت خود و جنین قوانین رانندگی را رعایت کنند. حتی از سرعت زیاد و یا عبور از چراغ قرمز خودداری کنند. تخلف از قوانین رانندگی باعث افزایش خطر تصادف می شود. از طرفی هم ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد.


مطالب پیشنهادی : 

8 روش برای کتابخوان شدن

سانترال لب

آلودگی پلاستیکی چیست ؟