به راستی که دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست ؟ یکی از آداب تلاوت قرآن، گوش دادن و سکوت هنگام شنیدن آیات کلام الله است. شنیدن قرآن عبادتی است که نه تنها بدون زحمت است بلکه انسان را سرشار از نشاط و آرامش روحی می نماید. استماع و سکوت هنگام خواندن قرآن ثواب بسیاری دارد که نباید از آن محروم ماند. در این رابطه نکات مهم و مفیدی در بخش مذهبی فان مطرح شده است که از شما دعوت می کنیم با دقت آنها را بخوانید. همچنین در ادامه به این سوال که دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست هم پاسخ خواهیم داد.

دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست
دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست

اهمیت سکوت هنگام شنیدن قرآن در روایات

بر هر مسلمانی مستحب است که در هر کجا و در هر حال کسی قرآن را تلاوت کند، به احترام قرآن سکوت کرده و با جان و دل، پیام خدا را بشنود و در زندگی خود از آن الهام گیرد. زیرا قرآن تنها کتاب قرائت نیست، بلکه کتاب فهم و درک و سپس عمل است. این حکمِ مستحب به قدری مهم است که در بعضی از روایات از آن تعبیر به واجب شده است.

امام علی (ع) فرمود: آنچه بر گوش ها واجب است عبارتند از گوش فرا دادن به ذکر خدا و خاموش ماندن به هنگام تلاوت آیاتش و ترک استماع چیزهایی که او را به خشم می آورد. (مستدرک الوسایل، ج11، ص143؛ بحار الأنوار، ج66، ص73)

امام باقر(ع) فرمود: سخن خدا درست ترین سخن ها است و از هر داستانی شیواتر است.خداوند خود در قرآن فرموده است که هنگامی که قرآن خوانده می شود، گوش فرا دهید و خاموش باشید؛ شاید که مشمول رحمت خدا شوید. (تفسیر اهل بیت(ع)، ج5، ص456؛ الکافی، ج3، ص423)

دستور خداوند هنگام قرائت قرآن

دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست
دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست

خداوند در قرآن کریم می فرماید:« وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ»(سوره اعراف، آیه 204) و هنگامی که قرآن خوانده شود، به آن گوش فرا دهید و سکوت کنید تا مشمول رحمت شوید. خداوند در این آیه از قرآن، مردم را هنگام قرائت قرآن به دو چیز امر کرده است: استماع؛انصات
انصات و استماع یکی از راه های بهره مندی از برکات قرائت قرآن است. «استماع» به معنای گوش فرادادن با توجه قلبی و «انصات» به معنای سکوت برای استماع با توجه به گفتار الهی است.

بنابراین همه مسلمانان وظیفه دارند هنگام تلاوت قرآن به آیات الهی کاملا گوش فرا دهند و ساکت باشند. در این حال به معانی آیاتی که تلاوت می شود توجه کنند. در این صورت مشمول رحمت خداوند می گردند و بر ایمانشان افزوده می شود. البته برای این که مشمول رحمت خدا شوید، تنها سکوت و گوش فرا دادن کافی نیست. بلکه شرایط دیگری از جمله عمل به آن نیاز است. (تفسیر نمونه،ج 7، ص 92)

فضیلت گوش دادن به قرآن و ساکت بودن

همه انسانها توفیق انجام برخی از عبادات را پیدا نمی کنند. زیرا از پاداش بسیار آنها اطلاعی ندارند. یکی از این عبادات، استماع قرآن کریم است. امام سجاد(ع) در زمینه فضیلت استماع کلام خدا فرمود:

« مَنِ اسْتَمَعَ حَرْفاً مِنْ کِتابِ اللهِ عَزَّوَجَلَّ مِنْ غَیْرِ قِرائَهٍ کَتَبَ اللهُ لَهُ حَسَنَهً وَ مَحاعَنْهُ سَیِّئَهً وَ رَفَعَ لَهُ دَرَجَهً »

کسی که حرفی از کتاب خدا را بشنود بدون اینکه خود قرائت کند خداوند برایش حسنه ای می نویسد و یکی از گناهان او را محو می کند و مقام او را یک درجه بالا. (اصول کافی، ج2، ص612، باب «ثواب قراءه القرآن»)

دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست
دلیل سکوت هنگام تلاوت قرآن چیست

مطالب پیشنهادی:

دعاهای افزایش محبت بین زن و مرد

نظر آیت الله بهجت درباره استخاره

انواع میوه های بهشتی