درمان حساسیت فصلی : درمان‌ حساسیت یا همان آلرژی به روش خانگی شامل عسل، زنجبیل، چای سبز، نعناع، بابونه، آویشن، لیمو ترش، جوی دو سر و سرکه سیب هستند. هم‌چنین می‌توانید از محلول آب نمک برای بینی استفاده کنید.

حساسیت (آلرژی) چیست؟

اکثر افراد نمی‌دانند آلرژی دقیقاً چیست. به بیان ساده، آلرژی، اختلال حساسیت شدید سیستم ایمنی بدن است. بدین ترتیب که بدنتان با ماده‌ی بی‌خطری تماس پیدا می‌کند، اما واکنشش نسبت به آن به شکلی است که گویی ماده‌ای مضر و ناشناخته است. دقیقاً مانند زمانی که یک سم یا ویروس وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی از طریق ایمیونوگلوبولین، سلول‌های سفید معینی را فعال می‌کند که نتیجه‌ی آن التهاب و سوزش داخلی یا بیرونی است.

چرا دچار آلرژی می‌شویم؟

آلرژی زمانی بوجود می‌آید که سیستم ایمنی بدن نسبت به یک آلرژن واکنش نشان دهد و آن را به عنوان یک مهاجم تلقی و برای مبارزه با آن تلاش کند. این باعث ایجاد علائمی می‌شود که می‌تواند آزاردهنده و حتی تهدید کننده حیات باشد.

سیستم ایمنی در تلاش برای محافظت از بدن، آنتی بادی‌ هایی به نام ایمونوگلوبولین تولید می‌کند. این آنتی بادی ‌ها باعث می‌شوند برخی از سلول‌ ها، مواد شیمیایی (از جمله هیستامین) را وارد جریان خون کنند تا از بدن در مقابل آلرژن‌ها دفاع کنند. انتشار این مواد شیمیایی باعث واکنش ‌های آلرژیک می‌شود. این واکنش ‌ها می‌توانند روی چشم ‌ها، بینی، گلو، ریه‌ ها، پوست و دستگاه گوارش تاثیرگذار باشند.

برخی از آلرژی‌ ها فصلی هستند و فقط در زمان‌های خاصی از سال اتفاق می‌افتند (به عنوان مثال زمانی که میزان گرده در هوا بالا است). آلرژی اغلب زمانی رخ می‌دهد که فرد در تماس با یک آلرژن باشد. بنابراین، هنگامی که یک فرد مبتلا به آلرژی غذایی بخورد که به آن حساسیت دارد، یا فرد حساس به گرد و غبار در معرض آن قرار گیرد دچار واکنش های آلرژیک خواهد شد.

عسل و درمان حساسیت

اگر تصمیم دارید از عسل به عنوان درمان خانگی ضد حساسیت استفاده کنید، انواع محلی آن موثرتر خواهند بود. عسل را می‌توانید با چای، نان یا به تنهایی و با قاشق مصرف کنید. عسل محلی بدن را نسبت به انواع مختلف گرده‌ها مقاوم می‌سازد. عسل را هیچ گاه نباید بپزید، زیرا خواص مفید آن از میان می‌روند.

درمان حساسیت با زنجبیل

یک تکه‌ی تازه و پوست کنده‌ی ریشه‌ی زنجبیل را بردارید. آب در حال جوش را به آن اضافه کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید. می‌توانید از عسل برای شیرین کردن آن استفاده کنید. زنجبیل دارویی موثر برای گرفتگی بینی بوده و آنتی هیستامین بسیار خوبی است.

این گیاه تاثیری مستقیم بر فرایند ضد التهابی بدن دارد، زیرا نقشی حیاتی در غلبه بر فاکتور فعال کننده‌ی پلاکت‌های خونی ایفا می‌کند.

درمان حساسیت با چای سبز

این چای محبوب به عنوان آنتی هیستامین عمل می‌کند، پس مصرف 1 تا 2 فنجان چای سبز در طول روز به همراه عسل بسیار موثر خواهد بود. محققان ژاپنی ترکیبی را به نام اِپی گالوکتشین گالات متیل دار شده در چای سبز یافته‌اند که به گیرنده‌های سلولی اجازه نمی‌دهد واکنش آلرژیک را فعال کنند.

درمان آلرژی با چای نعناع

مصرف چای نعناع در بهبود حساسیت موثر است. اگر هوا گرم است، می‌توانید آن را با یخ درست کنید. این چای خوشمزه بوده و سرفه و مشکلات مربوط به سینوس‌ها را درمان می‌کند؛ زیرا اسانس‌های موجود در آن ذاتاً با کاهش خلط و تقویت اندام‌های تنفسی، گرفتگی بینی را برطرف می‌کنند. بدین ترتیب، برخی از محرک‌هایی که در این ناحیه موجود هستند، از میان خواهند رفت.

چای بابونه و درمان آلرژی

افرادی که پیشینه‌ی حساسیت به گیاه رَگ وید را ندارند، می‌توانند برای درمان حساسیت، 2 یا 3 فنجان بابونه را به همراه عسل مصرف کنند. چای بابونه ذاتاً یک ضد حساسیت طبیعی است.

تمیز نگه داشتن حیوانات خانگی

اگر یک شخص به مو یا پر یک حیوان حساسیت داشته باشد، زندگی برایش دشوار خواهد شد؛ مخصوصاً برای کودکانی که دوست دارند با سگ یا گربه‌شان بازی کنند. یکی از راه‌های کاهش تجمع شوره‌ها و ریزش موهای حیوانات این است که آن‌ها را مرتباً حمام کنید.

هم‌چنین برخی از حیوانات نسبت به حیوانات دیگر از لحاظ آلرژی زا بودن بهتر هستند و حتی برخی از آن‌ها هیچ حساسیتی به وجود نمی‌آورند!

شست‌وشو دهنده‌ی بینی

می‌توانید محلول آماده‌ی آب نمک را خریده و سینوس‌هایتان را با این شست و شو دهنده از تمامی خلط‌ها تمیز کنید یا خودتان آن را با حل کردن نمک و جوش شیرین در آب تهیه کنید. شست‌وشوی بینی در پاکسازی سینوس‌ها و رفع گرفتگی بینی موثر است.

واسابی و درمان حساسیت

اگر شما نیز یکی از میلیون نفراتی هستید که هر بهار و پاییز از حساسیت رنج می‌برد، شاید باید چیزی به زندگی‌تان اضافه کنید و واسابی (Wasabi) انتخابی عالی خواهد بود. واسابی را با کاهش علائم آلرژی و سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط می‌دانند. زیرا روغن خردل، یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده‌ی واسابی است که جریان خلط‌ها را افزایش داده و پاک کردن آن‌ها و عوامل آلرژی زا را از مجاری تنفسی تسهیل می‌بخشد.

بخور و درمان آلرژی

یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی برای بهبود واکنش آلرژیک و نشانه‌های آن، استفاده از بخور است. مقداری آب را در کتری حرارت دهید تا بجوشد، سپس گاز را خاموش کرده و یک حوله روی کتری و سرتان بیندازید. بخار آب در حال جوش را با بینی نفس بکشید. این کار، هرنوع گرفتگی سینونس‌ها و مجاری تنفسی را که هنگام واکنش آلرژیک رخ می‌دهند، از میان می‌برد.

درمان آلرژی با آبلیمو

آبلیمو یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای انواع مختلف حساسیت است؛ اما شخصی که به مرکبات حساسیت دارد، نباید از آن استفاده کند. پیشنهاد می‌شود به مدت چند ماه، به خصوص در طول “فصول حساسیت”، یک لیوان آب ولرم را به همراه عسل و آبلیمو مصرف کنید تا علائم حساسیت زندگی‌تان را مختل نکنند.

جوی دو سر و درمان آلرژی

اگر به دلیل حساسیت از کهیر رنج می‌برید، مصرف جوی دو سر می‌تواند برایتان مفید باشد. یک فنجان آب جوش را به حدود 1 قاشق غذاخوری جوی دو سر اضافه کنید و اجازه دهید 30 دقیقه بگذرد. سپس آن را له کرده و خمیر حاصل را با پنبه روی کهیرها بزنید. نیش حشرات را نیز می‌توان بدین گونه درمان کرد.

درمان آلرژی با سرکه سیب

اگر حشره‌ای شما را نیش زده یا از کهیر و خارش رنج می‌برید، سرکه سیب بسیار موثر خواهد بود. آن را با مقدار کمی آب مخلوط کرده و با یک پنبه روی محل مورد نظر بزنید. هم‌چنین می‌توانید از آن مانند جوی دو سر در آب وان استفاده کنید.

رژیم غذایی میوه و سبزیجات

پیشنهاد می‌شود که برای مقابله با حساسیت به رژیم غذایی تک بعدی روی بیاورید که شامل سیب، هویج و انگور است. بیمار باید هر هفته یک میوه یا سبزیجات جدید به رژیم غذایی‌اش اضافه کند. حتماً باید در هفته‌ی سوم پروتئین را نیز به این رژیم اضافه کنید. هم‌چنین باید از غذاهایی که مملوء از الکل، کره، پنیر، مرغ، ماهی و ترشی هستند، پرهیز کنید.

رژیم غذایی که حساسیت‌زا نیست

فقط میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها و آجیل‌های تازه را مصرف کنید که ذاتاً حساسیت زا نیستند. این‌ها شما را سالم نگه داشته و بدن را برای مقابله با هر عامل آلرژی زا مقاوم می‌سازند.

یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند برای درمان حساسیت مفید باشد. این رژیم غذایی، پایه‌ی اصلی و سالمی را برای بدن شکل داده و سیستم ایمنی قدرتمندی را برای مقابله با علائم مختلف حساسیت ایجاد می‌کند. این علائم عبارتند از سرفه، سرما خوردگی، تب، سوزش و عفونت تنفسی. به علاوه، غذاهای رژیمتان نباید تکراری باشند.

از یک رژیم چرخشی استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمامی مواد مغذی و عناصر ضروری برای سالم و قوی ماندن و ایمنی در مقابل آلرژی‌ها را دریافت می‌کنید. هم‌چنین، مطمئن شوید که علاوه بر غذا، عوامل آرژی زایی را که در داخل خانه هستند، می‌شناسید.

برای درمان آبریزش بینی ناشی از آلرژی چه کنیم؟

آبریزش بینی ناشی از آلرژی درمان خاصی ندارد، بلکه باید از عوامل آلرژی‌زا دوری کنید.

اوایل صبح در خانه بمانید، زیرا میزان گرده در این زمان بیشتر است.
در طول فصل آلرژی، پنجره‌ها را ببینید و در خانه تهویه مناسب داشته باشید.
اگر بیرون می‌روید، از ماسک ضد گرد و غبار استفاده کنید.
اگر از بیرون می‌آیید حتماً دوش بگیرید.
علاوه بر روش‌ها و توصیه‌های بالا، دارویی‌هایی نیز برای کنترل علائم آلرژی وجود دارد، مانند اسپری‌های بینی ضد آلرژی و حساسیت و آنتی هیستامین طبیعی. اگر علائم آبریزش شدید هستند، حتماً به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید.

کلام آخر:

گزینه‌های دارویی بسیاری برای درمان حساسیت وجود دارد، اما اغلب آن‌ها موجب بروز خواب آلودگی، سردرد و عوارض جانبی دیگری می‎شوند که ممکن است از خود آلرژی مضرتر باشند. در عوض، با اینکه ممکن است درمان‌های خانگی زمان بر باشند، اما حساسیت را درمان کرده و از بروز آن جلوگیری می‌کنند؛ اگر به خوبی از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید سالم‌تر زندگی کرده و از علائم آزار دهنده‌ی آن مصون بمانید.


مطالب پیشنهادی : 

جوراب رنگی؛ترند 2020

انتخاب بهترین رنگ مو برای عروس ها

چطور اتاقمان را رنگ بزنیم؟