مریم میرزاخانی (Maryam Mirzakhani) نابغه 40 ساله ریاضی جهان دختر پرافتخار ایرانی در اردیبهشت سال 1356 متولد و تیر ماه 1396 بر اثر بیماری سرطان درگذشت. سال 13 اردیبهشت 1356 در تهران به دنیا آمد. مریم سومین فرزند خانواده میرزاخانی بود. او دو برادر و یک خواهر بزرگتر داشت.

 زندگینامه مریم میرزاخانی

میرزاخانی از بازماندگان سانحه غمبار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه 76 است. در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی بود. زمانی که از اهواز راهی تهران بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین المللی ریاضی بودند جان باختند.

دوران تحصیل

وقتی دوره ابتدایی را تمام کرده ،جنگ ایران و عراق به پایان رسید. و توانست به مدرسه فرزانگان که زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان بود برود. 15-16 ساله که بوده، می دانست قطعا می خواهد ریاضی بخواند. و دبیرستان و دانشگاه ادامه اش بدهد. در سال های 1373 و 1374 در زمان تحصیل در دبیرستان با کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ کنگ و کانادا اعزام شد. که در المپیاد 1995 کانادا علاوه بر کسب مدال طلا حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد.

ادامه تحصیل در آمریکا

داستان زندگی مریم میرزاخانی
داستان زندگی مریم میرزاخانی

ملکه ریاضی ایران پس از پایان تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رساند. حالا زمانی بود که او می خواست در عرصه جهانی حاضر شود. برای همین برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت. مریم در سال 1999 میلادی زمانی که در دانشگاه پرینستون به تحقیق و تدریس اشتغال داشت موفق شد راه حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. او در سال 2005 زمانی که با کمتر از 30 سال سن در دانشگاه پرینستون آمریکا تدریس می کرد از سوی نشریه علمی Popular Science به عنوان یکی از 10 مغز برتر امریکای شمالی معرفی شد.

حل معمایی پیچیده در ریاضیات

ریاضیدانان مدت های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم های هندسی هذلولی بوده اند. در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه حلی روشن در اختیار داشت. محاسبه عمق حلقه های ترسیم شده بر روی سطوح هذلولی.

تحقیقات مریم میرزاخانی در ریاضی به شاخه های مختلفی از جمله هندسه هذلولوی، هندسه جبری، توپولوژی، سیستم های دینامیکی و نظریه احتمال مرتبط بوده است. آن ها را به هم مرتبط و زمینه ساز روش های جدیدی در این شاخه ها کرده است. از جمله اینکه دیدگاه و اثبات بدیعی از برخی مسائل مطرح ریاضی، هم چون حدس ویتن در مورد فضای زمینه سطوح ریمانی یا شار ترستن در سیستم های دینامیکی به دست می دهند. مریم میرزاخانی و همکارانش اثبات با حدسی در حوزه فضاهای زمینه مختلط مسئله حل نشده ریاضیدانان را حل کردند.

درخشش مریم میرزاخانی در سال 2014 با دریافت مدال فیلدز

مریم میرزاخانی جایزه ریاضی مدال فیلدز 2014 را بعنوان اولین زن و اولین ایرانی در تاریخ خود به دست آورد. این جایزه که جایزه نوبل ریاضیات و از معتبرترین و پرافتخارترین جوایز علمی است. به پاس از زحمات وی در هندسه، سیستم های دینامیکی و شناخت تقارن در سطوح منحنی مانند کره و اشیا هذلولی، اهدا شد. او توانست نام خود را به عنوان نخستین زن دست یافته به این جایزه ارزشمند به ثبت برساند.

بیماری و درگذشت

داستان زندگی مریم میرزاخانی
داستان زندگی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی که چندی بود به دلیل ابتلا به سرطان در یکی از بیمارستان های امریکا بستری بود. در 24 تیر ماه 1396 دارفانی را وداع گفت.


مطالب پیشنهادی:

بیوگرافی هدیه تهرانی

بیوگرافی الناز حبیبی

بیوگرافی سارا بهرامی