خوراکی های مضر : کودک نازنینتان در حال رشد و تجربه‌کردن چیزهای مختلف است؛ مثلا طعم‌های تازه را تجربه و چیزهای جدیدی را نوش‌جان می‌کند تا تجربه حسی بهتری از تعامل با این دنیا به ‌دست بیاورد. منتها ماجرا از این قرار است که تا بزرگ‌تر نشود نمی‌تواند بعضی غذاها را امتحان کند. در واقع، غذاهای ممنوعه‌ای وجود دارد که تا دست‌کم بعد از ۱‌سالگی باید دور آنها را خط بکشد.

لیست خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال عبارتند از :

خوراکی های مضر :

۱. عسل

عسل و مواد غذایی دیگری که در ترکیباتشان عسل وجود دارد در دسته ممنوعه‌ها هستند. علت چیست؟ امکان دارد که نوعی باکتری به‌نام کلوستریدیوم بوتولینوم در این ماده غذایی وجود داشته باشد.

مشکلاتی مانند موارد زیر به وجود می‌آورد:

ضعف در خوردن و مکیدن

کم‌شدن آب بدن

کم‌اشتهایی

التهاب ریه

بی‌حالی

یبوست

پس برای دادن عسل به کودک صبر کنید و بگذارید که دست‌کم به ۱سالگی برسد.

۲. شیر گاو

خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال
خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال

شیر گاو برای بزرگ‌سالان مفید و مقوی است، اما هضم آن برای کودکان زیر ۱ سال ساده نیست؛ پس دور شیر گاو را هم خط بکشید. کودکان در سال نخست زندگی‌شان به موادی مانند ویتامین E و آهن نیاز زیادی دارند. این مواد به رشد کودک کمک می‌کنند؛ اما متأسفانه شیر گاو نمی‌تواند پاسخ‌گوی این نیازها باشد. شیر خشک و شیر مادر بهترین گزینه‌ها هستند و به رشد نوزاد کمک می‌کنند.

۳. آب‌ میوه

آب میوه غیرطبیعی از غذاهای ممنوعه برای کودکان زیر یک سال است

آب‌میوه‌ها چیزی فراتر از ترکیب آب و قند نیستند. آنها کالری دارند، اما فاقد چربی، پروتئین، کلسیم، روی، ویتامین D یا فیبری هستند که بدن نوزاد لازم دارد. آب‌میوه ممکن است میل و اشتهای کودک به شیر مادر یا شیر خشک را کم کند؛ این دو هم که غذای اصلی نوزاد هستند. مصرف بیش از اندازه آب‌میوه مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، اسهال و ناراحتی‌های مزمن معده را به‌ همراه خواهد داشت.

۴. سفیده تخم‌ مرغ

سفیده تخم‌مرغ سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی است. با رعایت اعتدال و در صورتی ‌که کودکتان به این ماده حساسیت ندارد، مصرفش برای او ضرری نخواهد داشت. البته بهتر است که دادن سفیده به کودک را به بعد از ۱سالگی موکول کنید، چون این ماده ممکن است در مواردی حساسیت‌زا باشد و مشکلاتی مانند بثورات پوستی، التهاب و مشکلات گوارشی مانند اسهال را ایجاد کند. اگر کودکتان به سفیده حساسیت نداشت، مصرف آن را به بعد از ۱‌سالگی انتقال دهد.

۵. غلات تصفیه ‌شده

تمامِ موادِ دارای کربوهیدرات شبیه هم درست نمی‌شوند. منظور این است که از ‌نظر مواد مغذی باهم تفاوت‌هایی دارند. کربوهیدرات‌های پیچیده حاوی موادی‌اند که در فرایند تصفیه برای بدل‌شدن به غلات کامل سفید از بین می‌روند. غلات کامل سرشار از فیبر هم هستند و برای همین به ثابت نگه‌داشتن قند خون کمک می‌کنند.

پس غلات تصفیه‌شده را از فهرست غذایی کودکان زیر ۱‌سال حذف و از غلات کامل به‌جای مواردی مانند نان سفید استفاده کنید. غلات کامل شامل پاستا، نان، برنج، بیسکویت‌ و غلات صبحانه می‌شود. حتی زمانی‌که می‌خواهید در منزل شیرینی درست کنید (مثلا وافل یا مافین) از آردهای غلات کامل کمک بگیرید و سراغ آرد سفید نروید.

۶. گوشت‌های دودی و نمک ‌سودشده

خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال
خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال

بیشتر گوشت‌های دودی و نمک‌سود حاوی نیترات هستند. مواد شیمیایی دیگری هم در این فراورده‌ها وجود دارد. مقدار زیاد نمک و چربی حیوانیِ موجود در این محصولات نیز برای کودکان ضرر دارند. با این حساب، بهتر است چنین موادی را کاملا از سفره کودک کوچکتان حذف کنید. بیشترِ ماهی‌های دودی نیز از خط قرمزها هستند و نباید به تغذیه کودک راه پیدا کنند.

۷. مواد قندی و شیرین‌شده

مواد قندی و شیرین شده مصنوعی از غذاهای ممنوعه برای کودکان زیر یک سال هستند

ذائقه کودکان هنوز شکل نگرفته است. آنها به‌طور طبیعی میل به شیرینی‌جات دارند و از خوردن و مزه‌کردن طعم شیرین لذت می‌برند، اما هنوز سلیقه غذایی کاملی ندارند؛ پس معرفی مزه‌های دیگر به آنها برای شکل‌ دادن ذائقه ‌ای درست امکان‌پذیر است. با معرفی مزه‌های مختلف به کودک خود، به شکل‌گیری سلیقه غذایی ‌اش کمک کنید.

۸. مواد غذایی حادثه‌آفرین

از دادن مواد غذایی خطرناک به کودک خودداری کنید. منظور موادی است که در دهان حل نمی‌شوند و امکان ایجاد خفگی دارند؛ مثلا دانه انگور با لثه نرم نمی‌شود یا امکان حل‌شدن آن در دهان کودک وجود ندارد و اگر خدای‌ناکرده وارد نای شود، خفگی ایجاد می‌کند. مصرف مواد زیر خطرناک است و ممکن است حادثه ایجاد کند:

کشمش

نخود درسته و کامل

میوه و تکه‌های درشت آن (که امکان گیرکردن در گلو را دارند)

سبزیجات و صیفی‌جات خام مانند تکه‌های هویج یا فلفل دلمه‌ای

تکه‌های مرغ و گوشت نیز برای مصرف کودک زیر ۱ ‌سال خطرناک‌اند و ممکن است در گلو گیر کنند.
بعد از اینکه کودک به حوالی ۱۲ماهگی رسید، امکان اضافه‌کردن موارد بالا به رژیم غذایی‌اش وجود دارد. در این سن، دیگر می‌توانید به کودک انگور بی‌هسته، سبزیجات خردشده، میوه‌های نرم و گوشت یا مرغ تکه‌شده بدهید. یادتان باشد سبزیجات خام درصدی نیترات هم دارند و یکی دیگر از دلایلی که نباید به کودکان زیر ۱ ‌سال سبزیجات خام بدهید، همین موضوع است.

۹. مواد غذایی غیرپاستوریزه

حتما خودتان هم می‌دانید که دادن مواد غذایی پاستوریزه‌نشده به کودک زیر ۱ ‌سال کار درستی نیست. آب سیب یا میوه‌های دیگر و لبنیات غیرپاستوریزه برای کودکان ممنوع‌اند. احتمال وجود باکتری‌های کُشنده و بیماری‌زا برای کودکان در مواد پاستوریزه‌نشده وجود دارد.

۱۰. مواد حاوی مقادیر زیاد جیوه (بعضی از انواع ماهی)

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف منظم ماهی روی افزایش ضریب هوشی (IQ) نقش دارد؛ اما بعضی ماهی‌های حاوی مقادیر زیاد جیوه خطرناک‌اند؛ مثلا ماهی‌های زیر جیوه زیادی در ترکیبات خود دارند:

کوسه

ماهی تُن

کاشی‌ماهی

شمشیرماهی

ماهی خال‌خالی شاهی

خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال
خوراکی های مضر برای کودکان زیر یکسال

اگر قرار است به کودک ماهی بدهید، باید به موارد دیگری هم دقت کنید؛ مثلا باید بدانید که ماهی از چه آب‌هایی صید شده است. صید ماهی از آب‌های آلوده خطرناک است. اگر خودتان هم به ماهیگیری می‌روید، حتما به آب دقت کنید و ماهی را از آب‌هایی سالم و پاک صید کنید. از میان ماهی‌های مختلف، موارد زیر بی‌خطرند و جیوه هم ندارند:

زغال‌ماهی

ماهی حلوا

ماهی سفید

ماهی تیلاپیا

ماهی قزل‌آلا

کفشک‌ماهی

روغن‌ماهی کوچک

میگو و گوش‌ماهی

ماهی اقیانوس آرام

ماهی سالمون وحشی

کنسرو تن‌ماهی جیوه دارد و نباید به کودک زیر ۱ سال داده شود. ماهی تن باله ‌دراز هم جیوه زیادی دارد؛ اما مصرف انواع دیگری از تن که جیوه کمتری دارند به مقدار اندک (مثلا حدود ۳۰ گرم در ازای هر ۵ کیلوگرم از وزن کودک) تا حدی مجاز است.


مطالب پیشنهادی :

تاثیر بیماری دندان در حاملگی

دمنوش های مناسب برای سرماخوردگی

غلبه بر ترس از دندان پزشک در کودکان

علائم میگرن در کودکان و نوجوانان چیست ؟

پدوفیلیا؛ تمام پدر و مادرها بخوانند